Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) için Hemen Teklif Al

Önde gelen sigorta şirketleriyle çalışarak en uygun tekliflere ulaşmanızı sağlıyoruz

20'den fazla sigorta şirketinden teklif al

+14 Sigorta şirketini Gor

Poliçemi neden Hazır Sigorta'dan almalıyım?

7/24

Günün her saati ihtiyaç duyduğunuz her an

En İyi Fiyat Garantisi

Tüm poliçelerimizde en uygun fiyat garantisi veriyoruz

Güvenli

Bilgileriniz SSL Sertifikası ile şifrelenmektedir

Ayrıcalıklı

Hasar durumunda sizinle ilgilenecek özel temsilci

DASK Tüketici Soruları

Zorunlu deprem sigortası, deprem sonrası meydana gelen hasarların sebep olduğu maddi zararları karşılayan zorunlu sigorta çeşididir.

Zorunlu Deprem Sigortası depremin doğrudan neden olduğu maddi zararlar ile deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, dev dalga (tsunami) veya yer kaymasının sigortalı binalarda neden olacağı hasarlar (temeller, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, bahçe duvarları, istinat duvarları, tavan ve tabanlar, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar, çatılar, bacalar ve yapının benzer nitelikteki tamamlayıcı kısımlarında meydana gelenler de dahil olmak üzere), sigorta bedeline kadar zararları teminat altına alır.

Zorunlu Deprem Sigortası’nın süresi bir yıldır. Sigorta sözleşmesinin her yıl poliçe süresi sona ermeden yenilenmesi gereklidir.

Zorunlu deprem sigortası (DASK) tutarları sigortalanacak olan yapının yapı tarzına ve yapının Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası’nda hangi bölgede bulunduğuna göre hesaplanır. Hesaplama kriterleri bütün sigorta şirketleri için aynıdır.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Zorunlu Deprem Sigortası ile olası bir deprem sonrası sigortalıların zararlarının önemli ölçüde tazmin edilebilmesini ve hayata yeniden umutla devam edebilmelerini amaçlamaktadır. DASK, her yıl inşaat yapım maliyetlerinde tespit edilen artış miktarına göre belirlediği azami bir tutarda teminat sağlamaktadır. 
Azami teminat tutarının tespiti esnasında yıkıma uğrayan meskenin yeniden inşa maliyeti arsa değeri hariç olmak üzere dikkate alınmaktadır. Sigortalının sahip olacağı teminat tutarı ise DASK tarafından belirlenen azami teminat tutarını geçmemek şartıyla meskenin büyüklüğüne ve yapı türüne göre belirlenmektedir.
Meskenin değeri Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından karşılanan azami teminat tutarının üzerinde ise sigortalı tamamen isteğe bağlı olarak teminatı aşan miktar için sigorta şirketlerinden ek teminat satın alabilir. Bu teminatlar özel sigorta şirketleri tarafından sunulan konut sigortaları kapsamında sunulmaktadır.

Zorunlu Deprem Sigortası sadece binaları kapsamaktadır. Eşyaların sigortalanması için, sigortahazir.com arayabilirsiniz.

Enkaz kaldırma masrafları, kar kaybı, iş durması, kira mahrumiyeti, alternatif ikametgah ve işyeri masrafları, mali sorumluluklar ve benzeri dolaylı zararlar,
Her türlü taşınır mal, eşya ve benzerleri,
Ölüm dahil olmak üzere tüm bedeni zararlar,
Manevi tazminat talepleri,
Deprem ve deprem sonucu oluşan yangın, infilak, dev dalga (tsunami) veya yer kaymasının dışında kalan hasarlar,
Belirli bir deprem hadisesine bağlı olmaksızın binanın kendi kusur ve özellikleri nedeniyle zamanla oluşan zararlar.

Adres kodu, ülke içerisindeki tüm konutlar için kullanılan 10 haneli özel bir numaradır. Bu kodun amacı özellikle DASK poliçe işlemlerini hızlandırmak ve takibini kolaylaştırmaktır.
Ulusal Adres Veri Tabanı’nda yer alan adres koduna Nüfus ve Vatandaşlık İşleri web sitesi üzerinden adres sorgulama yaparak ulaşılabiliyor. Ayrıca muhtarlık, belediye veya nüfus müdürlüklerinden de adres kodu öğrenilebiliyor.
“adreskodu.dask.gov.tr” adresinden adres kodu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu siteden hem “adres kodu öğrenme” hem de “adres kodu doğrulama” işlemlerini yapabilirsiniz. Bu adımları tamamlayabilmek için adresinize ait il/ilçe ve mahalle bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. İnternetten hızlı ve kolay bir şekilde DASK adres bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası sahiplerinin, teminat kapsamındaki deprem ve deprem kaynaklı zararlarının bildirimi için Alo Dask 125 hattını veya Zorunlu Deprem Sigortası poliçesini düzenleyen sigorta şirketini aramaları gerekmektedir.

Zorunlu Deprem Sigortası’ndan faydalanabilmeniz için binanızın tamamen ya da kısmı olarak zarar görmüş olması gerekmektedir.
Depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olduğu maddi zararlarınızın, poliçenizde belirtilmiş limitler dahilinde tazmini için gereken bilgi ve belgeler;
Hasar Bildirimi (TC kimlik veya poliçe numarası ile)
Güncel Tapu Bilgisi
Hasar Yeri Açık Adresi (Eksper gönderimi ve değerlendirmesinin kolaylığı için)
Sigortalı Telefonu (Sabit ve/veya cep)
Sigortalı bina üzerinde Zorunlu Deprem Sigortası poliçesinin yanı sıra deprem teminatı içeren başka bir sigorta poliçesi de bulunuyorsa, bu konuda DASK’a bilgi verilmesi gerekmektedir.

Kanunen zorunlu olan DASK’ın prim ve poliçe sorgulaması için Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun resmi web sitesini (dask.gov.tr) ziyaret edebilirsiniz.
 
 

1000+ Mutlu Müşteri

DASK Güncel Blog

Merak edenler için DASK hakkında detaylı bilgiler

bursa konut sigortası

Bursa Konut Sigortası

Bursa konut sigortası, evlerin doğal afetler, hırsızlık ve diğer risklere karşı korunmasını sağlar. Uygun fiyatlarla sunulan sigorta seçenekleriyle, Bursa’da yaşayanlar için huzur dolu bir konut

işyeri deprem sigortası

İşyeri Deprem Sigortası Yapılır Mı?

İşyeri deprem sigortası ile işinizi deprem risklerine karşı güvence altına alın. Ekonomik zararları önleyin, iş yerinizi koruyun. DASK Neden Yapılır? Zorunlu Deprem Sigortası, kısaca DASK

daire sigortası

Daire Sigortası Nedir?

Daire sigortası ile evinizi güvence altına alın. Yangın, su baskını ve hırsızlık gibi risklere karşı kapsamlı koruma sağlayan uygun fiyatlı sigorta seçenekleri burada! Daire Sigortası

Share this post

× Merhaba nasıl yardımcı olabiliriz?