Kasko Sigortası için
Hemen Teklif Al

Önde gelen sigorta şirketleriyle çalışarak en uygun tekliflere ulaşmanızı sağlıyoruz

20'den fazla sigorta şirketinden teklif al

+14 Sigorta şirketini Gor

Poliçemi neden Hazır Sigorta'dan almalıyım?

7/24

Günün her saati ihtiyaç duyduğunuz her an

En İyi Fiyat Garantisi

Tüm poliçelerimizde en uygun fiyat garantisi veriyoruz

Güvenli

Bilgileriniz SSL Sertifikası ile şifrelenmektedir

Ayrıcalıklı

Hasar durumunda sizinle ilgilenecek özel temsilci

Kasko Sigortası Tüketici Soruları

Kasko sigortası; hasar durumunda aracın zararını karşılamak amacıyla, isteğe bağlı olarak yaptırılan sigortatır. Aracınızın cam hasarlarından, ufak kazalarda zarar görmesine; yanarak hasarlanmasından, anahtarla çalınmasına kadar her türlü kazada sigortahazir.com’un uzman risk analistleri doğru çözümleri sunmak için size yardımcı olur.

Kasko sigortaları isteğe bağlıdır, bu sigortayla birlikte kaza durumunda araç sahibi teminat altında alınmaktadır. Zorunlu trafik sigortası ise yaptırılması zorunlu olup, kazaya neden olan aracın değil, karşı tarafa olan sorumluluğunuzu güvence almaktadır.
Zorunlu trafik sigortası olmaması ve bu durumun tespiti halinde, sigortası olmayan aracın güvenlik güçleri tarafından tespitiyle birlikte araç trafikten men edilmektedir. Kasko sigortalarında ise isteğe bağlılık söz konusu olduğu için men durumu söz konusu değildir.
Kasko poliçeleri oluşturulurken üst limitler ve teminatlar sizin ihtiyacınıza göre şekillenirken, zorunlu trafik sigortasında bunun olması mümkün değildir. Zorunlu trafik sigortalarında teminatlar devlet tarafından belirlenmektedir ve sabit bir yapıdadır, esneklik mümkün değildir.
Zorunlu trafik sigortası hesaplamaları Hazine Müsteşarlığınca belirlenen teminat limitleri üzerinden serbest tarife esaslarına göre yapılmaktadır. Kasko da ise farklı bir durum söz konusudur. Kaskoda limit araç sahibi tarafından belirlenir. Eğer ucuz bir fiyatta uygulanan kasko sigortası, araç sahibinin beklentisini karşılamıyor ise o fiyatta sigorta uygulamasının hiçbir yararı olmayacaktır.

Aracınızı hem trafikteki risklerden hem de çevresel risklerden korumak için zorunlu trafik sigortası ve kasko yaptırmalısınız.
Kasko sigortası, sigortalı aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararlarını güvence altına alır.
Aracınıza kasko sigortası yaptırarak önemli birikimlerinizle aldığınız aracınızda oluşabilecek risklerin maliyetini sigorta şirketine devredersiniz. Böylece herhangi bir hasar anında maliyeti düşünmek zorunda kalmazsınız.

Bir aracın kasko bedeli, araçların marka, model ve yaşına göre Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından hazırlanan kasko değer listesi esas alınarak belirlenir. Marka değeri ve model yılı yeni olan araçların kasko bedelleri fazladır. Aracın yaşı da kasko primlerinde belirleyicidir. Eski araçların ise bakım masrafları da yükselir. Bu da kasko bedelinin düşmesine ancak kasko priminin yüksek olmasına neden olur. Aracın kayıtlı olduğu il de kasko bedelini etkiler. Yoğun trafiğin ve trafik kazalarının sık yaşandığı illerde, suç işleme potansiyelinin daha fazla olduğu büyük şehirlerde kasko bedeli daha yüksektir.

Araç sahipleri bir yılı hasarsız tamamladığında bir sonraki yıl kasko poliçe fiyatları üzerinden indirim hakkına sahip olur. Bu kazanılan hakka “hasarsızlık indirimi” adı verilir.

Mevcut poliçeye işlenmiş herhangi bir hasar dosyası yok ise indirim oranları kaldığı şekilde yeni araç için devam eder. Hasarsızlık indirimini yeni araç poliçesinde devam ettirmenin iki yolu vardır. Birincisi satılan araca ait poliçe araç satışından dolayı iptal edilir ve mevcut hasarsızlık indirimi yeni alınan araca aktarılır. İkincisi ise mevcut poliçe iptal edilmeden sadece araç değişikliği için zeyil yapılır. Her ikisi için farklı prim maliyetleri çıkabilir. Karşılaştırma yaparak karar vermenizi öneririz.

Kasko sigortasının başlatıldığı tarihten bir sene sonra yenilenmesi gerekir ve bu işlem her sene tekrar etmelidir. Araç sahiplerinin kasko yenileme zamanı geldiğinde, geç kalmadan kasko teklifi alarak poliçelendirmelerini yapmaları gerekir. Kasko zamanında yenilenmediği takdirde araç sahibinin var olan hasarsızlık indirimi hakkı da kaybolur.

Trafik kazası sonrasında kasko poliçesinden tazminat talep edilecekse aracın kasko poliçesini düzenleyen sigorta şirketi ile iletişime geçmek gerekir.
Hasar ihbarından önce poliçe fotokopisi,
kaza tespit tutanağı,
ifade tutanakları ve görgü tespit tutanağı,
sürücülerin ehliyet ve ruhsat fotokopileri,
alkol raporu,
hasarı gösteren fotoğraflar,
rehinli ve ipotekli araçlarda bankadan alınacak resmi belgeler hazırlanmalıdır.

1000+ Mutlu Müşteri

Kasko Sigortası Güncel Blog

Merak edenler için Seyahat Sigortası hakkında detaylı bilgiler

tesla sigorta fiyatları

Tesla Sigorta Fiyatları

Tesla sigorta fiyatları hakkında endişelenmeyin! En iyi fiyatları keşfetmek için hemen teklif alın! Elektrikli Araba Sigortası Neden Önemlidir? Elektrikli araçlar, çevre dostu ve geleceğin taşımacılığına

Togg sigorta fiyatı

TOGG Sigorta Fiyatı

Togg sigorta fiyatı: En uygun seçenekler burada! Elektrikli Araç Trafik Sigortası Nedir? Elektrikli araçlar, son yıllarda artan popülerlikleri ile beraber trafikte de daha fazla yer

Geçici Trafik Sigortası

Geçici Trafik Sigortası

Geçici trafik sigortası, araç sahiplerinin kısa süreli ihtiyaçlarını karşılayan önemli bir sigorta çeşididir. Kısa Süreli Trafik Sigortası Yapılıyor Mu? Kısa süreli trafik sigortası, geçici plakaya

Share this post

× Merhaba nasıl yardımcı olabiliriz?