/
/
Kasko Sigortası

Kasko Sigortası

Hemen Teklif Al!

İhtiyacınız Olan Pek Çok Üründen Hemen Ücretsiz Teklif Al

Bu yazıda sizlere kasko sigortası hakkında bilgi vereceğiz. En genel hatları ile kişilerin kafasına takılan kasko sigortası konularını en ince ayrıntısına kadar açıklayacağız. Hadi dilerseniz hemen başlayalım.

Yazıya başlamadan önce sigorta kavramının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son derece önemli bir kavram olduğunu ve kapsamın son derece geniş olduğunu ifade etmek gerekir. Ülkemizde de kasko dahil çok değişik türden sigorta türleri olduğunu da konuya giriş yapmadan önce ifade etmek gerekir.

Kasko Nedir?

İşin alfabesinden başlayarak öncelikli olarak kasko sigortası nedir, ne işe yarar sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şu bilgiler net bir biçimde verilebilir:  Kasko yapılması  ile araca çarpma, kaza, çarpma, çarpılma, yanma, vb. durumlarda aracı koruma altına alan ve giderlerini karşılayan bir sigorta türü olmasıdır. Buna araç sigortası da diyebiliriz. Tabii aralarında farklar olsa da kasko veya araç sigortası mutlaka yapılmalıdır.

Şimdi de kasko açılımı yapmak gerekir ise o noktada şu bilgiler verilebilir: Kasko kavramının açılımı kara yolları sigortası biçimdedir.  Kasko ve sigorta farkı olarak söylenebilecek olan en temel şey kaskonun hiçbir biçimde zorunlu olmaması ama trafik sigortasının her şart altında zorunlu olmasıdır. Kısaca kasko nedir sorusuna verilebilecek olan yanıt en anlaşılır bu şekildedir. Kasko sigortası ilk ödeme yapıldıktan sonra başlar ve 1 yıl süre ile geçerliliği vardır. İstenir ise süre bitiminde yenileme yapılır.

Kasko Sigortası Genel Şartları Nelerdir? 

Kasko sigortasının genel şartları arasında kişinin aracına üçüncü şahıslar tarafından zarar verilmesi durumu, araçta yanma, çarpma, çarpılma, çalınma, muhtelif türden hasarlar oluşması gibi tüm durumlarda verilir.   Kasko sigortası belli bir yaş aralığında olan markası modeli ne olursa olsun tüm araçlara verilir. 

Kasko-Sigortası-Genel-Şartları

Kasko Sigortası Ne İşe Yarar?

Şimdi de kasko yaptırmak mantıklı mı derseniz elbette son derece işe yarar ve çok ciddi faydaları vardır. En önemli olan faydaları şunlardır:

 • Kişilerin kafasında en ufak bir soru işareti olmadan aracı kullanmasını sağlar
 • Hırsızlık sorunlarına karşı aracı korur
 • Aracın başına bir şey geldiği zaman kişilere aracın sorunu giderilene dek yedek araç verilir
 • Çoğu kasko hizmetinde çekici hizmeti vardır.
 • Kaza sonucunda kişilerin tüm masraflarını karşılar
 • Araç yandığı zaman tüm masrafları gider
 • Doğal afetlerde aracın başına bir şey gelir ise o zaman bu durumda ortaya çıkan hasarları karşılar
 • Sağlık problemlerinde kişilerin sağlık sorunlarının giderilmesini sağlar.
 • Yani araca tam koruma sağlar.

Kasko-Sigortası-Ne-İşe-Yarar

Kasko Sigortası Neleri Kapsar?

Gelin dilerseniz şimdi de kasko sigortasının kapsamı hakkında bilgi verelim. Kapsam yasal mevzuatlara göre şöyledir:

 • Araç içinde orijinal olmayan aksesuarlar
 • Anlaşmalı olan kurumlarda araç onarımı ve tamiri
 • Yurt dışında araçta olan kayıp ve hasarlar
 • Yolda kalma yardımı durumlarında her türlü desteği verir.

Kasko Sigortası Değer Kaybını Karşılar Mı? 

Genel olarak kasko poliçeleri, onarım sebebi ile oluşan araç değer kayıplarını teminat altına almaz. Lakin bazı sigorta firmaları kasko kapsamı içine araç değer kaybı teminatına da yer verir. Hatalı  olan tarafın kasko poliçesinde değer kaybı teminatı yer alıyor ise poliçeyi düzenleyen  sigorta firması zararı giderir.

Kasko Sigorta Fiyatları Nasıldır?

Şimdi artık kasko fiyatları hakkında bilgi verelim. kasko sigortası fiyatları 2022 senesi için doğal olarak yaşanan enflasyon durumları da göz önüne alındığı zaman biraz da olsa güncellenmiştir. Bu sene için ortalama kasko fiyatları 6500 TL civarındadır. Aşağıda da detayları verildiği gibi bu değerin üstünde ya da altında olan rakamlar da vardır. Burada fiyatları belirleyen belli başlı bazı unsurlar vardır. Bunlar aracın yaşı, aracın modeli, aracın özellikleri gibi unsurlardır. Tüm bu unsurlara göre aracın risk faktörü ortaya çıkmaktadır. Bu da kasko fiyatlarını ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca her bir kasko şirketinin kendince bir fiyat politikası vardır. Kasko sigortasının fiyatlarını ticari araç olması ya da şahsi araç olması gibi faktörler de etkiler. Yine resmi araçların kasko fiyatları ile tarım araçlarının fiyatları da farklıdır.

Normalde yasal mevzuatlara göre kasko fiyatı, MTV bedelinden yüzde 5 fazla ise vergi oranı düşürülür.

Kasko-Fiyatları

Kasko Sigortası Teklif Alma Nasıl Gerçekleşir?

Kasko teklif al noktasında yapılabilecek olan iki şey vardır. Bunlardan ilki internet üzerinden online olarak kasko teklifinin alınmasıdır. Bir diğer teklif alma ise bu alanda hizmet veren sigorta şirketlerinin aranarak en uygun kasko teklifinin alınmasıdır. Online olarak teklif alınır iken kişiler kendilerinden istenen tüm bilgileri doğru ve eksiksiz olarak girdiğinde kısa bir süre sonra teklifini alarak kasko sürecini anında başlatabilir. Kimi zaman sadece TC kimlik numarası ve kişinin cep telefonunu girmesi yeterli olmaktadır. Poliçeler ise anında seri bir biçimde hazırlanmaktadır. Normal kuruma giderek yapılan başvurularda da süreç yine seri bir biçimde ilerler.

Araç Kasko Poliçesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Üstte verilen tüm bu bilgilerden sonra şimdi de araç kasko poliçesi sorgulama nasıl yapılır sorusunun yanıtını vermek gerekir ise o noktada da verilebilecek olan yanıt şu biçimdedir: Kişiler kendilerine ait e-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr adresine girerler. Burada olan arama motoruna kasko poliçe ve hasar sorgulama aratılıp ilgili bölüm gelince buradan araç kasko poliçesi sorgulama yapılır. Burada kasko sorgulama plaka numarası ile  e-devlet üzerinden ya da mobil uygulama üzerinden rahatlıkla yapılabilir. Bu iki uygulama dışında araç kasko poliçesinin sorgulanabileceği başka bir yöntem günümüz şartlarında mevcut değildir. Sorgulamada kişinin kendi TC kimlik numarasını ve aracının plaka numarasını girmesini yeterlidir.

kasko-sorgulama

Araç Kasko Sorgulama ile Neler Öğrenilir? 

Yukarıda verilen bilgiler girildikten sonra kişilerin karşısına çıkan ekranda öğrenmek istediği birçok bilgi vardır. Bunlar şunlardır:

 • Kişinin aracının kasko poliçe numarası
 • Kişinin aracının kasko poliçesinin tam olarak hangi tarihte biteceği
 • Trafikte majör kavramlardan bir tanesi olan tramer numarası
 • Kasko sigortasının eğer bilmiyor ise hangi firmaya yaptırılmış olduğu
 • Şimdiye kadar yaptırılmış olan diğer poliçeler
 • Kişinin aracının şasi numarası
 • Yine kişinin aracının markası modeli öğrenilebilecek olan bilgiler arasındadır. Yani kasko sigortası aratıldığı zaman insanlar aynı anda araca dair birçok bilgiyi de öğrenmiş olur.

Kasko Sigortası Yaptırılırken Bilinmesi Gerekenler 

Kişiler kasko sigortası yaptıracağı zaman aşağıda yer alan hususlara dikkat etmelidir:

 • Öncelikli olarak mutlaka kasko sigortası yaptıracağı firma hakkında ayrıntılı bir bilgi edinmeli ve güvenilir bir sigorta şirketi olduğundan emin olmalıdır.
 • Kasko sigortası kapsamında verilecek hizmetler en ince ayrıntısına kadar bilinmeli ve en kapsamlı hizmeti veren kasko sigorta şirketi tercih edilmelidir.
 • İşin elbette fiyat yönünü de düşünülmeli ve nihai karar en kapsamlı hizmeti en uygun fiyatlar ile veren firmalar içinden tercih edilmelidir. 

araç-kasko-sigortası

Sıkça Sorulan Sorular

Kasko sigorta ne kadar tutar?

Araba kaskosu fiyatları  kurumdan kuruma göre değişmekle beraber ortalama olarak 2022 senesi için 5000 Türk Lirası ile 8600 Türk Lirası arasında değişiklik gösterir. Yabancı sigortalarda ise rakamlar biraz daha yükselebilmekte ya da tam tersi kimi kurumlar kimi müşterilerine indirim yapar.

Kasko yaş sınırı kaç?

Şimdi de kasko yaş sınırı kaç sorusunun yanıtını vermek gerekir ise burada da durum kurumdan kuruma göre değişmekle beraber üst yaş sınırı aracın yerli yabancı olmasına bakılmaksızın 15 ile sınırlıdır. Hatta bazı sigorta şirketlerinde üst yaş 10 yıl olarak belirlenmiştir.

 Kazada 100 kusurlu sigorta hasarı karşılar mı?

Yukarıda yer alan kazada 100 kusurlu sigorta hasarı karşılar mı sorusunun belli kriterleri vardır.  Genel olarak kişinin özel herhangi bir durumundan dolayı sebebiyet vermediği durumlarda yaşanan hasar karşılanır durumdadır. Kazaya kusuru ile sebebiyet vermemek gerekir. 

BENZER İÇERİKLER

tesla kasko bedeli
Tesla Kasko Bedeli Nedir?
Tesla kasko bedeli hakkında detaylı bilgi alın! En uygun Tesla [...]
araç kasko fiyatları
Araç Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?
En uygun araç kasko fiyatları ve seçenekleri hakkında bilgi alın! [...]
Elektrikli Araç Kaskosu Fiyatları 2024
Elektrikli Araç Kaskosu Fiyatları 2024
Elektrikli araç kaskosu fiyatları 2024 hakkında bilgi alın! Güncel ve [...]
kamyonet trafik sigortası fiyatları
Kamyonet Trafik Sigortası Fiyatları
Kamyonet trafik sigortası fiyatları hakkında bilgi almak isteyenler için en [...]
ihtiyari mali mesuliyet sigortası avantajları
İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Avantajları
İhtiyari mali mesuliyet sigortası avantajları hakkında bilgi almak için doğru [...]
Tesla Model Y Kasko Ücreti
Tesla Model Y Kasko Ücreti Ne Kadardır?
Tesla Model Y kasko ücreti karşılaştırın! Hem güvenliğinizden emin olun [...]

Share this post

× Merhaba nasıl yardımcı olabiliriz?