/
/
Araç Sigortası

Araç Sigortası

Hemen Teklif Al!

İhtiyacınız Olan Pek Çok Üründen Hemen Ücretsiz Teklif Al

Sigorta kavramı son derece geniş kapsamlı olan bir olgudur. Kendi içinde çok önemli alt başlıklara  ayrılır. Temelde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından tüm Türk vatandaşlarına yapılan sağlık sigortası dışında bir de daha spesifik olarak kabul edilebilecek olan sigorta türleri yer alır. Onlardan bir tanesi de aracı olan kişileri ilgilendirmekte olan araç sigorta denilen olgudur. Bu yazıda da bu konuda bilgiler verilecektir.

Araç Sigortası Nedir?

Adım adım giderek öncelikli olarak işin alfabesinden başlayarak trafik sigortası nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise o noktada şu bilgi verilebilir: Araç sigortası araç sahibi olan kişilerin aracın türü modeli ne olursa olsun yaptırmaları gereken bir sigorta türüdür. Kendi içinde standart araç sigorta ve ekstra trafik sigortası olarak iki ana başlık altında toplanır.

trafik-sigortası

Araç Sigortası Neyi Karşılar? 

Trafik sigortası nedir; kaza olması durumunda yasal mevzuatlara göre belirli olan limitler kapsamında karşı tarafın ve de üçüncü kişilerin hasar masraflarını karşılayan bir sigortadır. Kazaya kişinin aracı sebep oldu ise o zaman karşı tarafın aracında oluşan maddi kayıplar da kişinin trafik sigortası poliçesi tarafınca ödenir. Bunun yanı sıra kamuya ait olan elektrik direği, lamba vb ve de 3. kişilere ait olan mallara zarar verilir ise o zaman da yine trafik sigortası kapsamındadır.

Şayet kaza sırasında maddi hasar dışında bedensel zarar da ortaya çıkar ise o zaman bedensel olan  hasarlar ile yaralanmalar da mevcut trafik sigortası ile teminat altına alınmış durumdadır. Trafik sigortasında yaşanan kazada yaralanmış olan kişilere yapılan tedaviler karşılanır. Bunun yanı sıra  ilk yardım hizmetleri de karşılanır. Eğer kazadan dolayı oluşan durumda bir  muayene yapılacaksa ve ilaç tedavisi verilmiş ise o masrafları da trafik sigortası öder. Kapsamında bunlar da vardır. Tüm bunların yanı sıra kısa trafik sigortası yaptırıldığı zaman trafik sigortası kaza sırasında ölen kişi ya da kişilerin de cenaze masraflarını öder. Şayet ölen kişilerin bakmakla mükellef olduğu bireyler var ise  o zaman trafik sigortası ile  bu süreç zarfında  destek alamadıklarından ötürü onların da zararları karşılanmış olur. Kaza sırasında yararlanan bireylerin kısmen ya da süresiz olarak çalışamaz durumuna gelmesinde, ekonomik gelirin kesilmesinde ve de baktığı kişilerin destekten yoksun olması halinde de trafik sigortası ile bu durum güvence altına alınmış durumdadır.

araç-sigortası-neyi-karşılar

Araç Sigortası Nasıl Yapılır?

Kişiler eğer araç sigortası yaptıracak ise bunun iki tane yöntemi vardır. Bu yöntemlerden ilki kişinin kendisine en yakın olan banka şubesine gidip araç plaka numarası ile araç sigortası yaptırmasıdır. Bunun için öncelikli bu alanda hizmet veren bir banka şubesi olmalıdır. Çünkü kimi bankalar bu alanda herhangi bir hizmet vermezler. Yine bu noktada bir diğer seçenek araç sigorta yapan sigorta şirketleri aracılığı ile araç sigortası yaptırılır. Son olarak bir diğer seçenek ise internet üzerinden araç sigortası yaptırılmasıdır. PTT kurumu da araç sigortası yapan kurumlar arasındadır. 

Günlük Araç Sigortası Nasıl Yapılır?  

Eğer kullanılan aracın plakası geçici bir plaka ise o zaman günlük araç sigorta yapma işlemi gerçekleşir. Bunun yanı sıra ülkemiz sınırları içinde geçici süre ile bulunacak olan yabancı araçlar için de günübirlik araç sigorta yapılır. Günlük araç sigortası yine normal araç sigortaları gibi ilgili banka şubeleri ya da sigorta şirketleri aracılığı ile yaptırılabilir. Süreç diğeri ile aynı biçimdedir.

Günlük Araç Sigortası Ne Kadardır?

Günlük araç sigortası yine aracın türüne, bulunduğu ile ve trafik basamak koduna göre değişir. Yıl bazında olan rakamlardan kaç günlük araç sigorta yapılacak ise ona göre hesaplama yapılır ve ödemeler de buna göre gerçekleştirilir.

Araç Sigortası Hangi Durumlarda Ödemem Yapar?  

Zorunlu trafik sigortası  sahibi olan bir  aracın herhangi  bir kazaya karışması halinde sağlık giderleri  maddi hasar, sakatlanma ve  de ölüm hali olmak üzere poliçe limiti ve de zarar görenlerin haklılık durumuna göre değişik oranlarda sigorta şirketince ödeme yapılır. 

Araç Sigorta Her Yıl Yenilenir Mi?

Zorunlu trafik sigorta yasal mevzuatlara göre 1 yıllık olarak yapılır. Bu nedenden ötürü de süresi bittiği zaman hiç zaman kaybetmeden ve cezai yaptırım ödememek için  araç sigortası yenilenmelidir. Burada yani yenileme işlemi sırasında istenir ise sigorta şirketi değiştirilebilir. Kasko sigortasında olduğu gibi her yıl yenilenmesi araç sahipleri için daha avantajlıdır. Eğer en uygun kasko fiyatları arıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Araç Sigorta Fiyatları Ne Kadardır?

Araç sigorta fiyatları aracın iline, aracın ne tür bir araç olduğuna, trafik basamak koduna göre değişir. Burada şunu da ifade etmek gerekir ki en ucuz trafik sigortası fiyatları Sigorta Bilgi Merkezi tarafından açıklanmış olan fiyatlardır. Araç sigorta üst limitleri sigorta şirketine göre değişir. Her ilin kendine göre bir taban fiyatı vardır. Bugün itibarı ile ortalama olarak rakamlar 1608 ila 7310 TL arasında değişir.

Kasko-Fiyatları

Örnek olarak aşağıda yer alan bazı veriler incelenebilir.

2022 Mayıs Trafik Sigortası Tavan Fiyatları – İstanbul  

Araç Türü 1.Basamak 4.Basamak 7.Basamak
Otomobil 7.529 TL 3.011 TL 1.656 TL
Kamyonet 9.842 TL 3.937 TL 2.165 TL
Motosiklet 3.069 TL 1.227 TL 675 TL
Traktör 1.540 TL 616 TL 339 TL
Minibüs (10-17 koltuk) 13.229 TL 5.292 TL 2.910 TL
Kamyon 21.068 TL 8.427 TL 4.635 TL
Çekici 35.306 TL 14.122 TL 7.767 TL
Otobüs (19-30 koltuk) 18.855 TL 7.542 TL 4.148 TL
Taksi 19.491 TL 7.796 TL 4.288 TL
İş Makinesi 6.437 TL 2.575 TL 1.416 TL
Otobüs (31 ve üzeri koltuk) 46.714 TL 18.686 TL 10.277 TL
Özel Amaçlı Araç 20.527 TL 8.211 TL 4.516 TL
Römork 4.253 TL 1.701 TL 936 TL

Otomobil Trafik Sigortası Tavan Fiyatları – 2022 Haziran

Hasar Basamağı İstanbul Ankara İzmir*
1. Basamak 7.529 TL 7.316 TL 7.103 TL
2. Basamak 6.023 TL 5.852 TL 5.682 TL
3. Basamak 4.517 TL 4.389 TL 4.262 TL
4. Basamak 3.011 TL 2.926 TL 2.841 TL
5. Basamak 2.560 TL 2.487 TL 2.415 TL
6. Basamak 2.108 TL 2.048 TL 1.989 TL
7. Basamak 1.656 TL 1.609 TL 1.563 TL

Araç Sigorta Hesaplama Nereden Yapılır?

Araç sigorta hesaplama yapmak isteyenler herhangi bir arama motoruna girip araç sigorta hesaplama yazıp karşılarına gelen siteden araç bilgilerini girerek hesaplama yapabilirler. Ayrıca banka şubelerinden ve sigorta şirketlerinden de bu bilgilerin alınması mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular

Araç sigorta fiyatları ne kadar

Araç sigorta fiyatları için baştan net bir rakam verilmesi mümkün değildir. Çok farklı parametrelere göre zorunlu trafik sigortası fiyatları değişir.  Öncelikli olarak bu alanda hizmet veren firmanın fiyat politikasına göre ücretler değişir. Bunun yanı sıra aracın özelliklerine göre de ücretler değişiklik gösterir.

Aracın sigortası var mı yok mu

Aracın sigortası var mı yok mu öğrenmek için yapılması gerekenler şu şekildedir: Araç sahibi olan kişi öncelikli olarak E-Devlet uygulamasına giriş yapar. Burada  www.turkiye.gov.tr/sbm-trafik-police-sorgulama adresi üzerinden  aracının plaka bilgilerini girip zorunlu trafik sigortası poliçe bilgilerinize ulaşabilir. Eğer kişinin aracının sigortası yok ise burada hiçbir biçimde görünmeyecektir. Yine e-devlet üzerinden giriş yapılır ve arama sahasına trafik poliçe sorgulama yazarak da açılan sayfadan sonuca ulaşılabilir.

Araç sigortası yaptırmak zorunlu mu?

Son olarak araç sigortası yaptırmak zorunlu mu sorusunun yanıtını vermek gerekir ise o noktada da verilebilecek olan bilgi şöyledir:  Trafik Kanununa göre araç sigortası, Türkiye’de trafiğe çıkmakta olan  her aracı olan kişinin  yaptırması gerekli olan  bir zorunlu sigorta çeşididir.

BENZER İÇERİKLER

tesla sigorta fiyatları
Tesla Sigorta Fiyatları
Tesla sigorta fiyatları hakkında endişelenmeyin! En iyi fiyatları keşfetmek için [...]
Togg sigorta fiyatı
TOGG Sigorta Fiyatı
Togg sigorta fiyatı: En uygun seçenekler burada! Elektrikli Araç Trafik [...]
Geçici Trafik Sigortası
Geçici Trafik Sigortası
Geçici trafik sigortası, araç sahiplerinin kısa süreli ihtiyaçlarını karşılayan önemli [...]
Zorunlu Taşıt Sigortası
Zorunlu Taşıt Sigortası Neden Yapılır?
Türkiye’de araç sahiplerinin yasal olarak sahip olması gereken zorunlu taşıt [...]
otomobil kasko hesaplama
Otomobil Kasko Hesaplama
Otomobil kasko hesaplama ile sigorta maliyetlerini hesaplayın. En iyi fiyatlarla [...]
aracımın kasko değeri ne kadar
Aracımın Kasko Değeri Ne Kadar?
“Aracımın kasko değeri ne kadar?” sorusuna cevap veren ve kasko [...]

Share this post

× Merhaba nasıl yardımcı olabiliriz?