/
/
Sağlık Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Sağlık Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Hemen Teklif Al!

İhtiyacınız Olan Pek Çok Üründen Hemen Ücretsiz Teklif Al

Bir sağlık sigortası şirketinin sağladığı yardımların yaklaşık yüzde 95’i kanunen zorunludur ve tüm yasal sağlık sigortası şirketleri için aynıdır. Bu nedenle sağlık sigortası şirketi değişikliği sizin için herhangi bir risk oluşturmaz. Bununla birlikte, çeşitli sağlık sigortaları ek hizmetlerinde ve bireysel ek katkılarında farklılık gösterir. Genel sağlık sigortası, tüm sigortalı kişilerin tıbbi bakım almasını sağlar. Ayrıca, SGK kanunları, genel sigortası olanların yeterli ve mevcut tıbbi durumlarına göre tedavi görme hakkına sahip olduklarını düzenlemektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu, sağlık sigortası firmalarının hangi hizmetleri kapsadığını yönergelerde belirtir. Bu kurum,  devlet yasal temsilcilerinin yanı sıra doktor ve kliniklerin temsilcilerinden oluşur. Genel sağlık sigortası olan herkesin, örneğin 35 yaşından itibaren her iki yılda bir cilt kanseri taraması gibi önleyici sağlık kontrolleri yaptırma hakkı vardır. Genel sağlık sigortası sahibi hastalar, genel sağlık sigortası ruhsatına sahip olan ve bu nedenle sağlık sigortası şirketine hizmetler için fatura kesmesine izin verilen herhangi bir doktoru ziyaret edebilir. Bu aynı zamanda diş hekimleri ve psikoterapistler için de geçerlidir.

Hastanede, genel sağlık sigortası olanlar standart yardımlar alırlar ve tüm önemli ve kabul görmüş tedavi prosedürlerine hak kazanırlar. Ancak tek kişilik odada konaklama veya başhekim tarafından tedavi gibi isteğe bağlı hizmetler sağlık sigortaları tarafından karşılanmaz. Peki sağlık sigortası nedir ne işe yarar isterseniz biraz daha yakından inceleyelim.

Yasal Sağlık Sigortası Hakkı

Prensip olarak, henüz özel sağlık sigortası olmayan herkes yasal sağlık sigortası almaya hak kazanabilir. Maaşı zorunlu sigorta limitinin altında kalan çalışanlar zorunlu sigortaya tabidir ve bir sağlık sigortasına üye olmak zorundadır. Zorunlu sigorta, belirli sigorta sürelerini karşılayan öğrenciler ve emekliler için de geçerlidir.

sağlık-sigortası-nasıl-yapılır

SGK Sağlık Sigortası Nedir?

Genel sağlık sigortası ile bireylerin ekonomik güçleri ve istekleri ne olursa olsun ortaya çıkabilecek hastalık riskine karşı toplumun tüm üyelerinin sağlık hizmetlerinden eşit, erişilebilir ve etkin bir şekilde yararlanması sağlanmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası ise özel hastanelerin ayakta ve yatarak tedavilerinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaştıkları farklı ücretleri kapsayan özel sağlık sigortasıdır. Sigorta, SGK tarafından ödenen tutarı tamamlar. Vatandaş bir sağlık sorunu nedeniyle devlet hastanesine giderse, herhangi bir ücret ödemeden sigorta sayesinde tedavi görür. 

Ancak özel sağlık kuruluşuna gitmesi durumunda hastane muayene ve tedavi masraflarını SGK’ya fatura eder. SGK ayrıca Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) çerçevesinde hastaneye de ücret ödemektedir. Özel sağlık kuruluşları ise farklı ücretler adı altında vatandaşlardan para talep etme hakkına sahiptir. Hastanelere yüzde 200’e varan fark alma hakkı verildi. Bu fark ücretini tamamlayıcı sağlık sigortası karşılamaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası nasıl kullanılır diye soru işaretiniz var ise linke tıklamanız yeterlidir.

SGK tarafından sigortalılara ve hak sahiplerine kısa vadeli sigorta branşları kapsamında bazı haklar tanınmıştır. Bu haklar şunlardır:

 • Geçici iş göremezlik döneminde günlük iş göremezlik ödeneği verilmesi,
 • Kalıcı iş göremezlik geliri koymak,
 • Beklenmedik iş yaralanmaları veya meslek hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren sigortalıların hak sahiplerine gelir bağlanması,
 • Gelir esasına göre kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi,
 • Hastalık veya analık nedeniyle iş göremezlik döneminde sigortalıya hastalık ve analık sigortasından günlük geçici iş göremezlik ödeneği,
 • Annelik sigortası kapsamında emzirme ödeneği,
 • Cenaze ödeneği,
 • Askerlik ve doğum borcu hakları,

Uzun vadeli sigorta branşlarında tanınan haklar aşağıdaki gibidir:

 • Malullük sigortası kapsamında malullük aylığı,
 • Yaşlılık sigortası kapsamında yaşlılık aylığı ve toplu ödeme,
 • Ölüm sigortası kapsamında ölüm aylığı, ölüm ve evlenme ödeneği toplu ödemesi, aylık alan kız çocukları için cenaze ödeneği.

sağlık-sigortası-sgk

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortası nedir neleri kapsar özel sağlık sigortaları ile alakalı en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Özel sağlık sigortası, özel sigorta şirketleri tarafından sunulmaktadır. Mümkün olan en iyi tıbbi bakıma erişmenizi sağlar. Genel sağlık sigortası sadece temel bakımı garanti ederken, özel sağlık sigortası ile şunları yapabilirsiniz:

 • Sigorta kapsamınızı özgürce seçebilirsiniz.
 • Örneğin, hastalık durumunda, tedavi eden doktor ve hangi hastanede kalmak istediğiniz konusunda karar vermede söz sahibi olabilirsiniz.
 • Bu tıbbi faydalardan ömür boyu yararlanırsınız.

Genel sağlık sigortasına sahip bir kişi olarak, bu tür hizmetler için birçok farklı türde ek sigorta yaptırmanız gerekir. Özel sağlık sigortasına olan katkınız, genel sağlık sigortasının aksine, kullandıkça öde esasına göre finanse edilmez. Bu nedenle aylık katkınız, maaşınızın miktarına bağlı değildir. Sonunda, gerçekten yalnızca kişisel olarak seçtiğiniz hizmetler aracılığıyla güvence altına aldığınız şey için ödeme yaparsınız. En iyi özel sağlık sigortası hangisi merak ediyor iseniz ülkemizde birçok özel sağlık sigortası sağlayan şirket olduğunu bilmelisiniz.

Modern tedavi

Özel sağlık sigortası (ÖSS) ile yapılan iyi bir sözleşme, son teknoloji ilaçlara ve tedavi yöntemlerine erişim sağlar. Bir uzman tarafından, özel bir klinikte veya yurtdışında, en son tedavi yöntemleriyle tedavi için ödenen tarifeler vardır. Doktorlar da randevu alırken özel hastaları tercih eder. Sonuçta aynı tedavi için genel sağlık sigortası olan hastalara göre daha fazla para alıyorlar.

Garantili Hizmetler

Özel Sağlık Sigortası’nda sizin için bireysel olarak önemli olan hizmetleri içeren bir tarife arayabilirsiniz. İstediğiniz veya ödeyebileceğiniz tarifeyi seçersiniz. Ayrıca sözleşmenizde mutabık kalınan hizmetler garanti altına alınmaktadır. Sigorta bunu azaltamaz. Bu genel sağlık sigortasında (GSS) farklıdır: Orada, hizmetler ve kapsamlar bazen iptal edilebilir. Bunun son birkaç yıldaki örnekleri, gözlük veya takma dişler için tekrar tekrar azaltılan sağlık sigortası yardımlarıdır.

Ancak bir şeyin farkında olmalısınız: Özel sağlık sigortasında garanti edilen yardımlardan yararlanma, ancak katkı payını karşılayabildiğiniz sürece geçerlidir. Güçlü ve muhtemelen daha pahalı sigortanız için artık ödeme yapamıyorsanız, yeniden düşünmeniz gerekir. Daha sonra bireysel hizmetleri iptal edebilir veya doğrudan temel veya standart tarifeye geçebilirsiniz. Ancak hizmetlerin kapsamı burada tıpkı genel sağlık sigortasında olduğu gibi değişebilir.

özel-sağlık-sigortası

Sağlık Sigortası Çeşitleri Nelerdir?

Türkiye’de Genel Sağlık Sigortası

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı Türkiye’de genel sağlık sigortasından sorumlu iki kurumdur. Genellikle Türk vatandaşlarına yönelik bir sigorta türüdür ancak Türkiye’de ikamet eden yabancılar Türkiye’de resmi çalışma izni aldıklarında faydalanabilmektedir.

Bu tür sigortalar, sağlık, tedavi ve ilaçlarını ücretsiz veya hemen hemen her yerde karşılayabilen anne, baba, karı/koca ve çocuklardan oluşan aile fertleri ile birlikte düzenlendiği kişiye fayda sağlar. 

Türkiye’de Özel Sağlık Sigortası

Göç İdaresi’nin kendisine yapılan ikamet başvurularını kabul etmediği, Türkiye’de her türlü ikametgahı alabilmek için gerekli olan bir sigorta türüdür. Türk vatandaşları için ise isteğe bağlı bir sigorta türüdür.

Sigorta şirketleri, aşağıdakiler gibi farklı sağlık sigortası türleri sağlar:

 • İkamet başvuruları için normal sigorta veya yenileme: Gereken kalış süresini ve genel tıbbi birçok hususu kapsayan bir sigortadır, ancak bu tür sigortaya sahip olanlar özel veya devlette tedavi masraflarında büyük indirimler almazlar.
 • Kaza, İlaç ve Muayene Sigortası: Bu sigorta, Türk hastanelerinde yapılan muayene, tetkik ve kaza masraflarını kapsar.
 • Tam sigorta: Sigorta şirketleri ayrıca her türlü tedavi, operasyon ve kazayı kapsayan kapsamlı bir sağlık sigortası türü sunar, ancak şüphesiz en pahalı sigorta türlerinden biridir.

Genel Sağlık Sigortası (GSS)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının aile fertleri, baba, anne ve 18 yaşını doldurmamış çocuklar ile halen ortaöğretime devam eden çocukların sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlayan özel koşullara sahip Türk vatandaşlarına yönelik özel bir yardım sistemidir. Okuyan ve yaşları 21, 25 yaş altı ise üniversitede okuyan çocukları kapsar.

Sosyal Güvenlik Sigortası (GSK-SSK)

Sağlık ve sosyal sigortaları kapsayan genel sigortadır, yani emeklilik yaşına gelindiğinde veya belirli bir hizmet yılına ulaşıldığında sağlık ve emeklilik sigortasını kapsar. Bu sigorta kapsamına girenler, tüm kamu ve özel sağlık hizmetlerinden yararlanabilmekte ve tedavi masraflarının küçük bir yüzdesini ödeyebilmektedir.

Bağkur Sigortası (Bağkur)

Kamu veya özel sektörde iş bulamayan, bu tür sigorta kapsamına giren ve emeklilik fonuna veya sosyal güvenliğe herhangi bir ödeme yapmayan kişileri kapsayan özgün bir sigorta sistemidir; Bağkur’a aylık ödeme yaparak 15 veya 25 yılını doldurduktan sonra emeklilik sisteminden faydalanabilir.

Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Türkiye’de yüksek standartlarda nispeten uygun fiyatlı bakım sunan geniş bir özel hastane ve klinik ağı bulunmaktadır. Hatta ülkemiz bir sağlık turizmi merkezi olmaya bile başlıyor. Özellikle estetik ameliyatların yanı sıra diş hekimliği ve hamilelik tedavileri ile tanınıyor. Bir doktordan randevu almak zor değildir ve tıp pratisyenlerinin çoğu İngilizce konuşur. 

Sağlık Sigortası 

Kamu sağlık sistemine erişimi olan birçok gurbetçi hala bunu özel bir sağlık sigortası planıyla desteklemeyi tercih ediyor. Bu, genellikle kamu hastanelerinde çok yaygın olan uzun kuyrukların atlanabilmesi içindir. Hem yerel Türk hem de uluslararası sağlık sigortası planları için seçenekler mevcuttur, birincisi önemli ölçüde daha ucuzdur, ancak daha fazla kısıtlamaya sahiptir. 

E- Devlet ile GSS Başvurusu

Eğer bir Genel Sağlık Sigortası’na başvurmak istiyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yardım almanız gerekeceğini bilmelisiniz. Genel Sağlık Sigortası, belirli nedenlerden dolayı SGK prim ödemesi yapamayan kişiler için yürütülen sigorta planıdır. Aynı zamanda zorunlu sağlık sigortası olarak da bilinir.

Dilerseniz e-devlet üzerinden GSS başvuru işlemlerinizi başlatmanız mümkündür. E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra genel sağlık sigortası hizmetine erişerek başvuru formunu doldurabilirsiniz. Bilmeniz gereken formu doldurduktan sonra bazı evrakları teslim etmek için Sosyal Güvenli Kurumu İlçe Müdürlüğü’ne gitmeniz gerektiğidir. Bu evrakları da teslim ettikten sonra sizin için eğer uygun görülürse sigortanız başlayacaktır.

sağlık-sigortası-nasıl-yapılır

2022 Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıldır?

Sağlık sigortaları hakkında bu kadar bilgi verdikten sonra sağlık sigortası ne kadar sorusunu cevaplandırmasak olmazdı. 2022 yılı için GSS primi aylık 150.12 ₺ olarak belirlendi. Sigortalı bir işte çalışmayıp herhangi bir güvencesi olmayan bireyler aylık 150.12 ₺ ödeyerek Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanabilecek. Bu ücreti ödemeye durumu olmayan vatandaşlar ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına danışarak kendilerine gelir testi yapılmasını talep edebilecekler.

Gelir testi yaptıran vatandaşlar için Genel Sağlık Sigortası eğer uygun görülürse bu bireyler ve aileleri dilerlerse devlet hastanelerinde ücretsiz olarak muayene olabilecekler. Sağlık sigortası fiyatları 2022 tercih edeceğiniz sigorta türüne göre değişkenlik göstermektedir.

sağlık-sigortası-fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Sağlık Sigortası Neden Yapılır?

Beklenmedik sağlık sorunlarına karşı güvence altında olabilmek için sağlık sigortası en çok tercih edilen yöntemdir. Sağlık sigortası sahibi olan tüm vatandaşlar gerektiğinde sigortalarının kapsamına bağlı olarak her türlü tedaviyi görebilirler.

Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Küçük müdahale, yoğun bakım, tıbbi danışmanlık, evde bakım, ambulans hizmetleri, yatış sonrası fizik tedavi gibi bütün hizmetler sağlık sigortasına dahildir. Özel bir sağlık sigortası sahibi olarak daha kapsamlı tarifeler edinmeniz mümkündür.

En Kapsamlı Sağlık Sigortası Hangisi?

Tam kapsamlı sağlık sigortaları ülkemizde bilinen en kapsamlı sağlık sigorta paketleridir. Bu sigortayı sunan sigorta şirketlerinden bazıları Acıbadem, Doğa Sigorta, Groupama Sigorta ve Ray Sigorta olarak sıralanabilir.

BENZER İÇERİKLER

Özel Sağlık Sigortası ile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Fark
Özel Sağlık Sigortası ile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Fark
“Özel Sağlık Sigortası ile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Fark”ı öğrenin. [...]
Özel sağlık sigortası yıllık fiyatları
Özel Sağlık Sigortası Yıllık Fiyatlar Ortalama Ne Kadardır?
Özel sağlık sigortası yıllık fiyatları, yaş, sağlık durumu ve poliçe [...]
özel sağlık sigortası ne demek
Özel Sağlık Sigortası Ne Demek?
Özel sağlık sigortası ne demek; sağlık sorunlarına karşı güvence sağlar. [...]
izmir özel sağlık sigortası
İzmir Özel Sağlık Sigortası
İzmir Özel sağlık sigortası ile sağlık hizmetlerine kolay erişim sağlayın. [...]
Oturma İzni Sigortası Fiyatları
Oturma İzni Sigortası Fiyatları
Yabancılar için oturma izni sigortası fiyatları ve avantajları hakkında detaylı [...]
hamilelik sigortası nedir
Hamilelik Sigortası Nedir?
Hamilelik sigortası nedir, gebelik döneminde oluşabilecek sağlık masraflarını kapsayan bir [...]

Share this post

× Merhaba nasıl yardımcı olabiliriz?