/
/
Özel Sağlık Sigortası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Özel Sağlık Sigortası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Hemen Teklif Al!

İhtiyacınız Olan Pek Çok Üründen Hemen Ücretsiz Teklif Al

Özel sağlık sigortası nedir diye merak ediyorsanız bu yazıyı okuyabilirsiniz. Beklenmedik kazalar ve hastalıklar birçok farklı durumda herkesin başına gelebilecek olaylardır. Bu kazaları ve hastalıkları ön görmek mümkün değildir. Bu gibi durumlar başınıza geldiği zaman, kaliteli ve güvenilir bir sağlık hizmeti almak en doğal hakkınızdır. Buna karşın sağlık masrafları maalesef lüks olarak görülmektedir. Beklenmedik bir hastalığa yakalanana kadar ya da başına kaza gelene kadar insanlar bu ihtimaller dışlayabilir. Buna karşın bu tip durumların başına gelmediği insan yok gibidir. 

Bu tip durumlar karşısında en iyi çözüm ise özel sağlık sigortası yaptırmaktır. Bu sigorta sayesinde kaliteli bir sağlık hizmeti çok cüzi miktarlara karşılamanız mümkündür. Günümüzde birçok insan, daha rahat ve nitelikli bir sağlık hizmeti alabilmek için bu sigorta tipine başvuru yapar. Peki, özel sağlık sigortası nedir, ne işe yarar? Yazımızın devamında bu konuyu tüm ayrıntılarıyla inceleyerek, gerekli bilgileri vereceğiz.

Sağlık Sigortası Nedir?

Sağlık sigortası; kaza ve hastalık sebebiyle ortaya çıkan birçok sorunun tedavisinin, poliçenizde yer alan teminatlar ve sınırlamalar kapsamında karşılayan bir çeşit sözleşmedir. Sağlık sigortası nedir sorusuna verilebilecek en kısa yanıt budur ancak bu sigortanın birçok detayı olduğu bilinmelidir. 

Sağlık sigortası yaptırdıktan sonra, poliçenizdeki teminatlar kapsamında birçok farklı sağlık hizmetinden faydalanabilirsiniz. Kapsam içerisinde bulunan bir özel sağlık kuruluşundan dilediğiniz doktoru seçerek, tedavinize başlayabilirsiniz. Bu tedavi hizmetleri, minimum bir ücreti kapsayabileceği gibi tamamen ücretsiz de olabilir. Bu durum genellikle poliçenizde yer alan teminatlarla ilgilidir. Sigorta kapsamında farklı teminat türleri ve farklı hizmetler yer alabilir. Sağlık sigortası yaptırmak yasal olarak bir zorunluluk değildir. Buna karşın 18 ve 65 yaş arasında, gerekli şartları sağlayan her birey, özel sağlık sigortası yaptırabilir. Sağlık sigortaları genellikle 1 yıl süreyle yapılır. Bir yıl dolduğunda ise, duruma göre değişiklikler yapılarak ya da aynı şekilde yenilenebilir. 

Sigorta yaptırmak isteyen birçok kişi, özel sağlık sigortası nedir, neleri kapsar sorularını sormaktadır. Bu soruların cevaplarını yazının devamında ayrıntılı olarak bulabilir ve tüm soru işaretlerinizi giderebilirsiniz.

sağlık-sigortası-nedir

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortası; hastalık ve kazalar sonrasında gerekli olan tedavi hizmetleri için finansal desteğin sağlandığı bir sigorta seçeneğidir. Bu sigortayı 18 yaşın üzerindeki her birey yaptırabilir. 

Özel sağlık sigortası sorgulaması, Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasından ya da E-Devlet üzerinden yapılabilir. Özel sağlık sigortası sayesinde, anlaşmalı olan kurumlar arasından dilediğinizi seçebilir ve ek ücret ödemeden muayene olabilirsiniz. Bunun yanı sıra yatış tedavisi gerektiren durumlarda ödemeler bu sigortalar tarafından karşılanır. İlaç, refakatçi, oda ve yemek masrafları bu gibi durumlarda karşılanan diğer masraflardır. Bununla birlikte, özel sağlık sigortanızın poliçesine farklı teminatlar da eklenebilir. Bu ek teminatlar sayesinde sigorta türünü genişletmek mümkündür. Özel sağlık sigortası türleri farklı durumları güvence altına alabilir. Bu sigortalarından ihtiyacınız kapsamında dilediğinizi seçebilir, ek teminatlarla genişletebilir ve sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Ne İşe Yarar?

Özel sağlık sigortasının tanımı esasen ne işe yaradığına dair de size birçok ipucu verebilir. Bununla birlikte bu sigortalar poliçedeki teminatlar kapsamında yer alan, tüm sağlık sorunlarının tedavi masraflarını karşılar.

Tedavi masraflarının karşılanmasının yanı sıra özel sağlık sigortasının önemli bir diğer avantajı ise, anlaşma kapsamında olan, dilediğiniz tüm sağlık kurumlarından ve istediğiniz doktordan hizmet alabilmenizdir.

Özel sağlık sigortası şartları kapsamında iki farklı bölüm vardır. Bu şartlar genel ve özel olarak ifade edilir. Genel şartların yer aldığı bölüm, tipik olarak hemen hemen bütün sigorta çeşitlerinde benzerdir. Özel şartlar bölümünde yer alan hizmetler ise ciddi farklılıklar gösterecektir. Bu nedenle özel sağlık sigortası yaptırmadan önce tüm şartları incelemeniz avantaj sağlayacaktır. Genel ve özel şartlara; beklentiniz ve talepleriniz doğrultusunda ek teminatlar koydurabilirsiniz.

özel-sağlık-sigortası-nedir

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Özel sağlık sigortası kapsamı iki grupta ele alınır. Bunlar yatarak tedavi ve ayakta tedavidir. Tedavi, cerrahi operasyonlar ve hastanede yatış gerektiriyorsa; oluşan tüm masraflar yatarak tedavi kapsamında değerlendirilir. Cerrahi operasyonların yanı sıra, kemoterapi, radyoterapi, suni uzuv, yoğun bakım, oda giderleri ve refakatçi masrafları da bu teminat kapsamı altına alınmaktadır. Ayakta tedavi ise; muayene, röntgen, tahlil ve fizik tedavi gibi durumları kapsamaktadır. Bunların yanı sıra birçok tetkik masrafı da ayakta tedavi teminatı içerisindedir. 

Sigorta poliçesinin limitsiz olarak imzalanması durumunda, birçok ek teminat imkânı da sunulabilir. Bu durum poliçenizde özel olarak belirtilir. Bu ek teminatlar; bebek muayenesi, gebelik kontrolü ve bebeğin sağlık sorunları dolayısıyla ortaya çıkan tüm sorunları da kapsarlar. Bu hizmetler poliçenizde doğum teminatları olarak adlandırılır. 

Özel sağlık sigortası aileyi kapsar mı sorusuna ise duruma göre farklı cevaplar verilebilir. Özel sağlık sigortası aileyi kapsayabilir ancak bunun için uygun olan teminatların seçilmesi gerekir. Aile sağlık sigortası verilen seçenekler, sizinle birlikte tüm ailenizi de kapsayacaktır. Özel sağlık sigortası fiyatları bakımından; tek bir sigorta poliçesine tüm aileyi kapsayacak şekilde teminatlar eklemek, ailedeki her birey için ayrı ayrı sigorta yaptırmaya göre daha avantajlı olacaktır. 

özel-sağlık-sigortası-nedir-neleri-kapsar

Özel Sağlık Sigortası Neleri Kapsamaz?

En iyi özel sağlık sigortası, birçok farklı durumunda sizi güvence altına alır. Ayakta ve yatarak tedavi kapsamında birçok teminat çeşidi vardır. Buna karşın sigorta şirketinize de bağlı olarak, teminatlarınızın karşılamadığı bazı durumlar vardır.

Özel sağlık sigortasının teminat altına almadığı ve kapsamadığı durumlar şu şekilde ifade edilebilir;

 • Kronik rahatsızlıklar
 • Genetik hastalıklar
 • Poliçe başlamadan önce yaşanan hastalıklar
 • Doğum giderleri
 • Diş tedavileri
 • Psikiyatrik ve psikolojik sorunlar
 • Diyetisyenlik hizmetleri
 • Estetik operasyonlar

Bunlarla birlikte, poliçe tarihinden önce yapılan işlemler ve poliçe kapsamında anlaşması bulunmayan sağlık kuruluşlarında yapılan işlemlerin giderleri de sağlık sigortası tarafından karşılanmamaktadır.

Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Farkı Nedir?

Bu iki sigorta çeşidi arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Özel sağlık sigortası ile anlaşmalı olan tüm özel hastanelerde, bu hastanenin SGK ile anlaşması olup olmadığı bakmaksızın tedavi olabilirsiniz. Özel sağlık sigortası tüm tedavi masraflarını karşılayan geniş kapsamlı bir anlaşmadır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ise, SGK ve sigortanın kapsadığı anlaşma hastanelerde; SGK tarafından karşılanmayan masrafların sigorta şirketi tarafından ödendiği bir seçenektir. Özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası farkı temelde bu olmakla birlikte, başkaca bazı farklar da bulunur. Bu farklar şu şekilde özetlenebilir;

 • Tamamlayıcı sağlık sigortasında sosyal güvenlik kurumunda kaydınızın bulunması gerekir.
 • Özel sağlık sigortası yurt dışındaki hizmetleri de kapsam altına alabilir ancak tamamlayıcı sağlık sigortası yalnızca yurt içinde geçerlidir.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK anlaşması bulunan hastaneler ve doktorlar için geçerlidir. Özel sağlık sigortasının kapsamı ise daha geniştir.
 • Özel sağlık sigortasında, masraflar ödenmesi teminat limitine bağlıyken; tamamlayıcı sağlık sigortasında ödenecek miktar SGK katılım payı oranındadır.
 • Her iki seçenekte de, poliçe kapsamı ve teminat limitleri sigorta maliyetini etkiler. Buna karşın özel sağlık sigortasında SGK desteği olmadığı için kapsam genişledikçe maliyet de artacaktır.

Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortası nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız link üzerine tıklamanız yeterlidir.

Özel Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Farkı

Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıldır?

Beklenmedik bir kaza ve hastalık durumunda tedavi masrafları çok yüksek miktarlara ulaşabilir. Sağlık sigortası sizi bu masrafları ödeme yükümlülüğünden kurtaracaktır. Bununla birlikte sağlık sigortası fiyatları şirket ve hastane seçimine bağlı olarak farklılaşmaktadır. Aldığınız sağlık hizmetlerinin yanı sıra, poliçenin limitleri ve poliçeye koyduracağınız ek teminatlar da fiyatların farklılaşmasındaki ana unsuru oluşturur. 

Bunlarla birlikte sağlık sigortasının fiyatları, sigorta yaptırılacak kişinin, kişisel bilgilerine göre de değişiklik göstermektedir. Sigorta yaptıracak kişinin daha önce yaşadığı kronik hastalıklar varsa ve bu hastalığın tedavisinde teminatlardan yararlanmışsa fiyat da yükselmektedir. Sigorta şirketleri tarafından yapılan fiyat belirlemesi, hastalığın yeniden ortaya çıkması olasılığını göz önünde bulundurularak yapılmaktadır.

Sağlık sigortası, normalde çok yüksek ücretlere sahip olabilecek tedavi giderlerini; çok daha cüzi miktarlar ödeyerek çözüme kavuşturmanıza olanak sağlar. Bu sigortaların primleri de, bazı faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Poliçeye eklenen ek teminatlar ve katılım payları prim üzerine etki eden başlıca etmenlerdir. Bunun yanı sıra poliçeye eklenecek güvence sayısı artış gösterdikçe, primler de artacaktır. Buna karşın eğer size sunulan teklif bütçenizi aşıyorsa; poliçeyi talepleriniz doğrultusunda yeniden şekillendirebilirsiniz. 

Sigorta poliçesinde etkili olan ve kontrol edemeyeceğiniz bazı durumlar da vardır. Bunlar; cinsiyet, yaş, yaşadığınız il, daha önce bir sağlık sigortanızın bulunup bulunmaması, alkol ve sigara kullanımı, geçmişte geçirdiğiniz hastalıklar, boy ve kilo durumunuzdur.

Özel Sağlık Sigortası 2022 Fiyatları Nasıldır?

Özel sağlık sigortası fiyat bakımından çok geniş bir yelpazeye sahip olabilir. Fiyatların belirlenmesi noktasındaki tüm kriterler yukarı da yer almaktadır. Tüm bu kriterlerden ötürü, özel sağlık sigortası konusunda herkes için geçerli net bir fiyat vermek mümkün değildir. Sigorta firmalarıyla iletişime geçerek, sizin için en uygun teklifleri alabilirsiniz.

Sigorta şirketleri tekliflerde bulunurken, daha önce özel sağlık sigortası bulunan müşterilerine daha uygun fiyatlar sunabilmektedir. Bu sebeple özel sağlık sigortası ne kadar erken yaptırılmaya başlanırsa o kadar iyi olacaktır. Bünyesinde birçok farklı sigorta şirketi bulunan firmalar sayesinde çok farklı sayıda teklifi bir seferde almanız da mümkündür. Bu sayede daha rahat bir fiyat ve teklif araştırması süreci geçirebilirsiniz.

Siz de alanında öncü sigorta şirketlerini barındıran bir firmayla iletişime geçerek, özel sağlık sigortası fiyatları 2022 yılı tekliflerini alabilir, bütçenize en uygun firmayla anlaşma yapabilirsiniz. Bu sayede başınıza gelebilecek her türlü beklenmedik kaza ve hastalığa karşı önleminizi geç olmadan alabilirsiniz. Unutmayın ki, kimse başına gelmeden önce hastalık ve kaza yaşayabileceğinizi düşünmez fakat bu tip sorunlar herkes böylesi olumsuz durumları hayatında bir kez olsa yaşar. Bu durum yaşanmadan önce, özel sağlık sigortanızı yaptırarak, yüksek maliyetlerden kurtulabilir; nitelikli ve güvenilir bir sağlık hizmeti alabilirsiniz.

özel-sağlık-sigortası-fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Özel Sağlık Sigortası Hemen Başlar Mı?

Özel sağlık sigortasının başlangıç tarihi, sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilir. Bununla birlikte genel olarak ilk prim ödemenizi yaptığınız andan itibaren sigortanız da başlayacaktır. Prim ödemelerinizi düzenli bir şekilde yaparak, sigortanızın devamlılığını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte bazı hastalıkların bekleme süreleri vardır. Bekleme süresi, bazı hastalıkların kapsama alınmadan önce geçmesi gereken süreyi ifade eder. 

Özel Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Özel sağlık sigortasını 18 ve 65 yaş aralığında herkes yaptırabilir. Bununla birlikte yeni doğan bebekler ve çocuklar, ebeveynlerinin sigorta poliçelerine ek yapılarak, güvence altına alınabilir. Özel sağlık sigortasından yararlanabileceğiniz yaşın üst sınırı ise şirketten şirkete değişiklik gösterecektir.

Özel Sağlık Sigortasının Özellikleri Nelerdir?

Özel sağlık sigortası; cüzi miktarlar ödeyerek beklenmedik bir kaza ve hastalık anında yüksek bütçeli tedavileri olmanızı sağlar. Bunun yanı sıra teminat kapsamınıza bağlı olarak, birçok tahlil, muayene, refakatçi gideri, oda masrafları ve cerrahi operasyonlar gibi masraflarınızı da karşılar. Bu sigortalar sayesinde anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarında, dilediğiniz doktordan sağlık hizmeti alabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER

Özel Sağlık Sigortası ile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Fark
Özel Sağlık Sigortası ile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Fark
“Özel Sağlık Sigortası ile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Fark”ı öğrenin. [...]
Özel sağlık sigortası yıllık fiyatları
Özel Sağlık Sigortası Yıllık Fiyatlar Ortalama Ne Kadardır?
Özel sağlık sigortası yıllık fiyatları, yaş, sağlık durumu ve poliçe [...]
özel sağlık sigortası ne demek
Özel Sağlık Sigortası Ne Demek?
Özel sağlık sigortası ne demek; sağlık sorunlarına karşı güvence sağlar. [...]
izmir özel sağlık sigortası
İzmir Özel Sağlık Sigortası
İzmir Özel sağlık sigortası ile sağlık hizmetlerine kolay erişim sağlayın. [...]
Oturma İzni Sigortası Fiyatları
Oturma İzni Sigortası Fiyatları
Yabancılar için oturma izni sigortası fiyatları ve avantajları hakkında detaylı [...]
hamilelik sigortası nedir
Hamilelik Sigortası Nedir?
Hamilelik sigortası nedir, gebelik döneminde oluşabilecek sağlık masraflarını kapsayan bir [...]

Share this post

× Merhaba nasıl yardımcı olabiliriz?