/
/
Kısa Süreli Trafik Sigortası

Kısa Süreli Trafik Sigortası

Hemen Teklif Al!

İhtiyacınız Olan Pek Çok Üründen Hemen Ücretsiz Teklif Al

Kısa süreli trafik sigortası trafikte olunan süre içerisinde yolculuğun daha güvenli hale gelmesini sağlayan sigorta çeşididir. Bu sigorta bir yıl boyunca devam eder ve bu süre içerisinde poliçede yer alan maddeler esasınca herhangi bir kaza olması durumunda zarar sigorta firması tarafından karşılanır. Bu sigortadan faydalanabilmek için belli başlı şartlar yer almaktadır.

Trafik sigortası ve avantajlarından Türkiye’de faydalanmak isteyenler bu işlemi iki durumda gerçekleştirebileceklerdir. Uluslararası taşımacılık yapan yabancı plakalı araçlar ya da geçici plakaya sahip olmak şartıyla sigortadan faydalanabileceklerdir. Bu iki durumun dışında ülkemizde kısa süreli olarak trafik sigortası işleminden yararlanmak mümkün değildir. Bu sigortanın şartları Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanmaktadır.

Normal araç sigortası ile kısa süreli sigorta arasında bazı işlemler birbirinden farksız olarak işlem görmektedir. Kısa vadeli olarak yapılacak sigorta işleminde de plaka bilgileri, kimlik, araç ruhsat bilgileri gibi işlemler içinde sigorta firmalarından bilgi alınabilmektedir. Yıl boyunca oluşabilecek kaza durumunda suçsuz olunması durumunda zarar bağlı olunan sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır.

Kısa süreli trafik sigortası kapsamında yer alan bazı durumlar bulunmaktadır.  

 • Kaza sonuna meydana gelen hasar tazminatı,
 • Tedavi ve hastane sürecinde çıkan masraflar,
 • Sakatlık ile sonuçlanan kaza durumunda bu süreçte yaşanan maddi kayıplar,
 • Ölüm ile sonuçlanan kazalarda kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilerin teminatının sağlanması ve defin ücretleri,
 • Kazada hatalı olunmaması durumunda karşı tarafı dava edilmesi durumunda dosya ve avukatlık masrafları,
 • Çalışmaz raporu alan kişilerin gerekli güvencelerinin sağlanması ve tazminat gibi güvenceler sağlanmaktadır.

araç-sigortası

Trafik Sigortası Süreleri Ne Kadardır?

Zorunlu trafik sigortası Trafik Kanunu esasına göre tüm motorlu araç sahiplerinin yaptırmaları gereken sigortalardan biridir. Trafikte oluşabilecek herhangi bir kaza nedeniyle araçlarda kaza oluştuğunda ve 3.kişilerin bu kazalarda yaralanması durumunda bu sigorta ile sürücüler güvence altına alınmaktadır. Bu sigortayı yaptırmamanın kanun çerçevesinde bazı yaptırımları bulunmaktadır.

Zorunlu trafik sigortası süresi içerisinde kaza meydana gelmesi durumunda ve bu kazanın sonucunda yaşanan bedensel ve maddi zararlar poliçe kapsamında sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır.  Trafikte yaşanan kaza sonucunda sürücülerin haklarını koruyan ve güvence altına alan zorunlu trafik sigortası süre 1 yıl olmaktadır.

1 yıllık süresinin dolmasını ardından sürücüler sigortalarını yenilemek durumundadır. Sigorta zamanı ile ilgili kriter ve detaylara aracın sıfır ve ikinci el olmasına göre farklılık gösterecektir. Sıfır araç alan kişiler aracı aldıkları anda zorunlu sigorta yaptırmak durumundadır. İkinci el araç alma durumunda ise noter satışının tamamlanmasının ardından 15 gün içinde sigorta yaptırılabilmektedir.

İkinci el araç satışında eski ruhsata kayıtlı olan sigorta yeni sigortaya işlememektedir. Eski araç sahibinin sigortası olması durumunda bu sigorta 15 gün boyunca devam etmektedir. Sigortası yapılmayan ve belirlenen süre içinde yenilenmeyen sigortaların trafiğe çıkması yasaktır. Yasağa uymayan sürücüler birtakım cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktadır. 

Yapılan rutin kontroller ve çevirmelerde yetkililer trafik sigortası olmayan araçları bağlayabilirler. Araçları bağlanan sürücülerin prosedürlere uygun hareket etmeleri gerekmektedir. Sigortanın yenilenmediği her gün için araç sahipleri gecikme faizi ödemek durumundadırlar. Poliçe yenilenene kadar bu faiz katlanarak artmaktadır. Bu faizler yenilenen poliçeye eklenmektedir.

Zorunlu trafik sigortası süresi dolmadan araçlarının satışını gerçekleştiren kişiler geri kalan gün sayısı kadar primlerini sigorta şirketlerinden talep edebilmektedirler. Bu işlemin yapılabilmesi için aracın satış işleminin gerçekleştirildiğine dair belgeler ve sigorta şirketinin istemiş olduğu evrakların tamamlanması gerekir.

1 yıllık süre içinde hiçbir kaza yapmayan araç sahipleri sigorta yenileme işleminde hasarsızlık indiriminden yararlanabilmektedirler. Bu indirim tutarı hasarsız geçen her yıl olarak hesaplanmaktadır. Hasarsızlık indiriminin belirlenmesinde aracın modeli, markası ve yaşı önemli kriterler arasında yer almaktadır.

zorunlu-trafik-sigortası

Kısa Süreli Trafik Sigortası Avantajları

Kısa süreli trafik sigortası araç sahiplerinin son zamanlarda en çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. Özel durumları sebebiyle araçlarına kısa süreli sigorta yaptırmak isteyenler için bazı avantajlar yer almaktadır.

 • Kısa süreli trafik sigortası diğer sigortalar gibi kimlik, araç ruhsat ve plaka bilgileri gibi bilgiler kullanılarak yapılabilmektedir.
 • Sigorta süresi içinde suçsuz olarak meydana gelen kazalar sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır.
 • Kaza sonunda hastane ve tedavi masrafları, hasar tazminatı gibi durumlar sigorta kapsamında yer almaktadır.
 • Poliçede yer alan esaslar ve gerekli kriterlere uygunluk durumuna göre günlük ve 1 aylık trafik sigortası yaptırılabilmektedir. 

Günlük Trafik Sigortası Avantajları

Kısa süreli trafik sigortası kapsamında günlük trafik sigortası gibi bir uygulaması da sürece dahil olan işlemlerden biridir. Konuya ilgisi olanlar ve bu tür sigortalardan faydalanmak isteyenler 1 günlük araç sigortası ne kadar sorusunun cevabını araştırmaktadır. Buna göre;

 • Aracın geçici plakaya sahip olması durumunda kalıcı plaka gelene kadar kısa süreli olarak trafik sigortası yaptırılabilmektedir. 
 • Trafik sigorta poliçesi esasında 1 yıldır. Daha kısa süreli olarak araçlarına sigorta yaptırmak isteyenler prosedürlere ve kriterlere uygun olunması durumunda bu imkanlardan faydalanabileceklerdir.
 • Kısa süreli olarak adlandırılan sigortalar güvenliğin tam anlamıyla sağlanabilmesi adına uygulanmaktadır. Şartlar zorunlu trafik sigortası ile benzerlik göstermektedir.

günlük-araç-sigortası

1 Aylık Trafik Sigortası Avantajları

Trafik sigortası ile birlikte sürücülerin can ve mal güvenliği güvence altına alınmış olacaktır. 1 yıllık süre ile yapılabilen sigortaları sürücüler 1 yılın sonunda yenilemek durumundadırlar. İstisnai durumlar için sürücüler kısa süreli olarak araçlarını sigortalatmak isteyebilirler. 1 aylık trafik sigortası talep gören işlemlerin başında gelmektedir.  Bu sigortanın da kendi içerisinde birçok avantajı yer almaktadır.

 • Geçici plakaya sahip olan sürücüler kalıcı plakalarını ulaşana kadar bu sigortadan yararlanabileceklerdir.
 • 1 aylık olan sigortaların işleyişleri de poliçe kriterleri zorunlu trafik sigortası ile benzerlik göstermektedir.
 • Sigorta süreci içerisinde sürücünün güvenliği için gerekli şartlar uygulanmaktadır. Aylık trafik sigortası için de aynı işlemler uygulanmaktadır. 

Neden Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bu sigortayı yenileyen araç sahipleri kusurlu sayıldıkları bir kaza sonucu oluşan manevi ve maddi hasarları ödemekten teminatlar kapsamında kurtulabilmektedirler. Oluşan büyük hasarlı kazalarda ve bu kaza sonucu meydana gelen ölümlerde masraflar çok daha fazla olabilmektedir.

Biten sigortalarını yenilemeyen ve sigorta yaptırmayan sürücüler kusurlu oldukları kazada bütün masrafları ödemek durumunda olmaktadırlar. Zorunlu trafik sigortası ile karşı tarafta oluşan hastane masrafları, bedeni hasarlar karşılanmaktadır. Bunun yanında ölüm ve malullük gibi durumlarda da manevi tazminat yine sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. 

Trafik sigortası yenileme süresi 1 yıldır. Araç sahipleri bu süreyi takip ederek zamanında sigortalarını yenilemek durumundadırlar. Sigorta süresinin dolmasının ardından sigortalarını yenilemeyen ve hiç sigorta yaptırmamış olan sürücüler belirlenen cezaları ödemek durumunda kalırlar. Sigortası olmadığı halde trafikte yakalanan araçlar ise çekilerek trafik şubelerinin otoparklarına alınırlar.

Araçları trafikten çekilen sürücüler yalnızca gerekli cezayı ödeyerek araçlarını alamamaktadırlar. Sürücülerin yeniden trafiğe çıkabilmeleri için zorunlu trafik sigortalarını yaptırmaları gerekmektedir. Araç sahiplerinin araçlarının çekilmesi halinde otopark görevleri ile görüşme yaparak araçlarının çekildiğini bildirmesi gerekmektedir.

Gerekli belgeleri tamamlayan sürücüler otopark masrafı, çekici masrafı ve para cezasını ödedikten sonra araçlarını alabileceklerdir. Aracın trafik şubesinde kaldığı her gün için araç sahiplerinden ekstra ücret talep edilmektedir. 15 gün içinde tüm cezaları ödeyen araç sahipleri bu kapsamda indirimlerden yararlanabileceklerdir. Sürecin bu şekilde uzamaması ve zor olmaması adına trafik sigortalarının zamanında yaptırılmasının büyük önemi vardır.

Poliçeleri hafta sonu biten sürücüler bu süreyi takibe pazartesi günü sigorta yenileme işlemi yapabileceklerdir. Pazar günü sigorta şirketlerinin kapalı olmasından dolayı araç sahipleri herhangi bir ceza durumu ile karşı karşıya kalmayacaklardır. 

Kısa Süreli Kasko Sigortası Yapılır Mı?

Kasko sigortası araç sahibini trafikte karşılaşabileceği her türlü duruma karşı güvence altına alan sigorta çeşididir. Bu durumlar arasında araçta trafik kazaları sonucu oluşabilecek hasarlar, aracın çalınma durumu, aracın yanması, aracın çalınmaya teşebbüsü sonucu oluşan zararlar kasko kapsamında yer almaktadır.

Kasko ile karşı taraftan kaynaklı ve sürücü kaynaklı meydana gelebilecek kazalar kısmen tamamen karşılanır. Bunun yanında araçlarda meydana gelen arıza ve kaza durumlarında araçlar hareketsiz kalabilir. Bu gibi durum için kaskolar ücretsiz çekici hizmeti sunmaktadırlar. Toprak kayması, deprem ve yangın gibi doğal afetler sonucu oluşabilecek zararlar da yine kasko firmalarınca karşılanmaktadır.

Zorunlu sigorta türleri arasında yer almayan kasko sürücülerin daha güvenli bir şekilde araçlarını kullanabilme imkanı sağlar. Standart kasko süreleri 1 yılı kapsarken kimi durumlarda araç sahipleri daha kısa süreli olarak yılın yalnızca belli aylarında kasko yaptırmak isteyebilirler. Bu sürücülerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına aylık olarak kasko sigortası yapılabilmektedir.

Kısa süreli kasko olarak geçen ve aylık teminatların yer almış olduğu kasko sigortası ile sürücüler araçlarını güvence altına alabilmektedirler. Bu sigorta ile sürücüler daha uygun fiyatlı olarak araç kaskolarını yapmış olacaklardır. Yıllık kasko sigortası ile sağlanan avantajlar ile aylık yapılan kaskolardaki avantajlar aynı değildir. Araç sahiplerinin ona göre doğru karar vermeleri gerekir. Yıllık olarak yapılan kaskolar daha fazla avantaj sağlayacaktır.

Aylık kaskolar için belirlenen fiyatlar aracın modeline ve türüne göre farklılık göstermektedir. 12 ay yenileme ile yapılacak kaskolar daha fazla avantajlı olacaktır. Aylık kasko yaptırmak isteyenler sigorta şirketi ile görüşme sağlayarak sigortaları daha kolay bir şekilde yaptırabilirler. 

kasko-sigortası

En Uygun Trafik Sigortası Yapan Sigorta Firmaları

Trafik sigortaları araç sahiplerini trafikte oluşabilecek her türlü riske karşı güvence altına almaktadır. Tüm araç sahiplerini yakından ilgilendiren bu sigortalar devlet tarafından yapılması zorunlu sigortalar arasında yer almaktadır. Geçim şartlarının daha da zor hale gelmesi ile araç sahipleri de en ucuz trafik sigortası arayışına girmektedir. 

Trafik sigortası fiyatları birçok kritere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu kriterlerin başında da sigorta şirketleri gelmektedir. Her sigorta şirketinin talep ettiği fiyat verdiği hizmet kapsamında farlılık göstermektedir. Sektörde ve piyasada sigorta araç sigortası veren birçok firma yer almakla birlikte sigortahazir.com bu firmaların başında gelmektedir.

Her bütçeye uygun fiyat teklifleri bunun yanı sıra güven veren bir firma olması nedeniyle sigortahazir.com en çok tercih edilen firmalar arasında yer almaktadır. Zorunlu trafik sigortası teklif al, en uygun kasko fiyatları ile birlikte en uygun fiyatlar araç sahiplerine sunulmaktadır. Firma bu anlamda sektörde en uygun sigorta yapan firmalardandır.

Trafik Sigortası Yaptıranların Yorumları

Kısa süreli trafik sigortası son zamanların en fazla talep gören ve araştırılan sigorta çeşitlerinden biridir. Trafik sigortası yaptırmak isteyen birçok kişi daha önce bu hizmeti alan kişilerin tecrübe ve deneyimlerini merak etmektedir. Bu tür yorumlar uygun fiyatlı ve güvenilir sigorta firması arayanlar için iyi bir referans olmaktadır.

 • Cihat Mertal – Trafik sigortası için araştırma yaparken siteye rastladım. Forma bilgilerimi girdim hemen beni aradılar. Daha önce aldığım tekliflerden daha düşük teklif verdiler ve anlaştık. İlgili bir firma tavsiye ediyorum.
 • Fuat Altıntaş – Kaskom bittiğinde fiyatı biraz yüksek olduğu için daha uyguna bulabilir miyim diye araştırma yaptım. Herkese tavsiye ederim, uygun bir fiyat verdiler. Hemen aradılar ve poliçemizi yaptık. Teşekkürler

Sıkça Sorulan Sorular

Kısa vadeli trafik sigortası nedir?

Araç sahiplerinin araçlarını 1 yıllık sigorta yerine kısa süreli olarak sigortalatmaları anlamına gelmektedir. Ülkemizde bu sigorta işlemi uluslararası taşımacılık yapan yabancı plakalı firmalar ve geçici plakaya sahip olanlar için uygulanmaktadır. 

 Zorunlu trafik sigortası en az kaç ay?

Zorunlu trafik sigortaları istisnalar hariç genel olarak 1 yıllık süre için yapılmaktadır. Sıfır araç alan kişiler araçlarını andan itibaren sigortasını yapmak durumundadırlar. 2. el araç alacak olan kişiler ise noter satışının gerçekleşmesinden itibaren 15 gün içinde araçlarına zorunlu trafik sigortası yaptırabileceklerdir.

Geçici trafik sigortası nedir?

Geçici trafik sigortası kısa süreli trafik sigortası anlamına da gelmektedir. Bu sigortanın uygulanabilmesi sürücülerin bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu şartların dışında trafik sigortaları 1 yıl olarak düzenlenmekte, bu sürenin sonunda sigortaların yenilenmek durumundadır.

BENZER İÇERİKLER

tesla kasko bedeli
Tesla Kasko Bedeli Nedir?
Tesla kasko bedeli hakkında detaylı bilgi alın! En uygun Tesla [...]
araç kasko fiyatları
Araç Kasko Fiyatları Nasıl Belirlenir?
En uygun araç kasko fiyatları ve seçenekleri hakkında bilgi alın! [...]
Elektrikli Araç Kaskosu Fiyatları 2024
Elektrikli Araç Kaskosu Fiyatları 2024
Elektrikli araç kaskosu fiyatları 2024 hakkında bilgi alın! Güncel ve [...]
kamyonet trafik sigortası fiyatları
Kamyonet Trafik Sigortası Fiyatları
Kamyonet trafik sigortası fiyatları hakkında bilgi almak isteyenler için en [...]
ihtiyari mali mesuliyet sigortası avantajları
İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Avantajları
İhtiyari mali mesuliyet sigortası avantajları hakkında bilgi almak için doğru [...]
Tesla Model Y Kasko Ücreti
Tesla Model Y Kasko Ücreti Ne Kadardır?
Tesla Model Y kasko ücreti karşılaştırın! Hem güvenliğinizden emin olun [...]

Share this post

× Merhaba nasıl yardımcı olabiliriz?