/
/
Online DASK Yaptırma

Online DASK Yaptırma

Hemen Teklif Al!

İhtiyacınız Olan Pek Çok Üründen Hemen Ücretsiz Teklif Al

Açılımı ‘Doğal Afet Sigortalar Kurumu’ olan DASK, özel sigorta şirketleri ile devlet arasındaki deprem sigortası işlemlerini takip etmektedir. Ayrıca zorunlu deprem sigortası şirketlerinin deprem sigortası işlemlerini denetlemektedir. Konut kategorisinde yapılan alımlarda bu sigorta zorunludur. Bu deprem sigortası ile diğer özel şirketlere ait sigorta işlemleri birbiriyle uyumlu özelliklere sahiptir. Bu sigorta sisteminin genel özellikleri şu şekildedir:

 1. Her yıl yenilenmesi mecburi olan bir sigorta sistemidir. Yıllık ödeme işlemi gerçekleşir ve bir sigorta poliçesinin ömrü 12 aydır. Yıllık düzenli ödeme yapılmadığında sigortadan ev sahibi faydalanamaz.
 2. Elektrik, doğalgaz ve su bağlatma işlemleri ve gayrimenkul kiralama işlemlerinde zorunludur. Tapu devir teslim işlemlerinde zorunlu belgeler içerisinde yer alır.
 3. Binanın depremde gördüğü zararı karşılar. Deprem nedeni ile oluşan yangın, tsunami gibi durumlarda meydana gelen zararları da karşılar. Sadece binada meydana gelen zararı karşılar.
 4. Metrekareye göre ve bölgesel katsayıya göre poliçe bedeli belirlenir. Bölgesel anlamda birim fiyat değişiklik gösterir.

Deprem afeti ani bir şekilde gelişir ve birkaç saniyede büyük yıkım meydana getirir. Bu yıkımın oluşturduğu zarar çok büyüktür. Can ve mal kaybı meydana gelir. DASK evleri yıkılan ve maddi hasara uğrayanlar için güvencedir. Poliçe kesildiği tarihten itibaren 1 süre ile geçerli olan mecburi deprem sigortası ödemelerinden faydalanmak için poliçeler ödenmiş olması gerekir. Bir sefere mahsus poliçe ödemek yetmez.

zorunlu-deprem-sigortası

Dask Yaptırmanın Önemi Nedir?

Ortak havuz sistemi ile oluşturulan bu sigorta sistemi, deprem sonrası oluşan ve milyarlarca lirayı aşan zararı karşılar. Depremle evini kaybedenler, sigortayı düzenli ödediyse, deprem sonrasında tekrar evine kavuşabiliyor. Sigorta sisteminin amacı depremle evi yıkılanlara yeni bir ev tahsis etmektir. Bu sebeple küçük bir meblağ ile bu güvence elde edilebilir. Bu sigortada evin lüks olması veya özel malzemelerden olması önemli değildir. Yaşı ve hasar durumu önemlidir.

Zorunlu olan bu deprem sigortası sadece depremin meydana getirdiği hasarı karşılıyor. Depremle birlikte meydana gelen yangın, sel ve benzeri afetlerin meydana getirdiği zarar da sigorta kapsamındadır. Arama kurtarma, sağlık, gıda ve benzeri kategorilerde bu sigorta her hangi bir güvence sağlamıyor. 

Sigorta doğal afet ve kaza gibi beklenmedik durumlarda zararı karşılayan bir sistemdir. Zorunlu deprem sigortası fonu kötü günlerde kullanılmak üzere aylık veya yıllık düzenli bir şekilde poliçe keser. Kaza anında veya doğal afet anında sigorta şartlarına uygun şekilde ödeme yapar.

Depremin meydana gelmesi ile birlikte oluşan zararın kısa sürede giderilebilmesinde DASK sistemi etkili olmuştur.

Zorunlu Deprem Sigortası Neden Zorunludur?

Türkiye tarihinin en büyük depremlerinden biri olan 1999 Gölcük depremi, bu doğal afetin verdiği zararı net bir şekilde ortaya koydu. Türkiye yurt dışından yardım almak zorunda kaldı ve bu depremin yaraları yıllar geçse de tam olarak sarılamadı. 27 Aralık 1999/6305 sayılı resmi gazete yayınlanan doğal afet sigorta kanunu ile birlikte DASK kuruldu ve bu sigorta zorunlu hale getirildi. Uzmanlar olası İstanbul depremi için önlem alınmasını önerdi. Bu kapsamda zorunlu deprem sigortası uygulaması tüm Türkiye’de başlatıldı.

Bu kategoride merak edilen diğer bir konu ise ‘deprem sigortasını ev sahibi mi, yoksa kiracı mı öder?’ konusudur. Sigorta işlemleri ev sahibi adına gerçekleşir ve bu sebeple ödemeyi ev sahibi yapar. Sonuçta deprem meydana geldiği zaman ev sahibi maddi hasara uğramış olur. Sigorta sistemi ev sahiplerine ödeme yapar. Ev sahibinin ödeme alabilmesi için sigorta poliçelerini yatırmış olması gerekir.

Deprem mali açıdan ciddi sonuçlara neden olan bir afettir. Beklenmedik anda gelişir ve saniyeler içerisinde büyük yıkımlara neden olur. 17 Ağustos 1999 Gölcük depremi 45 saniye sürdü. Bir dakikadan az süren bu depremin oluşturduğu maddi hasar çok büyüktü. Depreme bağlı oluşan hasarlar da bu kapsamda değerlendirilmektedir.

Online Dask Yaptırma İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

İnternetin gelişmesi ve cep telefonlarında rahat bir şekilde kullanılması ile birlikte resmi ve diğer bütün işlemler online takip edilebiliyor. DASK poliçe kesme işlemleri de online dask yaptırma gibi şekilde yapılıyor. Online poliçe kesme işlemi için sigorta şirketinin sayfasına girerek formu doldurmak gerekir. Ad, T.C numarası, tüzel kişiler için vergi numarası, güncel adres, cep telefon numarası veya sabit telefon numarası gerekli bilgilerdir.

Yapı için istenen bilgiler şu şekildedir:

 1. Tapu senedi ve tapu bilgileri gereklidir. Tapu sahibi başvuru yapabilir.
 2. Binanın güncel adresi verilmelidir. Adresin güncel olmaması durumunda sorumluluk başvuru sahibine aittir.
 3. Binanın yapı bilgileri doğru bir şekilde verilmelidir. 
 4. Binanın inşa yılı önemlidir. Zorunlu deprem sigortası inşa yılına göre birim fiyatı belirliyor.
 5. Binanın toplam kat sayısı güncel bir şekilde verilmelidir. 
 6. Evin yüz ölçümü önemlidir. Yüz ölçüme göre sigorta poliçesi belirlenmektedir.
 7. Binanın hasar durumu verilmelidir. 
 8. Binanın kullanım özellikleri de güncel olmalıdır.

Bu bilgileri dikkate alan sigorta şirketleri birkaç teklif oluşturur ve bu teklifi müşteriye sunar. Müşteri tekliflerden birini kabul ettiği zaman online ödeme işlemi gerçekleşir ve sigorta işlemi sonuçlanır. Bu şekilde online dask yaptırma işlemi gerçekleşmiş olur.

 

TC kimlik, adres ve iletişim bilgilerini girdiğinizde sigorta şirketi size birkaç teklif sunuyor. Teklif kabul edilirse ödeme kısmına geçiliyor. Kredi kartı ile online ödeme sorunsuz bir şekilde yapılıyor. 

 

İnternet üzerinden yapılan başvurularda güvenli online adresler tercih edilmelidir. Özellikle kimlik kartı bilgilerinin çalınmaması için bu kategoride güven veren sigorta şirketlerinin tercih edilmesi önemlidir. 

Online zorunlu deprem sigortası poliçe kesme işleminin birçok avantajı vardır. Birden fazla şirketten teklif alınabilir ve en uygun rakamlara poliçe kestirilebilir. Zaman kaybı gerçekleşmez ve kısa sürede online ödeme işlemi gerçekleşir. Sizde avantajlı bir şekilde yaptırmak istiyorsanız online dask yaptırma işleminden faydalanabilirsiniz.

online-dask-yaptırmak

E Devletten Dask Yapılır mı?

Kişisel resmi işlerin takip edildiği e-devlet sisteminde zorunlu deprem sigortası da yer alıyor. Ev için deprem sigortası ile ilgili yapacak sorgulamalar e-devletten yapılabilir. Ayrıca hasar ihbar işlemleri de yine e-devletten yapılıyor. Ödenen poliçeler ile ilgili sorgulamalar da yine e-devletten yapılıyor. DASK ödeme işlemleri ve sigorta poliçesi alma işlemleri Türkiye.gov.tr adresinden yapılamıyor. Sorgulama ev sahibinin e-devlet sayfasından yapılabilir.

Resmi işlemlerin takip edildiği e-devlet sistemi birçok konuda pratik çözüm sunuyor. Zorunlu olan deprem sigortasıyla ilgili ödemeler hariç, diğer bütün bilgileri e-devletten takip edebilirsiniz. E- devlet şifresi PTT şubelerinden alınabilir. Ücret karşılığı PTT şubeleri kişiye özel E-devlet şifresi veriyor.  

Online Dask Yenileme İşlemi Yapılır Mı? Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Zorunlu deprem sigortası poliçe işlemleri online yapılmaktadır. Online poliçe kesme işlemi yapılır ve verilen ZDS (zorunlu deprem sigortası) numarasından takip edilebilir. İlk olarak nasıl online dask yaptırma işlemi gerçekleştirdiyseniz aynı şekilde yenileme işlemini de yaptırabilirsiniz. Ev satın alanlar başvuru işlemi esnasında ZDS poliçe numarasını tapuya göstermesi gerekir. Binanın rayiç bedeli ve zorunlu deprem sigortası tapu işlemlerinde temin edilmesi zorunlu belgelerdir. Bu belgelerin eksik olması durumunda tapu devir işlemi gerçekleşmez.

Yenileme işlemi de oldukça kolaydır. Poliçe kesme işlemini gerçekleştiren şirketin online sayfasına girip formu doldurmak yeterlidir. Sigorta şirketleri kısa sürede dönüş yaparak yenileme işlemini gerçekleştiriyor. Sigorta sahipleri site üzerinden ödeme yaparak sigortayı yenileyebiliyor. Yenileme işleminde yeni yılın DASK fiyatları dikkate alınıyor. Yıllık gerçekleşen ödemelerde online ödeme seçenekleri kullanılabilir. Zorunlu deprem sigortası poliçe fiyatlarını inşaat sektörü etkiliyor. Ayrıca piyasa şartları ve yapı malzemeleri fiyat artışları da sigorta poliçe fiyatlarını etkiliyor.

dask-fiyatları

Sigorta Firmaları Dask Sigortasını Neye Göre Yapar?

Depreme karşı güvence sağlayan bu sigorta sisteminde prim hesaplama bazı kriterlere göre gerçekleşir. Sigorta şirketlerinin hesaplamada kullandığı bu kriterler her yıl değişiklik gösterebilir. Zorunlu deprem sigortası hesaplama işleminde şu kriterler göz önüne alınır:

 1. Binanın yapı tarzı ve metre karesi hesaplamada önemlidir. Betonarme ve betonarme olmayan binalar için farklı birim fiyat belirleniyor. Betonarme evler kargas binalara göre daha dayanıklıdır.
 2. Binanın inşa edildiği yıl da önemlidir. Binanın eski veya yeni olması poliçe hesaplamada önem arz ediyor. Eski binalara nazaran yeni binalar daha dayanıklıdır. Olası bir depremde yeni ve sağlam binaların ayakta durma olasılığı daha fazladır.
 3. Binanın bulunduğu il konusu da bu kategoride önem arz ediyor. İstanbul ili hariç diğer iller aynı kategoride hesaplanıyor. Bina yaşı, il zorunlu sigorta birim fiyatı ve evin genişliği bu kategoride fiyatlandırma işlemini doğrudan etkiliyor. Her yıl bu birim fiyatlar değişiyor.

Bu kriterlere göre hesaplama işlemi gerçekleşir. Bina inşa yılına göre birim fiyat belirlenir. Bina inşa yılı 1975 ve öncesi, 1976-1999, 2000-2006, 2007-2018, 2019 ve sonrası şeklinde sınıflandırılmaktadır. Her bir döneme ait birim fiyat değişebilir. Deprem hasarının meydana gelmesi durumunda 125/Alo DASK aranarak durumdan haberdar edilir. Yerinde inceleme işlemi sonrasında sigorta ödeme işlemi gerçekleştirir. Sadece bina zararını karşılayan zorunlu deprem sigortası, arsada meydana gelen zararı karşılamaz. Ödeme 1 ay içinde yapılır.

DASK Sigortası Değeri Nasıl Öğrenilir?

Sigorta şirketlerinin teklif formlarını doldurarak sigorta değeri öğrenilebilir. TC kimlik numarası, iletişim bilgileri, kimlik bilgileri ve bina bilgileri verildiğinde kısa sürede zorunlu sigorta poliçe değeri belirleniyor. Sigorta şirketi binanın yaşını, binanın bulunduğu ili ve evin genişliğini hesap ederek poliçe miktarı belirler. Bu işlem için sigorta şirketinin sayfasına girmek ve teklif vermek yeterlidir. Verdiğiniz bilgiler ışığında sigorta bedeli belirleniyor. 

Binanın yaşı, genel yapısı, hasar durumu, kaç katlı olduğu ve metrekaresi değerini belirleyen önemli konulardır. Binanın DASK poliçe değerini öğrenmek için bina ile ilgili bilgilerin güncel olması ve doğru olması gerekiyor. Yeni binalar sigorta şartlarına uygun şekilde inşa ediliyor.

dask-sigortası

 

Zorunlu Deprem Sigortası Ne Kadar?

Ev alırken veya mevcut zorunlu deprem sigortası poliçesini yenilerken sigorta şirketleri kolaylık sağlıyor. Sigorta poliçe miktarı binanın bulunduğu ile göre değişiyor. İstanbul hariç tüm Türkiye’de bütün illerin zorunlu deprem birim fiyatı aynıdır. Ayrıca betonarme veya kargas ev için de birim fiyatı farklıdır ve binanın durumuna göre fiyat belirlenir.

Sigorta değeri hesaplama işleminde evin metrekaresi, bulunduğu ile ait zorunlu deprem sigortası birim fiyatı ile çarpılır. Mesela, İstanbul’da 120 metrekare betonarme evi olan kişi için hesaplama şu şekildedir: 120x (İstanbul için betonarme birim fiyat). Diğer iller için birin fiyatı farklıdır.

Bu deprem sigortası belediye sınırları içerisinde yer alan bütün konutlar için geçerlidir. 634 sayılı kanunla kat mülkiyet hakkı kazanmış bağımsız konutlar da dahildir. Ticarethaneler, bürolar ve benzeri iş yerleri de sigorta kapsamındadır. Kooperatif evler, kredi ile alınan evler ve tapuda arsa görünen evler de dahildir.

BENZER İÇERİKLER

bursa konut sigortası
Bursa Konut Sigortası
Bursa konut sigortası, evlerin doğal afetler, hırsızlık ve diğer risklere [...]
işyeri deprem sigortası
İşyeri Deprem Sigortası Yapılır Mı?
İşyeri deprem sigortası ile işinizi deprem risklerine karşı güvence altına [...]
daire sigortası
Daire Sigortası Nedir?
Daire sigortası ile evinizi güvence altına alın. Yangın, su baskını [...]
zds poliçesi nedir
ZDS Poliçesi Nedir?
ZDS Poliçesi nedir? Türkiye’de zorunlu deprem sigortası olarak bilinen ZDS [...]
yıllık ev sigortası
Yıllık Ev Sigortası Ne İşe Yarar?
Yıllık ev sigortası, ev sahiplerine bir yıl boyunca süregelen güvence [...]
depremde sigortanın önemi
Depremde Sigortanın Önemi, Yararları Nelerdir?
Deprem, yaşandığı coğrafyalarda büyük yıkımlara neden olabilen doğal bir felakettir. [...]

Share this post

× Merhaba nasıl yardımcı olabiliriz?