/
/
Zorunlu Deprem Sigortası

Zorunlu Deprem Sigortası

Hemen Teklif Al!

İhtiyacınız Olan Pek Çok Üründen Hemen Ücretsiz Teklif Al

Türkiye’de 1999 senesinde yaşanan ve son derece ciddi kayıplara yol açan Marmara Depremi sonrasında insanların yaşamına başka olgular da girmiş durumdadır. Yaşanan mal ve can kaybı sonrası insan yaşamının bir parçası haline gelen en temel olgu ise zorunlu deprem sigortası verilen olgudur. Bu yazıda bu konuda en ince ayrıntısına kadar bilgiler verilecektir.

deprem-sigortası

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

Adım adım giderek öncelikli olarak zorunlu deprem sigortası nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise adım adım şu şekilde bir açıklama yapılabilir. Bu sigorta türü kavramın kendisinden de net bir biçimde anlaşılacağı gibi zorunlu olan bir sigorta türüdür. Özel bir sigorta türüdür.  Bu sigorta aynı zamanda dask deprem sigortası olarak adlandırılan bir sigorta çeşididir.

Burada hemen açılımı dask nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise o noktada da verilecek olan bilgi şöyledir: Doğal Afetler Sigortaları Kurumudur. Bu kurum 2000 yılında 1999 senesinde kurulmuştur. Buradan yola çıkarak da dask sigortası nedir sorusunun yanıtı deprem sigortası olduğu biçiminde ana hatları ile verilebilir.

Bu konuda daha kapsamlı olarak verilebilecek olan bilgiler şunlardır:

 • DASK poliçeleri devlet tarafınca yapılması zorunlu olan bir sigorta çeşidir. Her sene yenilenmesi gerekir
 • Gayrimenkulü  kiraya verme, doğalgaz, su ve elektrik bağlatılması için  düzenli olarak yaptırılması ve primlerin ödenmesi gerekir.
 • DASK sigortası yalnızca binaya gelecek zararları karşılar, eşyaların bina içinde olanları ve eşyaları kapsamaz ve de o noktada da olan riskler ile ilgilenmez.  
 • DASK sigortası, deprem sebebiyle ortaya çıkmış olan zararları giderir. Bunlara deprem kaynaklı olan yer kayması, yangın, yer kayması tsunami ve  infilak dahildir.
 • DASK sigortasında binanın teminat değeri her sene düzenli olarak açıklanmış olan metrekare birim fiyatına göre hesaplaması yapılır.
 • Konutların en az teminat değeri veya risk oluştuğu durumda  alınacak en fazla tazminat bedeli tavan değerle  sınırlandırılması yapılır.
 • Primlerin hesaplanması ise her sene DASK tarafınca ilan edilen bölgesel katsayılara göre hesaplaması yapılır.

Böylece dask zorunlu mu sorusunun yanıtı da net bir biçimde yukarıda verilen bilgilerden de anlaşılacağı gibi zorunlu olduğu yönündedir.

Peki konut sigortası nedir? diye sorduğumuzda kısacası şunu diyebiliriz; Konut sigortası depremin yanında diğer afet durumlarında da güvence sağlar. Hem de buradan deprem sigortası ve konut sigortası arasındaki farkı da görmüş oluyoruz.

dask-nedir

Zorunlu Deprem Sigorta Nasıl Yapılır?  

Şimdi de dask nedir nasıl yapılır noktasında nedir sorusunun yanıtını üstte bu biçimde verdikten sonra acaba bu sigorta nasıl yapılır sorusunun yanıtını vermek gerekir ise işin özünde ilk defa yaptıracak olanların hiçbir biçimde korkmadan kısa bir sürede yaptırabileceklerini ifade etmek gerekir.  Deprem sigortası iki biçimde yapılabilir. Bunlardan bir tanesi DASK sigortası yapan sigorta şirketlerine giderek başvuru yapılmasıdır. Bir diğer seçenek ise kişinin kamu ya da özel olmasına bakılmaksızın herhangi bir banka şubesine gidilerek DASK sigortası yaptırılmasıdır. Her iyi yöntem ile de zorunlu deprem sigortası yaptırılabilir.

Zorunlu Deprem Sigortasını Kim Yaptırır?

Zorunlu Deprem Sigortasını yani DASK’ı, mülk-ev sahibi  ya da kiracı yaptırabilir. Burada kimin yaptırdığının çok bir önemi yoktur. Lakin bu noktada şöyle önemli bir husus vardır.  Her iki durumda da yaptırılmış olan sigorta poliçesi mülk sahibi adına düzenlenir ve poliçede yapı maliki olan kişi “sigortalı” olan kişidir. Deprem sigorta yaptırmanın masrafı, ev sahibine aittir. Kiracı kendisi yaptırsa bile kirasından düşerek mülk sahibinden tahsil edebilir. Hiçbir şart altında bu sigorta ücretini ödemesi gerekli olan bir durum değildir.

zorunlu-deprem-sigortasını-kim-yaptırır

Zorunlu Deprem Sigortasının Faydaları Nelerdir? 

Zorunlu deprem sigortasının en temel faydası deprem ve depreme bağlı olarak binada oluşan üstte belirtilen hasarlar ortaya çıktığı zaman cebinde hiçbir para ödemeden yaşanan hasarın sigorta tarafından karşılanıyor olmasıdır.  Aynı zamanda kiracıları da koruyan ve onlara herhangi bir nedenden ötürü sorumluluk vermeyen bir durumdur. Binanın iç alanlarına, işletmelere, dükkanlar, komple tüm binaya deprem sigortası yapılabilir. Böylece tüm deprem vb. durumlara karşı önlem alınmış olur.

Deprem Sigortası Nereden Yapılır?

Zorunlu deprem sigortası üstte de ifade edildiği kişinin kendisine en yakın olan ve bu alanda hizmet veren sigorta şirketi üzerinden ya da banka şubelerinden yapılır. Deprem sigortası devlet güvencelidir. Şartlar ne olursa olsun herhangi bir risk içermez. Bu yüzden de nereden yaptırıldığı çok da önemli değildir. Online olarak ise yapılamaz. Doğrudan ilgili kurumlara başvuru yapılarak zorunlu deprem sigortası yaptırılır.

dask

Zorunlu Deprem Sigortası Genel Şartları Nelerdir? 

Deprem sigortası genel şartları şunlardır: Sigorta türü zorunlu olduğu için yasal mevzuatlar ile en ince ayrıntısına kadar belirlenmiş durumdadır: Bu sigorta yaptırılmadan önce şartları en ince ayrıntısına kadar incelenmeli ve ondan sonra karar verilmelidir. Her bir adım ilgili mevzuatta en ince ayrıntısına kadar kanunlarda belirlenmiş durumdadır.

Buna bağlı olarak 

 • Sigorta süresi ve zaman aşımı
 • Sigorta yaptırılması için istenen evraklar
 • Sigorta pirim hesaplamaları
 • Sigorta kapsamı ve kapsam dışı olan binalar
 • Sigortanın sağlamış olduğu teminatlar ve de teminat dışında kalanlar genel şartlar içinde yer alır.

Bu konuda detaylı bilgi https://www.dask.gov.tr/tr/zds-genel-sartlar alınabilir. Burada her şey en ince ayrıntısına kadar açıklanmış bir durumdadır.

Zorunlu Deprem Sigortası Her Yıl Yenilenir Mi?

 Tam da bu noktada acaba zorunlu deprem sigortası her yıl yenilenir mi sorusunun yanıtını vermek gerekir ise o noktada da net bir biçimde verilebilecek olan bilgi şöyledir: Evet her yıl zorunlu olarak yenilenmesi gereken bir sigortasıdır. DASK yıllık bazda yapılmakta olan bir sigorta türüdür. Deprem sigortası yenileme yine sigortanın yapıldığı kurum üzerinden ve aynı sigortası poliçesi üzerinden dask yenileme yapıldığıdır.

Dask Sigortası Fiyatları 2022

DASK deprem sigortası ne kadar sorusunun net bir rakamı yoktur. Fiyatları belirleyen temel kriterler şunlardır:

 • Binanın bulunduğu il ilçe mahalle  zorunlu deprem sigortası fiyatlarını belirlemekte olan en temel unsurdur. Her bir bölgenin kendince bir dask sigortası fiyatlandırılması vardır.
 • Buna bağlı olarak zorunlu deprem sigortasının fiyatını belirleyen bir diğer parametre binanın yapım tarzının ne olduğudur. Yani betonarme olması ya da diğer tarzda olması dask sigorta fiyatlarını etkiler.
 • Mevcut yapının 2000 yılı öncesi ya da sonrasında yapılması
 • Binada bulunan toplam kat sayısı
 • Mevcut yapının toplam metrekaresi 
 • İlk defa mı alındığı yoksa yenileme mi yapıldığı fiyatları değiştiren her bir parametredir.

Tüm bu parametrelerde Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin vermiş olduğu rakamlar vardır.

DASK dışında konut sigortası yaptırmak istiyorsanız konut sigortası fiyat teklifi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

dask-fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Zorunlu deprem sigortası nasıl yapılır?

Zorunlu deprem sigortası yaptırılması için mülk sahibi olan kişi binasına dair olan bilgiler ile ister bankaya ister sigorta şirketine giderek mevcut olan elinde yer alan tüm binalar için sigorta yaptırır. Kişi nerede olursa olsun bulunduğu yerde olan evi için zorunlu deprem sigortası yaptırır. 

Zorunlu deprem sigortası fiyatları ne kadar?

Zorunlu deprem sigortası fiyatları için baştan net bir rakam verilebilmesi mümkün değildir. Zorunlu deprem sigortasının fiyatlarını belirleyen çok değişik parametreler vardır. Her bir parametreye göre de fiyatlar değişir. Yine yıllık bazda da fiyatlar güncellenir.

Zorunlu deprem sigortası ne kadar 2022?

Zorunlu deprem sigortası ne kadar sorusuna 2022 senesi için verilebilecek olan net bir rakam mevcut değildir. Burada rakamlar üstte de detayları verilen çok değişik parametrelere göre değişir. Lakin burada şu hususun da altını çizmek gerekir ki yapılan zorunlu deprem sigortasının fiyatı yapılan yere yani bankadan bankaya ya da sigorta şirketine göre değişiklik göstermez. Türkiye Cumhuriyetinin verdiği rakamlar üzerinden fiyatlar belirlenir. Güncellemeler de yıllık bazda yapılır.

BENZER İÇERİKLER

bursa konut sigortası
Bursa Konut Sigortası
Bursa konut sigortası, evlerin doğal afetler, hırsızlık ve diğer risklere [...]
işyeri deprem sigortası
İşyeri Deprem Sigortası Yapılır Mı?
İşyeri deprem sigortası ile işinizi deprem risklerine karşı güvence altına [...]
daire sigortası
Daire Sigortası Nedir?
Daire sigortası ile evinizi güvence altına alın. Yangın, su baskını [...]
zds poliçesi nedir
ZDS Poliçesi Nedir?
ZDS Poliçesi nedir? Türkiye’de zorunlu deprem sigortası olarak bilinen ZDS [...]
yıllık ev sigortası
Yıllık Ev Sigortası Ne İşe Yarar?
Yıllık ev sigortası, ev sahiplerine bir yıl boyunca süregelen güvence [...]
depremde sigortanın önemi
Depremde Sigortanın Önemi, Yararları Nelerdir?
Deprem, yaşandığı coğrafyalarda büyük yıkımlara neden olabilen doğal bir felakettir. [...]

Share this post

× Merhaba nasıl yardımcı olabiliriz?