/
/
DASK Sigortası

DASK Sigortası

Hemen Teklif Al!

İhtiyacınız Olan Pek Çok Üründen Hemen Ücretsiz Teklif Al

Dask kısaltmasıyla adlandırılan Doğal Afet Sigortaları Kurumu, Türkiye’de bir kamu kurumu olarak hizmet vermektedir. Temel olarak bugün Türkiye vatandaşlarının sahip oldukları gayrimenkullerin deprem afetlerinde alabilecekleri hasarın maddi anlamda karşılanabilmesi için resmi olarak hizmet vermektedir. Bu hizmeti verebilmek açısından da zorunlu yapısı ile dask sigortası bir diğer adı deprem sigortası uygulaması devreye alınmıştır. 

Türkiye deprem kuşağı içerisinde yer alan bir ülke olmak ile birlikte özellikle 1999 Marmara Depremi sonrasında bu gerçek çok daha acı bir şekilde gün yüzüne çıkmıştır. Bu nedenle gayrimenkullerin deprem tehlikelerinde ortaya çıkacak hasarlarını karşılayabilmek ve maddi zararı tazmin edebilmek için dask sigortası uygulaması yer almaktadır.

dask-sigortası

Dask Sigortası Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bir gayrimenkule sahip olması sonrasında önceden birçok farklı riske karşı önlem alabilmesi için birçok sigorta hizmeti sağlanır. Bu sigorta hizmetleri içerisinde Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından sunulan zorunlu deprem sigortası en önemli sigorta çeşitlerinden birisidir. Kurumun adıyla da adlandırılan bu sigorta çeşidinde vatandaşların en çok merak ettiği konulardan birisi de dask sigortası nedir sorusunun cevabı olmaktadır.

Dask sigortası nedir sorusuna cevap olarak zorunlu deprem sigortası ifade edilmek ile birlikte deprem ve deprem sonrasında oluşabilecek yangın, tsunami ya da toprak kaymalarının oluşturabileceği maddi problemleri poliçe üzerinde ifade edilmiş limitler bağlamında nakit olarak karşılayan sigorta ürünüdür, yanıtı verilebilir. Yani zorunlu deprem sigortası önceden alacağınız tedbirler vasıtasıyla deprem sonucunda karşılaşabileceğiniz zararlarda sonraki aşamada maddi bir güç elde etmenizi sağlar.

17 Ağustos 1999 depremi sonrasında Türkiye genelinde kamuoyunda depreme karşı ön hazırlıklar ve bir güvence konusu sıklıkla gündeme gelmiştir. Bu tartışmalar ve talepler sonrasında hükümet 27 Aralık 1999 tarihli ve 23.919 (mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayınladığı 587 sayılı bir kararname ile Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun kuruluşunu ilan etmiştir. Zorunlu Deprem Sigortasına Dair Kanun Hükmünde Kararname ile kurumun kuruluşu gerçekleştirildikten sonra ilk dask sigortası poliçesi ise 27 Eylül 2000 tarihinde üretilerek, bu konuda hizmet verilmeye başlanmıştır.

deprem-sigortası

Dask Sigortası Nasıl Yapılır?

Ülkemizin 7 bölgesinde deprem riski her zaman karşılaşılabilecek bir risk olmakla birlikte her noktada farklı derecede deprem bölgeleri bulunmaktadır. Özellikle Doğu Anadolu ve Marmara Bölgesi gibi coğrafi bölgelerimizde yoğun ve aktif fay hatları yer alırken, bu bölgelerde deprem her zaman karşılaşılabilecek bir tehlikedir. Bu nedenle Türkiye’nin 81 vilayetinde hem bankalar hem de bankalara bağlı olarak çalışan sigorta şirketleri veya bağımsız sigorta şirketleri ile bu kurumlara bağlı acenteler, dask sigorta satışını kolayca ve sabit fiyatlar ile gerçekleştirmektedir.

Kurum, zorunlu deprem sigortasında tercihin yaygın bir hale gelmesi için fiyatın düşürülmesi bağlamında daha fazla kişinin sigortayı tercih etmesini sağlamak için döneminde reklam kampanyaları da gerçekleştirmiştir. Günümüzde de kamu spotları ve reklam kampanyaları ile dask zorunluluğu ve gerekliliği insanlara ifade edilirken, bugün bu sigortayı sahip olduğu gayrimenkul için tercih eden kişi sayısı her geçen gün artmaktadır.

Günümüzde kamu bankaları ve özel bankalar ile birçok özel sigorta şirketi hem ana şubeleri hem acenteleri üzerinde dask sigortası yaptırma imkanları sunmaktadır. Bu sigortayı yaptırabilmeniz için sizin adınıza satın alınmış ve tapusu şahsınıza ait olan bir ev ya da iş yeri bulunması gerekmektedir. Bu durumda dask sigortası yaptırma işlemleri için de sizden talep edilen evrakların hazırlanması ve ardından bir sigorta acentesi üzerinden teklif alınarak işlemlerin başlatılması gerekir.

Bu noktada pratik bir ayrıntı olarak birçok kişi dask sigortası ile konut sigortasını birbirine karıştırmaktadır. Ancak iki sigorta çeşidi arasında hem sigorta kapsamı hem de teminat açısından belirli farklılıklar vardır. Öncelikle dask açısından bakılırsa, bu sigorta sayesinde deprem durumunda yaşayabileceğiniz hasarlar için size ödeme yapılır. Konut sigortalarında ise poliçe içerisinde deprem dışında su baskını, hırsızlık, silahlı saldırılar, kundaklama, yangınlar, terör saldırıları veya patlamalar gibi birçok durumda hasara karşı güvence sunulmaktadır. Buradan da konut sigorta nedir onu anlamış oluyoruz.

Kişilerin gayrimenkul sahibi olması durumunda zorunlu deprem sigortası büyük bir avantaj sağlayarak bazı noktalarda da mutlak bir şekilde yapılması gerektiğinden dolayı bu ismi almaktadır. Ancak bu sigorta sadece ev sahipleri ya da işletme sahipleri için değil kiracılar açısından da önemli bir yere sahiptir. Çünkü kiracıların elektrik, su, doğalgaz abonelikleri yaptırma veya satın alma opsiyonunu kullanma gibi durumlarında da dask sigortası zorunluluğu bulunmaktadır. 

Kurum tarafından yetki verilmiş acenteler üzerinde dask sigorta işlemlerini gerçekleştirmek için belgelerinizin eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. Aslında çok pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu belgeler arasında;

 • Sigorta yaptırmak istediğiniz gayrimenkulün adresini gösteren bir belge,
 • Sigortalanacak gayrimenkulün tapu fotokopisi,
 • Gayrimenkul sahibinin kimlik fotokopisi ve iletişim bilgileri,
 • Gayrimenkulün bulunduğu binadaki kat sayısı, binanın kullanım amacını ifade eden bilgileri ve hasar durumunu içeren bir evrak,
 • Sigorta edilecek gayrimenkulün bulunduğu binanın yaş ve inşaat tarzını ifade eden bir belge,
 • Sigorta yapılacak meskenin brüt yüz ölçümünü gösteren evrak gerekmektedir.

deprem-sigortası-nasıl-yapılır

Dask Sigorta Neleri Kapsar?

Dask sigortası bilindiği üzere zorunlu deprem sigortası şeklinde de ifade edilirken, adıyla müsemma bir şekilde depremden dolayı oluşabilecek maddi zararların karşılanması için uygulanan bir poliçe sistemidir. Yani bu bağlamda bir deprem sonucunda evinizde yapısal bir hasar oluşması, evinizin yıkılması ya da oturulamaz hale gelmesi gibi noktalarda poliçe teminatı yer almaktadır.

Zorunlu deprem sigortası için diğer teminatlar çerçevesinde deprem sonucunda oluşabilecek diğer afetler de göz önüne alınır. Yani dask sigortası ne işe yarar sorusu çerçevesinde bu sigorta ile birlikte deprem sonucunda yaşayabileceğiniz patlamalar, yangınlar, tsunami yani dev dalgalar ve toprak kaymaları gibi problemlerde de sigortalı bulunan bina ve gayrimenkullerde poliçe teminatı yer almaktadır. Bu faktörlerin doğrudan oluşturacağı etkilerde yaşadığınız maddi zararlar poliçe limitleri kapsamında karşılanır.

Dask Sigortası Zorunlu Mudur?

Türkiye’de doğal afetlerin kaçınılmaz bir gerçek olduğu ve özellikle ülkemizin deprem hattı üzerinde yer aldığı göz önünde bulundurularak, daha önce alınan resmi kararlarda dask zorunlu mu sorusunun cevabı net bir şekilde verilmiştir. Çünkü yasal düzenlemeler bağlamında gayrimenkuller için tapu işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve konut kredi işlemlerinin sağlanabilmesi gibi birçok noktada deprem sigortası talebi yer almaktadır. 

Günümüzde gayrimenkullerde elektrik, su, doğalgaz abonmanlarının gerçekleştirilmesi, yapılarda iskan işlemlerinin oluşturulabilmesi, yapılar için satış ve kiralama sözleşmelerinin oluşturulabilmesi gibi birçok noktada dask sigortası zorunluluğu ile karşılaşılmaktadır. Çünkü tüm ayrıntıları ile birlikte sigorta poliçesine işlenen bilgiler vasıtasıyla sonrasında karşılaşılabilecek tüm deprem etkileriyle yapının bir güvence altına alınması sağlanmaktadır.

Dask zorunlu mu sorusu karşılığında; 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu göz önünde bulundurulmaktadır. Bu kanun bağlamında; 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu çerçevesinde görülen, tapu üzerinde kaydı bulunan veya özel mülkiyet ile taşınmaz haline getirilmiş tüm bağımsız bölümler, mesken olarak inşası gerçekleştirilmiş yapılar ve bu binalarda bulunan ticarethane, büro ve bağımsız bölümler gibi her gayrimenkul için zorunlu deprem sigortası koşulu bulunmaktadır.

dask-zorunlu-mu

Dask Yaptırma Nereye Yaptırılır?

Dask sigortası Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından satışa sunulan bir ürün olmak ile birlikte zorunlu yapısıyla belirli noktalarda çok pratik bir şekilde yapılmaktadır. Sahip olduğunuz veya kiracı konumda bulunduğunuz gayrimenkullerde dask sigorta işlemlerinin gerçekleştirilmesi için deprem bölgesinde bulunun veya bulunmayın başvurularınızı çok pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Günümüzde dask sigortası yaptırma için yaşadığınız bölgedeki en yakın sigorta acentesi veya bir banka şubesine uğrayarak, sizden talep edilen belgeleri sunmanız vasıtasıyla sigorta poliçenizi hazırlatabilirsiniz. Daha önce bahsedilen birkaç belgenin hazırlanması ile birlikte sigorta işlemleri sadece birkaç dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Sonraki süreçte sigorta yaptırdığınız süreyi de göz önüne alarak istediğiniz her zaman size verilen poliçe numarası ile birlikte dask poliçe sorgulama işlemlerini de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Dask sorgulama işlemleri bugün çok kolay bir şekilde sizlere verilen poliçe numarasıyla işlem gerçekleştirdiğiniz sigorta acentesi veya bankanın web uygulaması ya da mobil uygulaması üzerinden gerçekleştirilebilir. Hatta sigorta sonrasında turkiye.gov.tr yani e-devlet platformu üzerinde sunulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu sayfasını kullanmanız vasıtasıyla da dask poliçe sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

dask-nasıl-yaptırılır

E-Devlet’ten Dask Yapılır Mı?

E-devlet vatandaşların resmi işlemlerini kolaylaştırabilmesi ve tüm kurumlar üzerindeki işlemleri online ortamda yapabilmesi için bugün pratik yapısıyla milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Fakat bazı bankalar ve acenteler sigorta hizmetlerinde sorgulama ya da başvuru işlemleri için e-devlet üzerinden bir sistem sunmuş olsa da dask sigortası yaptırma açısından e-devlet üzerinden sunulmuş bir imkan yer almamaktadır.

Pratik bir yapı ile birlikte e-devlet platformu üzerinde dask sorgulama işlemleri istediğiniz her an yapılabilecek bir konumda bulunmaktadır. Yani dask sigorta işlemleri sonrasında var olan poliçenizin süresini, mahiyetini ve durumunu e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Ancak dask sigortası yaptırma istediğinizde, poliçe satın alma işlemlerini e-devlet üzerinden yapamazsınız.

Dask Sigortası Ne Kadardır?

Sigortalarda bilindiği üzere ortada bulunan gayrimenkul ya da sigorta edilecek kavramın değeri tespit edildikten sonra buna bağlı bir şekilde sigorta teminatı ve fiyatı belirlenmektedir. Bu açıdan dask sigortası fiyat ayrıntılarına bakıldığında öncelikle çok küçük hizmet ücretleri dışında zorunlu deprem sigortası için her sigorta şirketi veya bankanın aynı fiyatı sunduğundan bahsetmek mümkündür. Çünkü bu sigorta devlet tarafından sunulmakla birlikte acenteler ve bankalar kurumun aracılığını yaparak, size hizmet kolaylığı oluşturmaktadır.

Zorunlu deprem sigortası yapılırken dask sigortası ne kadar sorusu birçok kişinin aklına gelen en önemli ve ilk soruların başında bulunmaktadır. Bu açıdan da zorunlu deprem sigortası için prim hesaplamaları gayrimenkulün yapı tarzına bağlı olarak ve bulunduğu deprem risk bölgesine bağlı olarak belirlenmektedir. Bu çerçevede son belirlemeler ile Türkiye’de 7 farklı risk bölgesinin göz önünde bulundurulması ve iki farklı yapı tarzı açısından her yıl yenilenecek şekilde değişen fiyat tarifeleri sunulmaktadır.

Sigorta primlerinde hesaplama teminat tutarının tarife fiyatı ile çarpılması sayesinde gerçekleştirilir. Bu açıdan da teminat tutarının hesaplanabilmesi için yapı tarzı göz önünde bulundurarak, metrekare birim maliyeti dairenin brüt metrekaresi ile çarpılır. Ayrıca kurum tarafından yapının katsayısına göre indirim avantajları gibi noktalar da sunulmaktadır. 

Ortalama bir şekilde 2022 güncel rakamları göz önünde bulundurulduğunda, betonarme yapılarda dask sigortası fiyatları için 100 metrekare brüt bir gayrimenkul göz önüne alınarak fiyatlar incelenebilir. Bu çerçevede yapının inşaat yılı da göz önüne alınarak 

 • 1975 ve öncesindeki yapılar için ortalama 200-250 TL arası
 • 1976 ile 1999 arasında inşa edilen yapılarda ortalama 220-310 TL arası
 • 2000-2006 yılları arasındaki yapılarda 170-280 TL arası
 • 2007-2018 arası yapılarda 180-300 TL arası
 • 2019 ve sonrasında inşa edilen yapılarda 190-270 TL arası talepler yer almaktadır.

Sigorta primleri için ödenen bu tutarlar dışında sigortalı yapılar için deprem afetleri sonrasında ödenecek teminat tutarları da belirlenmiştir. Bu bağlamda meskenlere yönelik olarak dask sigortası yaptırma işlemlerinde Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından belirlenmiş rakamlar yer almaktadır. Bu çerçevede yapı türlerine göre metrekare bedelleri için

 • Betonarme yapılarda m2 başına 1508 TL
 • Diğer yapılarda m2 başına 1040 TL
 • Tüm yapı tipleri için azami teminat tutarı açısından da 320.000 TL bedel ortaya koyulmuştur.

dask-sigorta-fiyatları

Online Dask Yaptırma Mümkün Müdür?

Günümüzde birçok farklı sigorta çeşidinde banka ve acentelerin sunmuş olduğu imkanlar göz önünde alındığında sigorta işlemleri de online ortamda kolaylıkla mümkün olmaktadır. Bu çerçevede online dask yaptırma imkanları incelendiğinde de işlemlerin internet üzerinden yapılması imkanı bulunduğu görülebilir. Sadece ödeme güvenliği elde edilmesi açısından online dask yaptırma işlemlerinde ödemenin kredi kartı veya banka kartları ile yapılması gerekliliği yer almaktadır.

İnternet üzerinden zorunlu deprem sigortası yapma imkanına sahip olmanız mümkün olmakla birlikte işlemlerin pratik bir şekilde telefon uygulamaları veya banka internet sayfalarında yapılması sağlanmaktadır. Sadece sigorta yapacak kişinin tüm adı-soyadı, iletişim ve adres bilgilerine, sigorta edilecek bina veya gayrimenkulün tapu ve fiziki bilgilerine sahip olmanız ile birkaç dakika içerisinde bu işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Dask Fiyatı Ne Kadar?

Dask sigortası zorunlu bir yapıya sahip olarak, özellikle gayrimenkul sahiplerini koruyabilmek ve karşılaşılabilecekleri risklere karşı onlara teminat sağlamak için sunulmaktadır. Her yıl yeniden belirlenen rakamların göz önüne alınması bağlamında da ortalama olarak 100 metrekare betonarme bir yapı için 200 ile 280 TL arasında değişen rakamlar ile sigorta yapılabilir.

Dask Sigortası Nasıl Yapılır?

Gayrimenkuller için dask sigortası yaptırma istediğinizde başvurucunun iletişim bilgileri, adı, soyadı, adresi, yapının tapu bilgileri, metrekare bilgileri ve adres bilgileri ile başvuru yapılabilir. İşlemler bankalar, sigorta acenteleri veya internet üzerinde sunulan online platformlarda gerçekleştirilebilir.

2022 Dask Fiyatları Ne Kadar?

Dask sigortası fiyatları açısından son tarifede asgari prim tutarı 7 farklı risk grubuna göre 40 TL’den başlayarak, 45-55-70-90-120-140 TL gibi rakamlara ulaşacak şekilde düzenlenmiştir. Poliçe teminat bedellerinde de 

 • Betonarme yapılarda m2 başına 1508 TL
 • Diğer yapılarda m2 başına 1040 TL
 • Tüm yapılarda azami olarak 320.000 TL bedel ortaya belirlenmiştir. 

BENZER İÇERİKLER

bursa konut sigortası
Bursa Konut Sigortası
Bursa konut sigortası, evlerin doğal afetler, hırsızlık ve diğer risklere [...]
işyeri deprem sigortası
İşyeri Deprem Sigortası Yapılır Mı?
İşyeri deprem sigortası ile işinizi deprem risklerine karşı güvence altına [...]
daire sigortası
Daire Sigortası Nedir?
Daire sigortası ile evinizi güvence altına alın. Yangın, su baskını [...]
zds poliçesi nedir
ZDS Poliçesi Nedir?
ZDS Poliçesi nedir? Türkiye’de zorunlu deprem sigortası olarak bilinen ZDS [...]
yıllık ev sigortası
Yıllık Ev Sigortası Ne İşe Yarar?
Yıllık ev sigortası, ev sahiplerine bir yıl boyunca süregelen güvence [...]
depremde sigortanın önemi
Depremde Sigortanın Önemi, Yararları Nelerdir?
Deprem, yaşandığı coğrafyalarda büyük yıkımlara neden olabilen doğal bir felakettir. [...]

Share this post

× Merhaba nasıl yardımcı olabiliriz?