/
/
Sigorta Poliçesi Nedir?

Sigorta Poliçesi Nedir?

İnternetten Teklif Al!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Trafik Sigortası

Günümüz de sigortalama işlemi çeşitli türleri bulunan ve hayati önem taşıyan bir zorunluluk halini almaktadır. Artan nüfus ile birlikte oluşan yoğunluk, risk faktörlerinde ki yükseliş, değişen doğa ve iklim olayları gibi çeşitli olumsuzluklar günümüz de kişilerin sahip olduğu mal varlıkları açısından risk oluşturmakta ve kişiler de bu riskler karşısında ortaya çıkacak hasarın temini açısından sigorta acentelerine yoğun ilgi göstermektedir. 

Sigorta acenteleri gerek yüzyüze gerek işe online olarak kişilere poliçe ücretleri ve kapsamları, poliçe nasıl düzenlenir? Gerekli evraklar nelerdir gibi soruların yanıtlarını sizlere güvenle vermektedir. Bizlerde bu nokta da merak ettiğiniz detaylara ve sigortalama yaptıracak kişinin öncelikle merak ettiği konulardan olan sigorta poliçe nedir? Sorusunun yanıtını birkaç alt başlık ve sık sorulan sorular ile sizlere açıklamaya çalışalım.

POLİÇE NEDİR?

Sigorta poliçesi nedir? Başlığına geçmeden önce poliçe nedir Kısaca inceleyelim. Poliçe, sigorta şirketlerinin yapılacak sigortalama türüne göre düzenlenen ve sigortalama yaptıracak kişinin ve sigorta acentesinin haklarının yanı sıra diğer birçok detayında yer aldığı yazılı belge diğer bir adıyla sözleşmeler kısacası güvencenin en temel unsurudur. Bu nokta da poliçe acentenin üstlendiği görevleri sigortalının ise sahip olduğu hakların korunması ve ortaya çıkacak anlaşmazlıkların önüne geçmek adına oldukça önemlidir. Bahsi geçen poliçenin birden fazla çeşidi yer almaktadır. Bu poliçe çeşitleri şunlardır;

  1. Trafik sigortası (zorunlu)
  2. DASK
  3. Kasko sigortası
  4. Tamamlayıcı veya özel sağlık sigortası
  5. Konut sigortası
  6. Hayat sigortası

Gibi birden fazla sigorta çeşidi bulunmaktadır. Her sigorta poliçesi türünün kapsamı ve fiyatlandırması birbirinden farklıdır.

poliçe-nedir

SİGORTA POLİÇE NO NEDİR?

Sigorta poliçe no, sigorta teminatı yapan sigortalılar e-devlet ve sigorta bilgi merkezi web sitesi üzerinden sorgulama yapabilmeleri açısından verilen poliçe numarasıdır. Verilen bu numara sayesinde sigorta durumlarını öğrenebilir veya primlerin ödenme durumunu kontrol edebilmektedir. Her sigorta poliçesi türünün sorgulamak için farklı web sitelerine yönlendirilebilirsiniz. Bu aşamada poliçe türünüzü ve sigorta poliçe no bilgilerinizi doğru bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Bahsi geçen bu resmi web sitelerinde poliçe no yanı sıra kimlik bilgileriniz ile de sorgulama yapmanız mümkündür.

SİGORTA POLİÇESİ NEDİR?

Sigorta poliçesi nedir? Hangi evraklar gereklidir? Sigorta poliçesi sorgulaması nasıl yapılır? Ve hangi risk durumlarını kapsar? gibi benzer sorular sizlerin de şuan gündemiyse en net ve kısa şekilde sigortalama işleminden bahsedelim.

Sigortalama işlemi insan oğlunun ticaretle uğraştığı, mal aldığı veya sattığı her dönemde kendini göstermektedir. Tarihi bu kadar eskiye dayanan bu işlem söz konusu olduğunda sigorta poliçesi nedir? Sorusu da sık sık gündeme gelmektedir. Günümüz koşullarında ise sigorta poliçesi, sigorta acentesi ve sigortalı arasında belli bir prim karşılığında taraflar arasında olası risklerin belirlenmesi ve gerekli şartların yasallaştırılması adına imzalanan sözleşmelerdir.

İmzalanan poliçeler daha önce de belirttiğimiz gibi sigorta bilgi merkezi resmi web sitesi veya e-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. Bunun yanı sıra sigorta türleri birbirinden farklı siteler üzerinden de sorgulanabilmektedir.

sigorta-poliçesi

HAYAT SİGORTA POLİÇESİ NEDİR?

Hayat sigorta poliçesi, sizlerin yaşam içerisinde karşılaşacağı vefat, hastalık ve benzeri risklere karşı sizi, ailenizi ve yakınlarınızı koruma altına alan bir poliçe çeşididir. Hayat sigortası yaptırmak isteyen bireylerin bu nokta da derin bir araştırma yaparak en kapsamlı sigorta acentesi ile anlaşma sağlaması hayat sigorta poliçesinden alacağı fayda miktarını artırmaktadır. Bunun nedeni genel itibariyle hayat sigortası teminatının vefat sebebiyle ortaya çıkan maluliyeti kapsamasıdır. Ancak ek olarak hastalık veya kaza durumlarında ortaya çıkacak maluliyetleri de kapsayan sigorta poliçesini tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra hayat sigortası teminat seçenekleri arasında zaman zaman sağlıklı olmak ve yaş sınırı gibi bir takım şartlarında yer aldığı izlenmektedir.

Tüm dünya da geçerli olan hayat sigortası sizlerin ve sevdiklerinizin yaşamında geleceğe yönelik ortaya çıkabilecek risk unsurlarını en aza indirmeyi hedeflemektedir.

POLİÇE NASIL DÜZENLENİR?

Sigorta poliçesi nedir? sorusunun ardından poliçe düzenleme ve poliçe de yer alması gereken maddelere de değinelim. 

Sigorta poliçesi sigortalama yaptıracak kişi ve sigorta şirketi arasında karşılıklı hak ve sorumlulukları içermektedir. Poliçe düzenlenirken her iki taraf içinde geçerli olan şartlar detaylı bir şekilde belirtilmeli sigortanın devreye gireceği durumlar ayrıntılandırılmalıdır. Düzenlenen bu poliçenin geçerli olabilmesi için Türk Ticaret kanunu tarafından belirtilen çerçeverelere uygun olması gerekmektedir. Sigorta poliçesi üzerinde yer alması gereken bazı bilgiler şunlardır;

 • Poliçenin düzenlenmiş olduğu tarih,
 • Sigorta acentesinin ve sigortalama yaptıran şahsın kişisel ve iletişim bilgileri,
 • Menfaattar var ise kişisel ve iletişim bilgileri,
 • Poliçenin başlangıcı ve bitişine dair tarih,
 • Sigortanın türü (DASK, trafik sigortası vb.),
 • Poliçenin kapsadağı genel ve özel tüm teminatlar,
 • Sigortanın tutarı ve bu tutara ait ödeme planı,

Sigortalıların poliçe üzerinde yer alan bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde düzenlendiğinden emin olması gerekmektedir.

poliçe-düzenleme

POLİÇE ÜCRETLERİ NE KADARDIR?

Poliçe ücreti, sigortalama yaptıracak kişinin can ve mal güvenliğini koruma altına alan sigorta teminatına ödeyeceği bedeldir. Bahsi geçen bedel genel itibariyle her sigorta türü için farklılık göstermektedir. Bu nedenle tek ve net bir fiyat bildirmek her zaman mümkün olmamaktadır. Fiyatlandırma da ki bu farklılıkları belirleyen bir takım unsurlar ise şunlardır;

 • Sigortanın türü,
 • Sigortanın kapsadığı risk faktörleri ve genel teminatlar,
 • Kişiye özel olarak belirlenen ek teminatlar,
 • Sigorta yapılacak olan ürün veya kurumun etkilediği diğer değişkenler.

Yukarıda belirtilen bu unsurlar poliçe ücretlerinde artış yada azalışa neden olmaktadır. Tercih edeceğiniz poliçenin ücreti hakkında en net fiyatı anlaşma yapacağınız sigorta acentesinden alacağınız fiyat teklifleri sayesinde temin edebilirsiniz.

poliçe-ücretleri

Sıkça Sorulan Sorular

POLİÇE NEDİR NE İŞE YARAR?

Poliçeler eksiksiz olarak hazırlanan, sigorta acenteleri ve sigortalama yapacak kişiler arasında ki mevcut riskleri güvence altına almak amacıyla imzalanmakta olan sözleşmelerdir. İmzalanan sigorta poliçesi sayesinde sigortalının karşılaşacağı olumsuz durumlar karşısında acentenin taahhüt ettiği yardımı temin etme güvencesidir. Poliçe de her iki tarafında istekleri ve hakları sigorta poliçesinde detaylı bir şekilde yer aldığından tarafların hakları yasal olarak korunma altına alınmaktadır. 

POLİÇE ÜCRETİ NE KADAR?

Poliçe ücretleri, genel itibariyle sigorta acentesi tarafından sağlanacak olan poliçenin sağladıklarına yani korumaya aldığı kapsama ve sigorta türüne göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra tercih edeceğiniz sigorta şirketlerinin belirlediği teminatlarda ki farklar nedeniyle de poliçe ücretleri arasında da fiyat farklılıklarının olduğu gözlemlenmektedir.

SİGORTA POLİÇESİ NASIL ALINIR?

Sigorta poliçesi, sigortalama yaptırmak isteyen kişilerin isteklerine uygun olan sigorta türüne göre yetkili acentenin uzman desteği ile yapılmaktadır. Poliçenin türüne ve kapsamına göre değişiklik gösterebilen evraklar temin edildikten sonra sigortalama işlemi başlamaktadır. Sigorta poliçesi almak için kişiler TC kimlik numarası, kurumlar ise vergi numarası ile işlem yapabilmektedir.

BENZER İÇERİKLER

en-uygun-saglik-sigortasi
En Uygun Sigorta - En Uygun Sigorta Teklifi
Güvence bedeli ödemek suretiyle meydana gelen maddi hasarı karşılayan sigorta [...]
hayat-sigortaso-policesi
Hayat Sigortası Türleri
Hayat sigortası sigorta çeşitleri içerisinde bir insanın bireysel olarak tercih [...]
hayat-sigortasi-fiyatlari
Hayat Sigortasının Özellikleri
Hayat Sigortasının Özellikleri Nelerdir? Hayat sigortası özellikleri incelendiğinde, her şeyden [...]
hayat-sigorta-kaza
Hayat Sigortası Fiyatları
Hayat sigortası, ölümünüz durumunda hak sahiplerine bir menfaat ödenmesini sağlayan [...]
police-duzenleme
Poliçe Nedir?
Halihazırda sigorta şirketi ya da kurumlarıyla hizmet alan kişi arasında [...]
en-uygun-tamamlayici-saglik-sigortasi
Sigorta Avantajları ve Sigorta Önemi
Hayatın her alanında sahip olduğumuz riskleri minimuma indiren sigorta birçok [...]

Share this post

× Merhaba nasıl yardımcı olabiliriz?