/
/
Hayat Sigortası

Hayat Sigortası

Hemen Teklif Al!

İhtiyacınız Olan Pek Çok Üründen Hemen Ücretsiz Teklif Al

Sigorta olgusu dünyada olan en evrensel olgulardan bir tanesidir. Kişilerin farklı kapsamlarda yaşanacak olası risklere karşı güvence altına alır. Nitekim gerek dünyanın değişik ülkelerinde, gerek ise ülkemizde çok değişik türden sigorta çeşitleri, sağlık sigortası türleri yer alır. Bunlardan bir tanesi de hayat sigortası adı verilen sigorta türüdür. Bu yazıda da bu konuda kişilerin merak ettiği tüm soruların yanıtlarını ayrıntılı bir biçimde verilmeye çalışılacaktır. Şimdi dilerseniz hemen başlayalım.

hayat-sigortası-olgusu

Hayat Sigortası Nedir?

Öncelikli olarak hayat sigorta nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise en anlaşılır biçimde şöyle bir yanıt verilebilir:  Hayat sigortası için söylenebilecek olan en temel şey zorunlu bir sigorta türü olmamasıdır. Tamamen isteğe bağlıdır. Herhangi bu alanda hizmet veren bir sigorta şirketi aracılığı ile belli bir zaman aralığı için aşağıda belirtilen türlerde yaptırılan sigorta çeşididir.

Hayat Sigortası Ne İşe Yarar?  

Yukarıda verilen bu temel bilgiden sonra şimdi de hayat sigortası ne işe yarar sorusunun yanıtını vermek gerekir ise hayat sigortaları genel anlamda ele alındığında yapılan sigortanın kapsamına göre çok değişik hayat sigortası faydaları ve aşağıda belirtilen hayat sigortası avantajları olan bir sigorta türüdür.  Kişilerin ölmesi, kaza geçirmesi, kritik ve hayati önemi olan bir hastalık geçirmesi, işsiz kalması, belli bir sebepten ötürü kendi hatası dışında sakat kalması durumlarında kişinin ve/veya yakınlarının yaşamını garanti alır. Sigorta poliçesinde ifade edilen rakam kadar ödeme yapılır. Yani kısaca öngörülemeyen durumlar ile karşılaşıldığında kişinin ve çevresindekilerin yaşamlarının aksamamasını sağlar.

hayat-sigorta-kaza

Hayat Sigortasının Özellikleri  

Hayat sigortasının özellikleri için söylenebilecek olan başlıca şeyler şunlardır:

 • Bir kere yapılır. 
 • Yenileme durumu mevcut değildir. Risk sona erdiği zaman hayat sigortası kapanır. Lakin bazı bankalarda 12 yıl, 14 yıl gibi sigorta türüne kısıtlamalar olabilir. Buna istinaden iyi bir biçimde araştırma yapmak ve ona göre karar vermek gerekir.
 • 18 yaşından büyükler yaptırabilir. Genelde üst yaş sınırı olmamakla beraber bazı kurumlar üst yaş sınırı olarak 60 yaş demektedir.
 • Ev kredisi hayat sigorta ile doğrudan alakalıdır. Kişiler ev kredisi çektiği zaman bankalar tarafından olası tüm risklere karşı yaşam sigortası yapılır
 • Bankalar ya da özel sigorta şirketleri hayat sigortası yapabilir

Hayat Sigortası Türleri Nelerdir?  

Türkiye’de uygulanmakta olan hayat sigorta türleri şunlardır:

 • Ölüm hali sigortası: Kişinin öldüğü zaman  belirtmiş olduğu yakınlarına kalacak olan toplu tazminat miktarıdır
 • Grup hayat sigortası: Aynı tüzel kişiliğe sahip olan 10 kişiyi kapsayan hayat sigortası durumdur. Ölüm kaza sakatlanma vb. durumlara bu grupta yer alan kişilere ödeme yapılır
 • Maluliyet sigortası: Kişi sigorta poliçesinde belirttiği durumdan ötürü sakat kalırsa mevcut sigorta bedeli üzerinden teminat ödenir.
 • Ferdi kaza sigortası: Sigortalı olan kişi beklenmedik istenmeyen bir ani bir kaza ölüm vb. durumları yaşaması durumunda toplu tazminat almaya hak kazanır
 • Sağlık sigortası: Bu sigorta türü ile kişi yaşamı boyunca karşılaşması muhtemel tüm hastalık türlerine karşı kendisini güvence altına alır. Sağlık sigortasını yapan sağlık kuruluşunun anlaşmalı olduğu yerlerde yatarak ya da ayakta tedavi uygulaması gerçekleştirilir.
 • Özel durum sigortası: Herhangi bir gruba girmeyen özel durumlar için kişilerin yaptırdığı hayat sigortası türüdür.
 • Bunlar dışında yıllık olanlar ve birikimli olanlar da mevcuttur.

sağlık-sigortası

Hayat Sigortasının 10 Avantajı

Şimdi de  hayat sigorta avantajları için söylenebilecek olan başlıca şeyler şunlardır:

  • Kaza sonucu ortaya çıkan maluliyeti giderir
  • Ölüm durumlarında yakınlarına toplu para kalır
  • Çok iyi hastanelerde para vermeden ameliyat olur. Diğer tedavilerini yaptırır
  • Yaşadığı hastalık sonucu ortaya çıkan maluliyetini giderir
  • Bordrolu olarak çalışanlar için istem dışı işsizlik ek teminatı verir
  • Tehlikeli hastalıklara karşı teminat verir
  • Kansere karşı koruma teminatı verir
  • Kişilerin hayatını en ufak bir endişe duymadan yaşamasını sağlar
  • Hayat sigortaları diğer sigortaların aksine dünyanın her yerinde geçerli olan bir sigorta türüdür. 
  • Ve çocuklar eğitim alırken hiçbir şart altında şüphe endişe duyulmadan çocukların eğitim alması sağlanır.

Hayat Sigortası Kimlere Yapılabilir?

Hayat sigortasından normal şartlar altında herkes yararlanabilir. Sadece bazı yukarıda bahsi geçen sigorta türlerinde yapılan sigorta günü itibarı ile sağlıklı olma ya da sigorta kapsamında olan sağlık alanlarında sağlık sorunu olmaması gerekir. Onun dışında kadın erkek genç yaşlı herkes her zaman hayat sigortası yaptırabilir.

Hayat Sigortanın Genel Şartları Nelerdir?  

Hayat sigortasının genel  şartları şunlardır:

  • Hayat sigortası yaptıran kişinin belli riskli bir hastalığı olmaması gerekir
  • Yine hayat sigortası yaptıran kişi yüksek riskli bir iş grubunda çalışmamalıdır
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler yaptırabilir
  • Bazı durumlarda ek prim ödemesi gerekli olabilir
  • Hayat sigortası teminat tutarı mutlaka ödenmelidir. Ödenecek olan miktar hayat sigortasının türüne ve sigorta firmasına göre değişir.

hayat-sigortasının-genel-şartları

Hayat Sigorta İptali Nasıl Olur?

Hayat sigorta iptali, cayma hakkı ve iadesi  için söylenebilecek olan başlıca şeyler şunlardır: 

 • Yaşam sigortasının iptali için atılması gereken iki yöntem vardır. Bunlardan bir tanesi yaşam sigortasını yapan sigorta firmasına başvuru yapılmasıdır. Bir diğer yöntem ise doğrudan  yaşanılan yerde bulunan Tüketici Hakem heyetine başvuru yapılmasıdır. Tüketici hakem heyetleri iş yoğunluğuna bağlı olarak ilgili yasal prosedürlere göre inceleme yapar. Karar ortalama olarak 1 ay ile 3 ay arasında neticelenir.
 • Hayat sigortasında cayma hakkı  da en çok merak edilen olgulardan bir tanesidir. Cayma hakkının bildirilmesinden itibaren 15 gündür. Bildirilmemesi durumunda ise hayat sigorta poliçesi yapıldıktan sonraki 1 ay içinde kişinin cayma hakkı vardır. Bu süreden sonra cayma hakkı yapılamaz
 • Hayat sigorta iadesi için öncelikle ilgili kişinin sigorta yaptırdığı kuruma bir dilekçe ile başvurması gerekiyor. İnceleme yapıldıktan sonra da kurumun uygun görmesi durumunda ilgili kişiye para iadesi gerçekleştiriliyor.

Hayat Sigortası Fiyatları 2022 Ne Kadardır?

Şimdi de yazının bu bölümünde hayat sigorta fiyatları hakkında bilgi vermek gerekir ise o konuda da verilebilecek olan bilgiler şu şekilde ifade edilebilir:  Fiyatlar hayat sigortasını yapan kuruma, hayat sigortasının türüne göre, kazancına göre değişir.  Yaş da fiyatları belirleyen unsurlar arasındadır. Dolar Türk Lirası ya da Euro bazlı olan fiyatlar vardır. Tüm bunların yanı sıra ödemeler peşin ya da taksitli yapılabilir. Burada bir örnek vermek gerekir ise aylık brüt maaşı 6000 TL olan bir kişi aylık 300 TL olacak biçimde ödeme yapabilir. Her yıl rakamlar güncellenir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hayat sigortası kaç yıl geçerli?

Hayat sigortası yıl süresi yapılan sigortanın türüne göre değişir. Bir yıllık olanlar olduğu gibi süresiz olanlar ya da 10 yıllık, 12 yıllık, 14 yıllık olanlar da mevcuttur. Ev kredisi hayat sigortası ile evin kredisi bitene dek geçerli olur.

Hayat sigortası kimlere verilir?

Ülkemizde hayat sigortası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup 18 yaşından büyük ve herhangi bir ciddi sağlık sorunu olmayan, çok riskli bir işte çalışmayan kadın erkek herkese verilir. Genel anlamda özel durumlar hariç bir kısıtlama yoktur.

 Hayat sigortası ücreti ne kadar?

  Hayat sigortasının ücretleri için baştan net bir rakam verilmesi söz konusu olan bir durum değildir. Yazının üst kısımlarında belirtilen koşullara göre fiyatlar değişir. Burada bilinmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi ise vergi mükellefi olan kişilerin ödedikleri hayat sigortasının ücretinin bir kısmında vergi avantajından yararlanıyor olmalarıdır. Kişi sadece kendisine değil, eşine, çocuklarına yaptırdığı zaman da vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BENZER İÇERİKLER

denizcilik ve kabotaj bayramı nedir
Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Nedir?
Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Nedir? Türkiye’de 1 Temmuz’da kutlanan bir [...]
anız yangını nedir
Anız Yangını Nedir?
Anız yangını nedir, hasat sonrası tarlada kalan bitki artıkları yakılarak [...]
bes nedir
BES Nedir?
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES nedir), bireylerin emeklilik dönemlerinde gelir güvencesi [...]
sigorta brokeri
Sigorta Brokeri Nedir, Ne Yapar?
Sigorta brokeri, poliçe seçiminde uzmanlaşmış danışmanlık hizmetleri sunar. Sigorta Brokeri [...]
cep telefonu sigortası avantajları
Cep Telefonu Sigortası Avantajları
Cep telefonu sigortası avantajları, kullanıcılarına birçok fayda sunan önemli bir [...]
vize için sağlık sigortası
Vize İçin Sağlık Sigortası Nasıl Alabilirim?
Vize için sağlık sigortası ile seyahat sağlığınızı güvence altına alın. [...]

Share this post

× Merhaba nasıl yardımcı olabiliriz?