İletişim

(0224) 238 2525

Mesaj Gönderin!

İletişim Detayları:

Mesaj:

Mesajınız başarıyla gönderildi. Kısa süre içinde sizinle irtibata geçilecek. Close this notice.

Seyahat Sigortası Teklifi

Seyahat Bilgiler:

İletişim detayları:

Mesajınız Başarıyla Gönderildi. Kısa Süre İçinde Aranacaksınız Close this notice.

Trafik Sigortası/Kasko Teklif

Araç Bilgileri:

Mesajınız Başarıyla Gönderildi. Kısa Süre İçinde Aranacaksınız Close this notice.

DASK/Konut Sigortası

Mesajınız Başarıyla Gönderildi. Kısa Süre İçinde Aranacaksınız Close this notice.

Sağlık/Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Mesajınız Başarıyla Gönderildi. Kısa Süre İçinde Aranacaksınız Close this notice.
7 ay ago · by · 0 comments

Deprem Sigortası

 Sigorta kavramı dünyanın diğer yerlerinde olduğu gibi ülkemizde de son derece önemli olan bir kavramdır. Kişileri, eşyaları güvence altına alır. Sigorta konusu kendi içinde alt başlıklara ayrılır. Devlet tarafından vatandaşların yaşamını güvence altına almak için yapılan sigorta türleri olduğu gibi bir de bireylerin kendilerinin yaptırdığı sigortalar vardır. İşte onlardan bir tanesi de bu yazıda kafada en ufak bir soru işareti kalmayacak biçimde açıklanacak olan deprem sigortası adı verilen bir diğer adı da DASK sigorta olan sigorta türüdür. Yazının hemen bu noktasında konuya detaylı girmeden önce merak edilen deprem sigortası zorunlu mu sorusunun yanıtını vermek gerekir ise o noktada şu bilgi verilebilir. Deprem sigortası zorunlu olan sigorta türlerinden bir tanesidir. Kişiler ev alırken konut kredisi çeker ise o zaman zorunlu olarak yapılır. Bunun yanı sıra yeni elektrik su doğalgaz aboneliklerinde de deprem sigortası olmayanların abonelik işlemleri yapılmaz. Bu konuda kurallar son derece açık ve nettir. Yine ülkemizde hiç istenen bir durum olmamakla beraber deprem olması ve depremde binanın zarar görmesi durumunda deprem sigortasını yaptırmayanlar devletin sunduğu olanaklardan hiçbir biçimde yararlanamaz.

Şimdi adım adım giderek bu konuda temel bilgileri verelim.

deprem-sigortası

DASK Nedir?

Öncelikle işin alfabesinden başlayarak dask nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir. DASK bir kısaltmadır. 1999 yılında yaşanan deprem sonrasında kurulmuş olan şirketin kısa adıdır. Tam açılımı ise Doğal Afetler Sigortaları Kurumu biçimindedir. Kurum zorunlu deprem sigortasıyla doğrudan ilgilenen bir kurumdur. Bir kamu kuruluşu olup depremin öncesi ve sonrası ile ilgili tüm süreçler ile ilgilenir. Deprem konusunda tek yetkili olan kuruluştur. Eğer ülkemizde 1999 yılında olduğu gibi bir deprem yaşanır ise olası hasarları en aza indirgemek ile tam yetkilidir. Ülkemizin jeolojik yapısının depreme yatkınlığı göz önüne alındığı zaman son derece önemli bir işlevi olduğu göz ardı edilmemelidir. 

Deprem Sigortası Ne İşe Yarar?  

Üstte verilen bu bilgilerden sonra şimdi de deprem sigortası ne işe yarar sorusunun yanıtı vermek gerekir ise elbette kavramın kendisinden de net bir biçimde anlaşılacağı gibi yaşanan deprem sonrasında binada oluşan hasarların giderilmesi için olan bir sigortadır. Deprem karşısında son derece somut olan bir güvencedir. Bunun yanı sıra ödenen pirimler ile depremde mağdur durumda olan kişilere de destek sağlanmış olur. Bir de tüm bunların yanı sıra kişiler eğer konut sigortası yaptıracak ise öncesinde mutlaka deprem sigortası yaptırmak durumundadır. Böylece çift güvence yapılmış olur. Şimdi de deprem sigortası neleri kapsar sorusunun yanıtını vermek gerekir ise o noktada da şu bilgiler verilebilir: Deprem  sigortası yapılan binanın depremde binanın yıkılması, deprem sonucunda ortaya çıkan zelzele, tsunami, yangın, yer kayması afet gibi durumlarda ortaya çıkan kayıplar, deprem sonrasında binada ortaya çıkan her türden hasar deprem sigortasının kapsamındadır.

zorunlu-deprem-sigortası

Deprem Sigortası Nasıl Yapılır?

Zorunlu deprem sigortası yaptırmak için insanların karşısına çıkan farklı seçenekler vardır. Bunların en başında zorunlu deprem sigortası yapan sigorta şirketlerinden bu alanda hizmet alınabileceğidir. Bir diğer seçenek ise bankalar aracılığı ile deprem sigortası yaptırılmasıdır.

Deprem sigortası yaptırılırken istenen bilgi ve evraklar şunlardır:

  • Kişinin adı soyadı adres bilgileri, cep telefon numarası, tüzel kişiler için vergi kimlik numarası, bireysel yapılan müracaatlarda vergi kimlik numarası
  • Sigortalanacak olan binanın: açık adresi, tapu bilgileri, inşa yılı, yapı tarzı, toplam kat sayısı, hasar durumu
  • Meskenin (Dairenin):Brüt Yüzölçümü (m2) ve kullanım biçimi.

   Deprem sigortası mülk sahibine aittir. Mülk sahibi tarafından yaptırılır.

Deprem Sigortasının Süresi Ne Kadardır? 

Şimdi de deprem sigorta süresi ne kadardır sorusunun yanıtını vermek gerekir. Kişiler bu sorunun yanıtını da son derece merak ediyor. Yanıt 1 yıldır. Her yıl poliçesinin bitiminde yenilenir. Yenileme ilgili kurum tarafından yapılabildiği gibi başka bir kuruma da yaptırılabilir.

Deprem Sigortasının Faydaları Nelerdir?  

Deprem sigorta avantajları ya da bir diğer ifade ediş biçimi ile çok fazla faydası vardır. Kişiler kolay mülk sahibi olmaz. Eğer deprem yaşanır ise depremde de mevcut bina hasar görürse, yıkılırsa o zaman yapılan bu sigorta anında devreye girer. Kişinin maddi kayıplarını giderek yaşadığı kaybı bir nebzede olsa ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra manevi olarak da kişileri güçlendiren özellikle deprem olma olasılığı yüksek yerlerde  kişilerin kafasına bu konunun takılmasını önleyen bir durumdur. Kişilerin deprem sürecini en az hasarla her açıdan atlatılması ve yaşamın çok da aksamadan yürümesi sağlanır.

dask-fiyatları

Deprem Sigortası Teminatları Nelerdir?

Deprem sigortasının teminatları şu şekildedir: Manevi tazminat talepleri Enkaz kaldırma masrafları, kar kaybı, iş durması, kira mahrumiyeti, alternatif ikametgah ve işyeri masrafları, mali sorumluluklar ve benzeri dolaylı zararlar. Deprem ve deprem sonucu oluşan her türlü hasar ve kayıplar. Bina içinde olan her türden  taşınır eşya,mal, vb.,  Ölüm  de dahil bütün olarak bedene gelen zararlar bir diğer ifade ediş biçimi ile can kayıpları. Manevi tazminat talepleri teminat kapsamında yer alır.

Deprem sigortasına dair olan teminatlar ilgili yasal mevzuatta kafalarda en ufak bir soru işareti kalmayacak biçimde yazılıdır. Buna uygun olarak hareket edilmesi ise asıl olandır. Kapsam dışında hiçbir surette depremin şiddeti ne olursa olsun çıkılamaz. Yasaktır.

DASK Sigortası Fiyatları Ne Kadardır?

Son olarak dask sigortası fiyatları konusunda bilgi vermek gerekir ise fiyatlar için net bir şey söylenemez. Sigorta yapılacak olan binanın betonarme olup olmamasına, binanın bulunduğu yer, binanın yaşı, daire yüzölçümü, binada olan toplam kat sayısı gibi parametrelere bağlı olarak değişir. Her bina için binanın özellikleri itibarı ile farklı fiyatlar ortaya çıkar. 2022 yılı fiyatları 2021 senesinden biraz daha yüksektir. Tam rakamlar internet üzerinden ilgili siteler üzerinden sorgulama yapılarak öğrenilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Deprem sigortası var mı yok mu? 

Deprem sigorta sorgulama en doğru biçimde aşağıda yer alan alandan en güvenilir biçimde yapılır:

https://www.dask.gov.tr/tr/police-sorgulama sayfası açılır. Bunun akabinde burada gerekli olan bilgiler girildikten sonra Ara tuşuna basılarak sonuç öğrenilir. 

Deprem sigortası nasıl yapılır?

 Deprem sigorta yaptırma için kişiler ister ise bankaya, ister ise ilgili sigorta şirketine giderek kendilerinden istenen bilgiler ve evraklar ile başvuru yapar. Bunun akabinde de ilgili kurum tarafından deprem sigortası alınan bilgiler doğrultusunda yapılır. Süreç dakikalar içinde ilerler. Son derece basit bir biçimde tamamlanır. Burada önemli olan bilgilerin eksiksiz  doğru ve tam olmasıdır.

Deprem sigortası kaç para 2022? 

 Dask sigortası fiyatları binanın özelliklerine ve binanın bulunduğu yere göre değişir. Ortalama olarak 2022 senesi için deprem sigortası fiyatları güncellenen pirim tekliflerinin ortalaması biçiminde ele alınır. Genelde 7 farklı bölge ve 2 farklı yapı tarzına göre 14 farklı fiyat türündedir.

Comments

Not found any comments yet.

Leave a reply

Your email address will not be published, and your website url is not required.

Firma Bilgileri

Hazır Sigorta
Aracılık Hizmetleri Ltd. Şti.

30 ağustos zafer Mah Bozyaka Cad. Aykanlar Terrace sitesi No: 17A/A Kayapa Nilüfer Bursa

İletişim Bilgileri

E-mail:
info@sigortahazir.com

(0224) 238 2525 / (0546) 100 25 00

Hergün 8:00 - 20:00