/
/
Konut Sigortası Nedir?

Konut Sigortası Nedir?

Hemen Teklif Al!

İhtiyacınız Olan Pek Çok Üründen Hemen Ücretsiz Teklif Al

Konut sigortası nedir? Konut sigortası, evinizi, evinizin içindekileri ve mülk üzerindeki diğer yapıları yangın ve diğer hasarlardan koruyan bir sigorta türüdür. Çoğu sigorta, konutunuzdayken birinin yaralanması veya mülkünün hasar görmesi durumunda sorumluluğu da kapsamaktadır. Konut sigortası, kişisel eşyalarınız da dahil olmak üzere pek çok farklı zararın karşılanmasına dayanan bir sisteme sahiptir.

Konut sigortası, evinizi hasar veya hırsızlık durumunda korumak için satın alabileceğiniz bir sigorta türüdür. Bu sigorta konutunuzun doğal afetlere, yangına ve diğer tehlikelere karşı finansal koruma sağlamaktadır. Konut sigorta poliçesi, evinizi hasar veya hırsızlık durumunda korumak için satın alabileceğiniz bir tür mülk sigortasıdır. Doğal afetlere ve diğer tehlikelere karşı finansal destek sağlayan bu sigorta evinizin güvende kalmasına destek olur.

Ev sigortası, konutun fiziksel olarak zarar görmesinden veya belirli sorumluluk taleplerinin maliyetlerinden kaynaklanan mali kayıplara karşı koruma sağlamaktadır. Ülkemizde ev sahipleri sigorta hizmeti sunan firmalar aracılığıyla konut sigortası poliçesi satın alırlar. Türkiye’de konut sigortasının yasal bir zorunluluk olmamakla birlikte, bu tür sigortaların berberinde çok önemli kazanımları getirdiklerini ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan konut sigortası kapsamı da farklı nedenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Standart bir konut sigortası poliçesi; evin yapısını ve mülk üzerindeki tüm ek binaları (örneğin müstakil garajlar) ve mobilya, ev aletleri, kişisel eşyalar ve çevre düzenlemesi gibi daha küçük öğeleri kapsamaktadır. Peki, bütün bu bilgiler ışığında konut sigortası nedir? İşte detaylar!

ev-sigortası

Konut sigortası nedir? 

Konut sigortası, konutu, içindekileri ve konuta bağlı olan garaj veya havuz gibi diğer yapıları kapsayan bir sigorta türüdür. Ayrıca, konutunuzda birinin yaralanması ya da mülkünün zarar görmesi durumunda sorumluluğu kapsayan özel sigorta türüne konut sigortası denir. Konut sigortası, bir mülk üzerindeki konut ve diğer yapıları yangın, doğal afetler, hırsızlık ve diğer tehlikelere karşı kapsayan bir sigorta şeklidir. 

Konut sigortası, evinize, kişisel eşyalarınıza ve mülkünüz üzerindeki diğer yapılara zarar verebilecek veya tahrip edebilecek afetlere karşı finansal koruma sağlayan bir sigorta türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna evinizin kendisi, garaj veya kulübe gibi müstakil yapılar, çitler ve duvarlar, sıhhi tesisat ve elektrik sistemleri ve diğer peyzaj özellikleri de dahil edilebilmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında konut sigortası neleri kapsar? İşte detaylar!

konut-sigorta-kapsamı

Konut sigortası neleri kapsar? 

Konut sigortası kapsamı söz konusu olduğu zaman karşımıza geniş kapsamlı bir faaliyet alanı çıkar. Burada konut sigortasının kapsamı esasında, satın aldığınız sigorta poliçesinin özelliğine göre değişmektedir. Bundan dolayıdır ki konut sigortasının kapsamı söz konusu olduğu zaman karşımıza çok farklı kriterler ve özellikler çıkmaktadır. Bütün bu bilgiler doğrultusunda aşağıdaki durumlarda ev konut sigortası ödeme yapabilmektedir:

 • Yangın
 • Sel
 • Deprem
 • Yıldırım 
 • Fırtına veya dolu
 • Patlama
 • Toplumsal olaylardan kaynaklı hasar

Yangın veya patlamanın neden olduğu yangın veya duman hasarı sıklıkla karşılaşılan olaylar arasında yer almaktadır. Buna binayı saran alevler ve bir elektrik yangınından kaynaklanan duman hasarı dahildir. Ayrıca yıldırım düşmesi, fırtına vs durumlarında çatınıza veya duvarlarınıza zarar veren rüzgar fırtınası, dolu ve diğer hava olayları neticesinde ortaya çıkan hasarlar da konut sigortası kapsamında yer almaktadır.

Konut sigortası, evinizdeki hasarın karşılanmasını esas olan bir mülkiyet sigortasıdır. Bu tür sigortaların anlaşılması karmaşık bir ürün olabilir. Bu nedenle eviniz için en uygun konut sigortasını  satın almadan önce mutlaka kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip etmeniz önerilmektedir. Ancak bu sayede ev konut sigortası kapsamında tam da beklentinizi karşılayan bir hizmeti almanız mümkün olacaktır.

ev-konut-sigorta-kapsam

Konut sigorta ne için gereklidir? 

Konut sigortası, evinizin hasar görmesini veya tamamıyla yıkılmasını kapsayan bir sigorta poliçesi türüdür. Kimi zaman konut sigortasının kişisel eşyaları ve sorumluluğu da kapsayabildiği bilinmektedir. Peki, konut sigortası ne için gereklidir? Konut sigortası, evinize herhangi bir hasar olduğu zaman maddi kaybınızı karşıladığı için gereklidir. Bu noktada günümüz koşullarında konut sigortasının son derece önemli bir sigorta türü olduğunu rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır.

Ev sigorta poliçeleri, kapsam limitleri ve maliyetleri açısından büyük farklılıklar göstermektedir. Bir acente, evinizin değerine, konumuna, yaşına ve yakın zamanda yapmış olabileceğiniz (veya yapmayı planladığınız) herhangi bir yükseltme veya iyileştirmeye dayalı olarak hangi kapsam seviyelerinin sizin için uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olabilecektir. Burada acente tercihine dikkat etmek şarttır.

Konut sigortasının kapsamı satın aldığınız poliçeden poliçeye göre farklılık taşımaktadır. Evinizdeki veya dairenizdeki kişisel eşyalar, mobilya ve aletler de kimi zaman sigorta kapsamında yer akmaktadır. Ayrıca yangın, dolu veya diğer kapalı tehlikelerin evinize vermiş olduğu hasarlar da konut sigortasının kapsamında yer almaktadır. Bundan dolayıdır ki konut sigortası yaptırmış olmak, beraberinde önemli kazanımları getirmektedir.

Konut sigortası zorunlu bir sigorta çeşidi midir? 

Konut sigortası zorunlu mu? Çoğu zaman DASK ile karıştırılan konut sigortası, yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türü değildir. İsteğe bağlı bir şekilde yaptıracağınız konut sigortasını yaptırmış olmak, beraberinde önemli kazanımları getirmektedir. Burada kimi bankaların konut kredisi kullananlara konut sigortası yaptırdıkları da bilinmektedir. Özellikle son zamanlarda konut sigortasına yönelik olarak bilinçlenmenin artış göstermesinden dolayı bu tür sigortalara olan ilgi günden güne artış göstermektedir.

Konut sigortası, konutu ve içindekileri yangın, rüzgar, hırsızlık ve doğal afetler gibi tehlikelere karşı teminat altına alan bir mal sigortası türü olarak ön plana çıkmaktadır. Yıllık Ev sıgortası, sorumluluk koruması ve kişisel eşyalar gibi ek teminatları da içerebildiğinden son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Burada imzalamış olduğunuz sigorta poliçesinin kapsamına dikkat etmeniz şarttır. Elbette ki sigorta poliçenizin içeriğine dikkat etmeniz, tam da talebinize uygun bir şekilde konut sigortası yaptırmanızı mümkün kılacaktır.

Konut sigortası, bina yapısını ve içindekileri yangın, fırtına, kasırga, patlama, ani fiziksel darbe, duman hasarı ve hırsızlık gibi tehlikelerden korumaya yarayan bir sigorta türüdür. Konut sigortası, binanın kendisiyle ilgili kayıpları karşılamanın yanı sıra, evinizdeki kişisel mülkleri de kapsayabilmektedir. Bir kaza veya felakette kaybetmek istemediğiniz değerli eşyalarınız veya koleksiyonlarınız varsa, ek teminatla bu eşyalarınızı güvence altına alabilirsiniz.

Konut-Sigortası-Zorunlu-Mu

Konut sigorta ve DASK arasındaki farklar nelerdir? 

Konut sigortası nedir diye sorduğumuzda yazımızın ilk başında anlatmaya çalıştık. Şimdi de konut sigortası ve dask arasındaki farklara bakalım.

Ev sigorta hizmetleri söz konusu olduğu zaman karşımıza DASK sıklıkla çıkmaktadır. Konut sigortasının DASK ile sıklıkla karıştırıldığı bilinmektedir. Oysa bu iki farklı sigorta türü kapsam bakımından da uygulanış bakımından da birbirinden farklıdır. Bu kapsamda DASK ile konut sigortası arasındaki farklılıklar aşağıdaki gibidir;

 • DASK konuttaki maddi kaybın hafifletilmesini amaçlar. Konut sigortasıysa konuttaki maddi hasarın çok daha geniş kapsamlı ödemesini mümkün kılar.
 • DASK sadece depremle depreme bağlı olarak gelişen hasarlarda söz konusu olduğu zaman güvence sağlamaktadır. Konut sigortasıysa depremin yanında diğer afet durumlarında da güvence sağlar.
 • DASK zorunlu bir sigorta türü olduğundan iptal edilemez. Ancak konut sigortası isteğe bağlı olduğundan istediğiniz zamana iptal edebileceğiniz bir sigorta türüdür.

Konut sigortası, konut mülklerini kapsayan bir tür mülk sigortasıdır. Konut sigortası, konut kredisi verenlerin talep edebildiği özel bir sigorta türüdür. DASK deprem durumunda güvence sağlayan ve yasal olarak zorunlu olan bir sigorta türüdür. Her iki sigortanın da hasar kayıplarının karşılanması noktasında güvence sağladığı bilinmektedir. Ancak birisi sadece deprem durumunda güvence sağlarken diğeri pek çok farklı hasar durumunda devreye girmektedir.

Konut sigortası genellikle evinizi yeniden inşa etme veya onarma veya hasar görmeleri veya tahrip olmaları durumunda içindekileri değiştirme maliyetlerini karşılamayı amaçlar. Ayrıca, birinin mülkünüze zarar vermesi durumunda sorumluluk da dahil olmak üzere çeşitli başka şeyleri de kapsayabilir. Bundan dolayıdır ki son zamanlarda konut sigortasına olan ilgi artış göstermiştir. Peki, konut sigortası fiyatları ne kadardır? İşte yanıtı!

Konut sigortası fiyatları ortalama ne kadardır? 

Konut sigortası fiyatları 2021 yılı itibariyle konutun toplam değeri üzerinden hesaplanmaktadır. Mesela 250 bin TL civarında olan bir konuta ait sigorta bedeli 270 TL civarınadır. Bu bedel şayet eşyalar için de sigorta yapılmak istenirse 460 TL civarındadır. Burada konut sigortasının kapsamının ücret üzerinde doğrudan etkili olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Konut sigortası fiyatları 2022 yılı Günümüz itibariyle en yaygın poliçe türü, hem bina hem de içindekini kapsamayan sigortalardır. Bazı poliçeler, sel sigortası, deprem sigortası ve sorumluluk koruması gibi ek özellikler içermektedir. Ancak, bu eklentiler, yaşadığınız yere ve bölgenizdeki doğal afetler veya suç oranları nedeniyle evinizin ne kadar risk taşıdığına bağlı olarak genellikle her ay veya yılda ekstra maliyete neden olacaktır. Bu yüzden deprem için zorunlu deprem sigortası yaptırmanız şarttır.

konut-sigortası-fiyatları

Konut sigortası sorgulama nedir, nasıl yapılır? 

Konut sigortasının var olup olmadığını ve kapsamına dair yapılan sorgulama işlemine konut sigortası sorgulama denir. Konut sigortasını sorgulamak için çok sayıda farklı platformun bulunduğu bilinmektedir. Hatta son zamanlarda konut sigortası teklif al platformları sayesinde pratik bir şekilde konut sigortasına yönelik olarak sorgulamanın yapılması da mümkün olmaktadır.

Konut sigortası poliçeleri, konuma, bina tipine ve ev veya dairenin değerine göre büyük ölçüde değişebilir. Standart bir ev sigorta poliçesi hem binayı hem de içeriğini kapsayacaktır. Ev sahipleri, sel riski taşıyan bir bölgede yaşıyorlarsa sel kapsamı eklemeyi düşünmelidir. Burada sigorta sorgulama işlemi sırasında yaşadığınız bölgenin risk durumunu da göz önünde bulunmalısınız. Ev sigorta fiyatları için link üzerine tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Konut sigortası nedir nasıl yapılır? 

Konut sigortası, gayrimenkulleri yangın, fırtına, hırsızlık ve diğer tehlikeler gibi risklere karşı teminat altına alan bir mal sigortası türüdür. Bu sigorta türü sigortalı mülkün hasar görmesi veya tahrip olması durumunda ev sahibini mali kayıplara karşı korumak için tasarlanmıştır. Son zamanlarda konut sigortası yaptırmayı isteyenlerin sayısında ciddi oranda bir artış gözlendiğini rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır.

Konut sigortası ücreti ne kadar? 

Konut sigortası, konut ve kendisine bağlı fiziki yapıları kapsayan bir mal sigortası türüdür. Sigortalı bir prim öder ve karşılığında sigortalı olduğu olaylardan kaynaklanan zararlar için tazminat alır. Burada konut sigortasının ücreti, konutun toplam değeriyle doğrudan ilgilidir. Ortalama 500 bin TL değerindeki bir konutun sigortası sadece konut için yıllık 500 TL civarındadır. Bu ücret farklı nedenlere bağlı olarak değişmektedir.

Konut sigortası teminatları nelerdir? 

Günümüz koşullarında konut sigortası teminatları söz konusu olduğu zaman aşağıdaki teminat türleri karşımıza çıkmaktadır;

 • Deprem, sel ve su baskını teminatları
 • Hırsızlık, yangın, duman hasarı teminatları
 • Bina içerisindeki su sistemlerinden kaynaklı teminatlar
 • Fırtına, kar, dolu ve diğer doğal afet durumlarından kaynaklanan teminatlar
 • Kara, hava ya da deniz taşıtlarının çarpmasından dolayı ortaya çıkan teminatlar

BENZER İÇERİKLER

bursa konut sigortası
Bursa Konut Sigortası
Bursa konut sigortası, evlerin doğal afetler, hırsızlık ve diğer risklere [...]
işyeri deprem sigortası
İşyeri Deprem Sigortası Yapılır Mı?
İşyeri deprem sigortası ile işinizi deprem risklerine karşı güvence altına [...]
daire sigortası
Daire Sigortası Nedir?
Daire sigortası ile evinizi güvence altına alın. Yangın, su baskını [...]
zds poliçesi nedir
ZDS Poliçesi Nedir?
ZDS Poliçesi nedir? Türkiye’de zorunlu deprem sigortası olarak bilinen ZDS [...]
yıllık ev sigortası
Yıllık Ev Sigortası Ne İşe Yarar?
Yıllık ev sigortası, ev sahiplerine bir yıl boyunca süregelen güvence [...]
depremde sigortanın önemi
Depremde Sigortanın Önemi, Yararları Nelerdir?
Deprem, yaşandığı coğrafyalarda büyük yıkımlara neden olabilen doğal bir felakettir. [...]

Share this post

× Merhaba nasıl yardımcı olabiliriz?