/
/
Sigorta Avantajları ve Sigorta Önemi

Sigorta Avantajları ve Sigorta Önemi

Hemen Teklif Al!

İhtiyacınız Olan Pek Çok Üründen Hemen Ücretsiz Teklif Al

Hayatın her alanında sahip olduğumuz riskleri minimuma indiren sigorta birçok farklı açıdan sigorta sahiplerine büyük avantaj sağlamaktadır. Bu sebeple de trafik sigortasından hayat sigortasına ve ticari sigortalara kadar hayatın birçok farklı alanına uygun sigorta çeşidi bulunmaktadır. İnsanların başına gelebilecek her türlü riske karşı yapılabilen sigorta sisteminde ortak bir havuzdan bahsetmek mümkün olmaktadır. Bu sayede riskin gerçekleşmesi durumunda sigortalar sigorta sahiplerinin mali hasarlarını karşılamaktadır. Sigorta avantajları ve sigorta önemi de tam olarak burada karşımıza çıkmaktadır.

Sigortanın Önemi

Sigorta günümüzden 4000 yıl öncesinden bu yana var olan ve insanları koruyan bir sistem olmaktadır. Sigorta ilk olarak Babil Devletinde tüccarları soygunlara ya da fidyeye karşı korumak için ortaya çıkmıştır. O günden bu yana da gerek ticarette gerekse de tarımda ve daha birçok alanda sigorta sistemi gelişerek varoluşunu devam ettirmektedir. Sigorta faydaları sebebiyle günümüzde özellikle gelişmiş ülkelerde herkes tarafından tercih edilen ve önem verilen bir sistem olmaktadır. 

Sigorta bireysel olarak yapılabileceği gibi kurumsal olarak da yapılabilmektedir. Ayrıca birçok farklı türü bulunduğu için sigorta avantajları uzun bir liste oluşturmaktadır. Ancak sigortanın türü ne olursa olsun temel avantajı gerçekleşen riskin sebep olduğu hasarı karşılamasıdır. 

Sigorta denildiğinde ilk akla gelen sigorta çeşidi sağlık ve hayat sigortaları olmaktadır. Sağlık sigortaları sigortalının sağlıkları ile ilgili herhangi bir risk oluştuğunda devreye girmektedir. Özellikle hastane yatışı gerektiren büyük sağlık problemlerinde sigortalının sağlık masraflarını karşılamaktadır. Bu sayede sigortalılar sağlık giderleri hakkında endişelenmelerinin önüne geçmektedir. Hayat sigortaları ise sigortalının vefat etmesi durumunda mirasçılarının hayat standartlarını devam ettirebilmeleri için var olan bi sigorta türü olmaktadır. Bu sebeple de hayat sigortasının sağlamış olduğu avantaj yasal mirasçılarını veya sigortalının tercih ettiği kişilerin, sigortalının vefatından sonra herhangi bir maddi kayıp yaşamalarının önüne geçmektedir. 

Ülkemizde en çok yaptırılan sigorta türleri başında ise araç sigortaları gelmektedir. Ülkemizde kasko ve trafik sigortası olarak temel olarak ikiye ayrılan araç sigortalarının sigortalıya sağladığı avantaj ise araçlarının herhangi bir kazaya karışmaları durumunda ya da araçlarında herhangi bir arıza olması durumunda sigortanın bu mali yükleri hafifletmesidir. Ayrıca zorunlu trafik sigortaları kaza anında karşı taraftaki aracı da korumaya almaktadır.

Son zamanlarda her geçen gün daha fazla tercih edilen sağlık sigortası çeşitlerinden ve sigorta çeşitleri bir diğeri ise birikimli sigortalar olmaktadır. Bu sigortalar farklı başlıklar altında ve çok fazla türde bulunmaktadır. Genel olarak birikimli hayat sigortaları ve bireysel emeklilik olarak ayrılan birikim sigortaları diğer sigortalardan daha farklı şekilde işlemektedir. Birikimli hayat sigortalarında belirlenen süre dolduğunda sigortalının sigortada biriken parası geri ödenmektedir. Sigortalının ölümü halinde ise sigortada biriken paranın yanı sıra vefat teminatları da ödenmektedir. Özellikle para biriktirmek ya da çocuklarının eğitimleri için sıklıkla tercih edilmektedir.

Sigortanın özellikle tarım ve ticaretle ilgilenen kişileri de koruyan sigorta türleri bulunmaktadır. Tarım sigortaları genel olarak mahsule gelebilecek herhangi bir hasarın karşılanmasını sağlarken ticarette kullanılan birçok farklı sigorta çeşidi ise hem malların hem de işletme ve üretim yerlerinin korunmasını sağlamaktadır.

sigorta-türleri

Sigorta Türleri

Hayatın her alanında geçerli olan sigortanın birçok alt çeşidi bulunmaktadır. Sağlıktan konut sigortasına, tarımdan hayat sigortasına kadar insanlığın var olduğu her alanda oluşabilecek riskleri karşılamak için sigorta bulunmaktadır. Ancak sigortaların önemli bir kısmı kurum ve işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Bireysel sigortalar içerisinde ise şunlar yer alır.

Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu trafik sigortası ülkemizde en çok yaptırılan sigorta türü olmaktadır. Araç sahibi olan herkesin yaptırması zorunlu olan zorunlu trafik sigortası herhangi bir kaza anında kaza sebebiyle hasara uğrayan kişinin hasarının karşılanması için var olmaktadır. Kazaya sebebiyet veren ve hatalı olan sigortalı zorunlu trafik sigortası sayesinde karşı tarafın hasarını karşılamaktadır.

araç-sigortası

Kasko

Sık sık zorunlu trafik sigortası ile karıştırılan kasko, trafik sigortasından farklı olarak sigortalıyı ve aracını koruyan bir sigorta türü olmaktadır. Ayrıca kaskoların teminat kapsamları trafik sigortasına göre çok daha geniş kapsamlı olmaktadır. Kasko ile araçlar ve sigortalılar araç arızasına, çalınmaya ve daha birçok farklı teminat türüne karşı korunmaktadır.

Kasko-Nedir

Özel Sağlık Sigortası

Sigortalının herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşması ya da kaza geçirmesi durumunda anlaşmalı özel hastanelerde görülen tedavi masraflarının karşılanması için özel sağlık sigortaları bulunmaktadır.

özel-sağlık-sigortası-nedir 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

SGK ile anlaşmalı olan özel hastanelerdi SGK’lı hastaların katılım payı haricinde ücretsiz bir şekilde tedavi edilmelerini sağlayan sigorta türü olmaktadır. Teminat kapsamı özel sağlık sigortalarına göre daha dar kapsamlı olmakla birlikte devlet tarafından karşılanan tedavi masraflarından arta kalan ücretleri karşılamak için oluşturulmuştur. Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları için iletişime geçebilirsiniz.

tamamlayıcı-sağlık

Zorunlu Deprem Sigortası

1999 Düzce depreminden sonra yasal ve zorunlu hale getirilen deprem sigortası aynı zamanda dask olarak da anılmaktadır. Herhangi bir deprem anında sigortalının mali kayıplarını karşılayan bir sigorta türü olmaktadır ve binalara uygulanmaktadır.

zorunlu-deprem-sigortası

Konut Sigortası

Zorunlu deprem sigortasının yanı sıra konut sigortaları da konutlarda olabilecek hasarların karşılanması için yaptırılan bir sigorta türü olmaktadır. Ancak konut sigortaları zorunlu deprem sigortalarından çok daha geniş bir kapsama sahip olmaktadır. Konut sigortalarının teminat kapsamlarında genellikle depremin yanı sıra sel ve yangın gibi afetler ve hırsızlık gibi kriminal olaylar da bulunmaktadır. Ayrıca birçok konut sigortası kapsamında eşyalar da çalınma ve bozulmalara karşı teminat altında olmaktadır.

konut-sigortasi

Sigortalı Olmanın 10 Faydası

Sigorta avantajları denildiğinde birçok avantajdan söz etmek mümkün olmaktadır. Ancak sigortalı olmak için aşağıda belirttiğimiz 10 neden sigortalı olmamız gerektiğini en temel şekilde anlatan temeller olmaktadır.

  1. Her ne kadar her şeyin başı sağlık desekte ülkemizde önemli bir kısım sağlıklarını koruyacak herhangi bir önleme başvurmamaktadır. Halbuki sağlığımız bozulduğunda tedavi için hastanelere başvurduğumuzda çok ciddi bir maliyetle karşılaşırız. Bu maliyeti karşılaşacak her zaman bütçemiz olmayabilir. İşte bu sebeple sağlık sigortaları her kötü anda sigortalının yanında yer almaktadır.
  2. Seyahat sigortaları ise özellikle bildiğiniz bölgeden ayrılarak hiç bilmediğiniz bölgelere seyahat ettiğinizde oluşabilecek herhangi bir sağlık probleminde sizlerin yanında olmaktadır. Tatilinizin keyfini doyasıya yaşamak ve sağlığınız için endişelenmemek için özellikle seyahat sigortalarını tercih etmelisiniz.
  3. Trafik sigortaları ise zorunlu olmakla birlikte ülkemizde en çok gerçekleşen kazalar olduğu için kesinlikle ihmal edilmemesi gereken sigorta türü olmaktadır.
  4. Konut sigortaları ise evlerinizi koruyan en önemli sigortalardan birisi olmaktadır. Sadece doğal afetlerde değil aynı zamanda hırsızlık ve yangın gibi olaylarda da sizlerin yanında yer almaktadır. Ayrıca konut sigortaları ile sadece bina değil konutun içerisinde yer alan eşyalar da korunma altına alınmaktadır.
  5. Ülkemizde bulunana zorunlu sigortaların haricinde sorumluluk sigortalarının da ihmal edilmemesi durumunda oluşabilecek herhangi bir riskin önlenmesinde önemli olmaktadır.
  6. Ferdi kaza sigortaları ise her an ve her yerde başımıza gelebilen kazaların sonucunda tedavilerin karşılanması için son derece önemli olmaktadır.
  7. Zorunlu trafik sigortaları sadece karşı tarafı korumaktadır. Eğer karşı tarafın yanı sıra kendi aracınızı da güvence altına almak istiyor iseniz o zaman kaskonuzu da ihmal etmemelisiniz.
  8. Deprem riski çok yüksek olan ülkemizde binalarımızı korumak için kesinlikle zorunlu deprem sigortalarının yaptırılması gerekmektedir.
  9. Çocuklarınızın geleceğini düşünüyor iseniz o zaman hem kendiniz hem de çocuklarınız için yatırımlarınızı bugünden yapmalısınız. Bunun en kolay yolu da şüphesiz ki birikim sigortaları olmaktadır.
  10. Hayat sigortaları ise vefatınızdan sonra geride kalan ailenizin mali zorluk çekmemesi için son derece önemli olmaktadır. 

Trafik Sigortasının Avantajları

Trafik sigorta avantajları başında trafikte olan diğer araçları koruması yer almaktadır. Herhangi bir kaza anında suçlu olan tarafın karşı tarafta oluşturduğu hasarı karşılaması için yaptırılan zorunlu trafik sigortası sayesinde kaza sonrasında oluşan maliyetlerde önemli bir düşüş söz konusu olmaktadır.

trafik-sigorta-avantajları

DASK Sigortası Avantajları

Ülkemiz ne yazık ki son derece aktif olan bir deprem kuşağını üzerinde yer almaktadır. Bu sebeple de deprem riski her zaman var olmaktadır. Riskin gerçekleşmesi durumunda ise binaların zarar görmesi son derece muhtemeldir. Bu zararın karşılanması için de dask sigortası zorunlu olmaktadır. Dask sigorta avantajları sayesinde depremin sebep olduğu hasarı minimuma indirebilirsiniz.

Konut Sigortası Avantajları

Konut sigorta avantajları zorunlu deprem sigortasına göre daha fazla olmaktadır. Konut sigortaları sadece depreme karşı değil diğer doğal afetlere, yangına ve hırsızlığa karşı da konutları korumaktadır. Ayrıca konut içerisinde yer alan eşyaların da korunması söz konusu olmaktadır.

konut-sigorta-avantajları

Hayat Sigorta Avantajları

Hayat sigortası avantajları diğer sigortaların aksine sigortalının varislerine olmaktadır. Sigortalının hayatını kaybetmesi durumunda varislerin gelir kayıplarının önüne geçilmesini sağlamaktadır. Bu sayede varisçiler herhangi bir gelir kaybına uğramalarının önüne geçmektedir. 

Kasko Sigortası Avantajları

Kasko sigortası avantajları başında ise sigortalının aracının korunması bulunmaktadır. Sigortalıların araçlarının kaza ya da doğal afetlere karşı korunmasının yanı sıra hırsızlık ya da arızalara karşı da mali olarak karşılamaktadır.

Sağlık Sigortası Avantajları

Sağlık sigortalarının sağlamış olduğu avantajlar sigortalıların her an yararlandığı faydalar olmaktadır. Çünkü her an karşılaşabilen sağlık sorunlarının maliyetlerinin önlenmesinde sağlık sigortaları etkili olmaktadır. Sağlık sigortası avantajları özellikle anlaşmalı özel hastanelerden tıbbi hizmet almak isteyenler tarafından birçok kez deneyimlenmektedir.

sağlık-sigortası

Seyahat Sağlık Sigortası Avantajları

Seyahat sağlık sigorta avantajları seyahat esnasında herhangi bir sağlık probleminin yaşanması durumunda herhangi bir maliyet olmaksızın tatillerinizde sağlık masraflarınızın önlenmesinde etkili olmaktadır. Bu sayede özellikle bilinmeyen bölgelerde ve ülkelerde herhangi bir sorun yaşamadan sağlık hizmeti almanızı sağlamaktadır.

Tamamlayıcı ve Özel Sağlık Sigorta Avantajları

Tamamlayıcı sağlık sigortası avantajları SGK’sı bulunan kişilerin herhangi bir ek ücret ödemeden özel sağlık kurumlarından yararlanmasını sağlamaktadır. Bu sayede sigortalılar sadece cüzi bir ek hizmet ücreti ödeyerek özel sağlık kurumlarından teminatları kapsamında yararlanmaktadır. 

Özel sağlık sigortaları ise tamamlayıcı sağlık sigortalarından daha kapsamlı olmaktadır. Özellikle SGK kaydı bulunmayan kişiler için uygun olan özel sağlık sigortaları sayesinde sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilmektedir. Bu sebeple de özel sağlık sigorta avantajları sebebiyle SGK kaydı olmayanlar tarafından tercih edilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Sigortalı olmak neden önemlidir?

İnsanların yaşadıkları her an riskler ile karşı karşıya olmaktadır. Bu risklerin maliyetlerinin en aza indirilmesinde ise sigortalar etkili olmaktadır. Sigorta sayesinde ani olarak gerçekleşen risklere karşı mali olarak güvence altında olursunuz.

İnsanlar neden sigorta yaptırmalı?

İnsanların hem kendilerine hem de sevdiklerine sigorta yaptırarak onları mali olarak koruma altına almaktadır. Aynı zamanda ev ve araç gibi mal varlıklarının da korunmasında etkili olmaktadır.

Kazada sigorta ne işe yarar?

Ani olarak gerçekleşen kazaların sebep olduğu mali yükün azaltılmasında etkili olamaktadır. Sigorta sayesinde kaza sonrasında oluşan hasar çok daha az bir miktar ile çözüme kavuşturulmaktadır.

BENZER İÇERİKLER

denizcilik ve kabotaj bayramı nedir
Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Nedir?
Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Nedir? Türkiye’de 1 Temmuz’da kutlanan bir [...]
anız yangını nedir
Anız Yangını Nedir?
Anız yangını nedir, hasat sonrası tarlada kalan bitki artıkları yakılarak [...]
bes nedir
BES Nedir?
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES nedir), bireylerin emeklilik dönemlerinde gelir güvencesi [...]
sigorta brokeri
Sigorta Brokeri Nedir, Ne Yapar?
Sigorta brokeri, poliçe seçiminde uzmanlaşmış danışmanlık hizmetleri sunar. Sigorta Brokeri [...]
cep telefonu sigortası avantajları
Cep Telefonu Sigortası Avantajları
Cep telefonu sigortası avantajları, kullanıcılarına birçok fayda sunan önemli bir [...]
vize için sağlık sigortası
Vize İçin Sağlık Sigortası Nasıl Alabilirim?
Vize için sağlık sigortası ile seyahat sağlığınızı güvence altına alın. [...]

Share this post

× Merhaba nasıl yardımcı olabiliriz?