/
/
Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat Sağlık Sigortası

Hemen Teklif Al!

İhtiyacınız Olan Pek Çok Üründen Hemen Ücretsiz Teklif Al

Yurt dışına çıkmak; yeni bir iş imkanına ulaşmak, yeni bir hayat kurmak veya sadece turistik bir seyahat amacıyla planlanabilir. Günümüzde uluslararası çerçevede birçok ülke, hem Türkiye’den hem de başka ülkelerden ülkesini ziyaret edecek yabancı vatandaşların bu ziyaretlerinde belirli koşulları yerine getirmesini istemektedir. Bu koşullar arasında önemli bir örnek olarak, seyahat sağlık sigortası gibi bir başlık da yer almaktadır.

Seyahat  sigortası çok geniş kapsamlı bir yapıya sahip olmak ile birlikte özellikle yurt dışı seyahatler açısından sizi koruyan ve güvence altına alan bir sigortadır. Bakıldığı zaman özel sağlık sigortası nedir sorusuna benzemektedir. Çünkü 2’sinde de masrafları düşürmek için yaptırılması mantıklıdır. Bu nedenle yurt dışına çıkmayı planlayan herkes, seyahat sigortası nedir sorusunun cevabını ve bu sigortayı yaptırmak için neler istendiğini ya da ne kadar ödeme yapılması gerektiğini merak etmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası Ne İşe Yarar?

Seyahat sigortası olarak da bilinen bu özel sigorta işlemi, temel olarak yurt dışına gerçekleştireceğiniz yolculuklar çerçevesinde yaşanabilecek bir kaza, yaralanma veya önceden sebebi belli olmayan bir hastalığa karşı sizi belirli teminatlar sayesinde güvence altına alır. Yani ülkemiz dışında farklı bir toprakta karşılaşabileceğiniz birçok farklı soruna karşı sizi bir koruma altında tutar.

Seyahat sağlık sigortası nedir sorusuna net bir cevap vermek gerekirse, bilhassa yurt dışı vize başvuruları öncesinde yapılması gereken zorunlu bir sigorta türü olarak, seyahat sırasında bireyi güvence altına alan değerli bir işlemdir denilebilir. Yani bu işlem bir hastalık veya kaza sonucunda meydana gelebilecek acil sağlık problemlerinde sizi teminat altına almayı amaçlamaktadır.

Farklı ülkelerde anılara sahip olmak, farklı ülkelerde turistik geziler yapmak, iş aramak, eğitim almak veya belirli bir süreliğine ticari amaç ile bulunmak için Türkiye dışına çıkmanız gerekebilir. Bu yolculuklar öncesinde özellikle vize başvuruları yapılırken, birçok ülke yurt dışı seyahat sigortası talebinde bulunmaktadır. Çünkü bu sigorta sizi hem yabancı bir ülkede birçok farklı risk, hastalık ve kazaya karşı koymakta hem de o ülkede sizin bir sağlık güvencesine sahip olmanızı sağlamaktadır.

Günümüzde salgın hastalıklar, trafik kazaları, uçak kazaları ya da beklenmedik bir şekilde karşınıza çıkabilecek gündelik hastalıklar gibi birçok sıkıntı sağlık problemleri yaşamanıza neden olabilir. Bu tür sorunlar ülkemizde yaşandığında sosyal sigortalar ve özel sigortalar tedavi hizmetleri almanızı sağlayabilir. Ancak bu tür sıkıntılar farklı bir ülkede başınıza geldiğinde ve acil sağlık problemleri gibi noktalarda sağlık hizmeti almak istediğinizde, sağlık sigortası sizin için en avantajlı sigorta işlemlerden biri olacaktır.

Sigortas-Ne-İşe-Yarar

Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Bir Sigorta Mıdır?

Aslında bu sigorta çeşidi, adından anlaşıldığı üzere bir seyahate çıkmak istediğinizde, özel olarak sizi teminat altına alabilmek için uygulanır. Ancak bilhassa yurt dışı seyahatleri göz önüne alınırsa, bu işlem yurt dışı seyahat sigortası şeklinde de ifade edilebilir. Yurt dışı seyahatleri için yapılacak bu teminat işlemi de hem biraz teferruatlı hem de biraz masraflı olduğu için birçok kişi seyahat sağlık sigortası zorunlu mu sorusunun cevabını da aramaktadır.

Sağlık sigortası konusunda zorunluluk durumu, Türkiye ile farklı ülkeler arasındaki vize ve giriş/çıkış işlemlerindeki kurallara bağlı olarak belirlenmektedir. Yani bu işlemi yaptırıp yaptırmama konusunda hangi ülkeye gitmek istediğiniz belirleyici bir noktada bulunmaktadır. Çünkü günümüzde gerek ticari anlaşmalar gerek milletlerarası anlaşmalar gibi birçok noktada bazı ülkeler Türkiye’den vize isterken, bazı ülkeler sadece pasaport hatta kimlik belgesi ile giriş/çıkış hakkı sağlamaktadır.

Seyahat sağlık sigortası zorunlu mu sorusu kapsamında, temel olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmeyen ülkelere giriş gerçekleştirmek istiyorsanız, bu sigorta işlemini yaptırmanız zorunlu değildir. Bu ülkelere giriş gerçekleştirmek için sadece pasaport veya kimlik belgesi ile işlem yapmanız mümkün olurken, seyahat sigortası tamamen sizin isteğinize bağlı olarak yaptırılabilir veya yaptırılmadan ülkeye giriş yapılabilir.

Bir diğer noktada ise yurt dışı sağlık sigortası ülkemiz vatandaşlarına vize ile giriş şartı koşan yabancı ülkeler tarafından mutlak bir şekilde talep edilmektedir. Yani vize talep eden ülkelere giriş gerçekleştirebilmeniz için tüm diğer evraklarınızı hazırladığınız gibi mutlak bir şekilde sigorta işlemlerini de tamamlamış olmanız ve bu işlem ile ilgili belgeleri de vize başvuru dosyasına eklemeniz talep edilmektedir.

yurt-dışı-sağlık-seyahat-sigortası

Seyahat Sağlık Sigortası Genel Şartları Nelerdir?

Hayat sigortası, trafik sigortası, kasko veya yangın sigortası gibi birçok farklı işlemde başvuru sırasında belirli şartlar, belgeler ve koşullar talep edildiği gibi elbette ki seyahat sigortası yaptırmak istediğinizde de sizden genel olarak belirli şartları yerine getirmeniz beklenmektedir. Çünkü bu şartları yerine getirmeniz takdirinde işlemleriniz sorunsuz bir şekilde tamamlanabilir ve rahatlıkla yurt dışı çıkışı için eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. 

Ülkemizde bu işlemler için başvuru gerçekleştirdiğinizde koşullar, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından belirlenmektedir. Koşullar kapsamında hangi süre ve ücret ile sağlık sigortası yaptırmış olursanız olun, yapılan işlem sadece seyahat süresince geçerli olacak bir teminat oluşturmaktadır. Yani sistem gereği Türkiye’den pasaport ile çıkış gerçekleştirdiğiniz andan itibaren yapılan sigorta aktif hale gelirken, Türkiye’ye tekrar giriş yaptığınız anda verilen teminatlar sona ermektedir.

İşlemlerin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için başvuran kişinin poliçe yaptırma sırasında mutlak bir şekilde doğru bilgiler vermesi talep edilmektedir. Kişi farklı bir ülkeye seyahat gerçekleştirdiği sırada bu ülkede savaş, doğal, afet veya bir toplumsal olay gibi beklenmedik bir gelişme yaşanırsa veya sigortalı kişi kendisine kasten zarar verme girişiminde bulunursa, teminat veren şirket bunun karşılığında ödeme yapmama gibi bir hakkını saklı tutmaktadır.

Başvuru gerçekleştirecek kişiler yurt içi ve yurtdışı seyahatlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirmek ve özellikle yurtdışı seyahatlerinde kendini teminat altına alabilmek için birçok farklı seyahat sağlık sigortası paket içeriklerine göz atabilir. Çünkü teminata bağlı olarak farklı sigorta türleri ve bazı ülkelerin taleplerine bağlı olarak minimum bedel ile teminat paketleri oluşturulması gerekir.

Seyahat Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Yurt dışına çıkmadan önce turistik ziyaretler, ticaret veya eğitim gibi birçok farklı seyahatler için mutlaka seyahat sigortası öncelikli olarak kişisel güvence için tercih edilmelidir. Her ne kadar yurt dışına çıkacağınız ülke sizden vize mecburiyeti istemese dahi siz kendinizi koruyabilmek için bu sigortaya başvurabilirsiniz. Özellikle de farklı bir ülkede uzun bir dönem boyunca kalacaksınız, örneğin eğitim için yer alıyorsanız, öğrenci seyahat sağlık sigortası gibi ayrıntılardan yararlanmayı tercih edebilirsiniz.

Seçmiş olduğunuz teminat türü farklı ayrıntılara sahip olsa da genel olarak seyahat sağlık sigortası neleri kapsar sorusu konusunda da yine kapsamlı bir cevap verilmesi mümkündür. Bu işlem öncelikli olarak bir kaza veya ani hastalıklar karşılığında yabancı ülkedeki tedavi masraflarınızı karşılamak için gerçekleştirilir. Aynı zamanda kapsam dahilinde yine farklı bir ülkedeki sağlık ve cenaze nakliyat masraflarınızın ödenmesi noktasında da kapsamı bulunmaktadır.

Yapılan fiziki veya online seyahat sigortası sayesinde farklı bir ülkedeki tedaviniz bitip taburcu işlemleriniz başladığında, evinize dönme masraflarınız da teminat kapsamında yer almaktadır. Bazen yurt dışı seyahatinde sağlık konuları dışında da bazı olumsuzluklar yaşanabilir. Örneğin, bagaj kaybı veya seyahatin rötar yapması gibi noktalarda da poliçe kapsamında yer alan maddelere bağlı olarak yine belirli limitlerle size ödeme yapılır.

Aslında seyahat sigortası neleri kapsar sorusu çerçevesinde sigorta şirketinin sizin için sunmuş olduğu paketin türüne ve içeriğine göre değişen kapsamlar üzerinde durulabilir. Bu açıdan da mutlak bir şekilde ihtiyacınıza uygun teminatları içeren poliçe üzerinde iyice bir inceleme yapmanız ve buna göre hizmet almanız doğru olacaktır. Çok geniş kapsamlı bir şekilde bu sigortalardaki teminatlar bir liste olarak incelenirse:

 • Tıbbi sorunlarda destek hizmetleri,
 • Ölüm durumunda cenazenin nakil edilmesi,
 • Seyahat iptalleri, uçuş veya yolculuk rötarları,
 • Kayıp veya hasarlı bagajlar,
 • Tedavi süresinin uzaması durumunda yurt dışında kalış süresinin uzatılması,
 • Tedavi sonrasında ülkeye dönüş,
 • Tedavi için ülkeye nakil,
 • Tedavi sırasında yanınıza gelecek refakatçinin ulaşımı ve konaklama masrafları,
 • Ferdi kazalar çerçevesinde ölüm ve sakatlanma masrafları gibi teminatlar yer alabilir.

Sağlık-Sigortası-Neleri-Kapsar

Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Alınır?

Yurtiçi veya yurt dışına yolculuk gerçekleştirecek kişi her kapsamda seyahat sigortası yaptırmayı tercih edebilir. Bu açıdan seyahat sigortası nereden alınır ve nasıl alınır gibi soruların cevabı da merak edilebilir. Bu sigorta hizmetlerini alabilmeniz için günümüzde Türkiye’de aktif olarak kayıtlı olarak hizmet veren birçok firma yer almaktadır. Hatta günümüzde bu acenteler ve aracı kurumlar tarafından online sağlık sigortası alma imkanı da sunulmaktadır.

Seyahat sağlık sigortası günümüzde doğrudan bir şekilde sigorta şirketleri ve acenteler üzerinden işlem yapılarak temin edilebildiği gibi internet üzerinden de değişen paketler ile hatta telefonlarda mobil uygulamalarda pratik bir şekilde satın alınabilir. Önemli bir nokta olarak, vize başvuruları sırasında sizden ıslak imzalı belge talep edildiğinden dolayı işlem yaptırdığınız acente veya online uygulama üzerinden ıslak imzalı ve kaşeli sigorta poliçesini mutlaka talep etmeniz gerekecektir.

Seyahat Sağlık Sigortası Nereden Alınır?

Bahsedildiği şekilde sağlık sigortası nereden alınır sorusuna karşılık olarak bu poliçeler hem fiziki olarak acentelerden hem de internet üzerinde acente sayfaları, mobil uygulamalar ya da web sayfalarından temin edilebilir. Günümüzde birçok kişi online seyahat sigortası yaptırmayı tercih ederken, bu işlemler sonrasında da poliçeler internet üzerinden kare kodlu bir şekilde elde edilebilmektedir.

Temin edeceğiniz sigorta işlemleriniz için sadece birkaç dakika gibi bir sürede online işlem kolaylığını elde etmeniz mümkün olmaktadır. Özellikle yurt dışı seyahat sigortası yaptırmak istediğinizde de farklı paketleri inceleyerek, sadece isteğe bağlı bir şekilde hizmet almanız, vize başvuruları için hizmet almanız ya da yurt dışı eğitim için hizmet almanız gibi koşullar göz önünde bulundurulabilir.

Genellikle turistik seyahatler için keyfe bağlı olarak talep ettiğiniz seyahat sağlık sigortası işlemleri daha önce bahsedilen kapsamlara sahip olurken, vize başvuruları için yapılacak işlemlerde tıbbi tedavi teminatı, tedavi nakli ve taburcu sonrası nakil gibi kapsamlar da yer alacaktır. Ayrıca bugün birçok acente ve firma yurt dışı öğrenci seyahat sağlık sigortası başvurularında nakit avans desteği, Schengen ülkeleri ve tüm dünya ülkeleri için kapsamlı sigortalar gibi imkanlar sunmaktadır.

Yapılan işlemlerde en önemli noktalardan birisi de seyahat sağlık sigortası fiyatları 2021 rakamlarının merak edilmesidir. Günümüzde işlem gerçekleştirmek isteyen kişiler seyahat edeceği bölgeyi belirledikten sonra yani yurtiçi, Schengen bölgesi veya tüm dünya ülkelerinin arasında seçim yapıldıktan sonra poliçenin özelliklerine göre ödeme yapmaktadır. Yani örnek olarak Fransa ya da Filipinler’e yapılacak bir seyahatte poliçenin geçerli olacağı gün sayısı ve poliçede bulunan teminatlara bağlı olarak ödenecek fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Seyahat sigortası fiyatları 2021 rakamlarına bakıldığında, özellikle şirketlere ve sunulan paketlere bağlı olarak değişen limitler görülebilir. Bazen poliçe çerçevesinde teminatlar daha az bir noktada bulunuyorsa veya daha düşük teminatlar bulunuyorsa, ödenecek ücret daha düşük olabilir. Elbette bunun tam zıttı durumda da teminatlar artarak limitler artınca fiyatlarda da artış görülecektir.

Seyahat-Sağlık-Sigortası

Sıkça Sorulan Sorular

Seyahat Sağlık Sigortası Kaç Para?

Turistik seyahat, iş seyahati veya eğitim seyahati gibi farklı noktalar için talep edilen sağlık sigortası hizmetlerinde ücretler değişiklik gösterebilir. Bu hizmetlerde poliçenin teminat kapsamı ve teminatlar karşısında ödenecek limitlere göre fiyatlar düşük veya yüksek olabilir. Net fiyatlar hizmet alacağınız firma üzerinden öğrenilebilir.

3 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ne Kadar?

Seyahat sigortası için fiyatlar belirlenirken, sigortanın ne kadar süre için talep edildiği üzerinde durulur. 0-75 yaş arası her birey gideceği ülkeye ve kalınacak süreye göre bu sigortayı yaptırmalıdır. 3 aylık(90 gün) sigorta genellikle Schengen vizesi ile birlikte talep edilirken, 30.000 Euro teminat ile ödemeler döviz bazlı olarak değişebilir.

Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortası Ne Kadar?

Yurt dışı seyahatleri için yaptırılacak seyahat sigortası çerçevesinde fiyatlar

 • Gidilecek ülkeye
 • Kalacağınız süreye
 • Poliçede bulunan teminatların miktarına ve limitine bağlı olarak belirlenmektedir. 

BENZER İÇERİKLER

Özel Sağlık Sigortası ile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Fark
Özel Sağlık Sigortası ile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Fark
“Özel Sağlık Sigortası ile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Arasındaki Fark”ı öğrenin. [...]
Özel sağlık sigortası yıllık fiyatları
Özel Sağlık Sigortası Yıllık Fiyatlar Ortalama Ne Kadardır?
Özel sağlık sigortası yıllık fiyatları, yaş, sağlık durumu ve poliçe [...]
özel sağlık sigortası ne demek
Özel Sağlık Sigortası Ne Demek?
Özel sağlık sigortası ne demek; sağlık sorunlarına karşı güvence sağlar. [...]
denizcilik ve kabotaj bayramı nedir
Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Nedir?
Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Nedir? Türkiye’de 1 Temmuz’da kutlanan bir [...]
izmir özel sağlık sigortası
İzmir Özel Sağlık Sigortası
İzmir Özel sağlık sigortası ile sağlık hizmetlerine kolay erişim sağlayın. [...]
Oturma İzni Sigortası Fiyatları
Oturma İzni Sigortası Fiyatları
Yabancılar için oturma izni sigortası fiyatları ve avantajları hakkında detaylı [...]

Share this post

× Merhaba nasıl yardımcı olabiliriz?