/
/
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Kullanılır?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nasıl Kullanılır?

Hemen Teklif Al!

İhtiyacınız Olan Pek Çok Üründen Hemen Ücretsiz Teklif Al

Tamamlayıcı sağlık sigortası kullanımı , aksi takdirde yüksek maliyetli tıbbi bakım için ödemek zorunda kalacağınız tutarı düşürmeye yardımcı olur. Bu genellikle bir sigorta sağlık planının işleyiş şeklidir, ancak bunlar değişebilir. Tamamlayıcı sağlık sigortasını kimlerin yaptırabileceği ise belli kriterlere sahip bir konudur. SGK’lı olan kişiler, sigorta şirketlerinin belirlediği tamamlayıcı sağlık sigortası yaş sınırında bulunan kişiler ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip kişiler bu sigortadan faydalanabilir.

Genelde aylık olarak bir prim ödersiniz. Bu sağlık sigortası planına sahip olmak için verdiğiniz bir ücrettir.  Çoğu sağlık planında indirim yapılabilir. Bir kesinti, sağlık planınız maliyetlerin bir yüzdesini paylaşmak için devreye girene kadar bakım için cebinizden ne kadar ödemeniz gerektiğidir.

Önleyici bakım genel olarak %100 kapsanmaktadır. Buna yıllık muayeneniz, grip aşısı, çocuklar için aşılar, belirli sağlık taramaları ve daha fazlası gibi şeyler dahildir. 

Plana sadık kaldığınızda paradan tasarruf edersiniz. Şebeke sağlayıcıları, sigorta şirketinin müşterilerine daha düşük oranlar vermeyi kabul eder. 

Sağlık sigortanız ayrıca ekstra ücretsiz programlar ve hizmetler ile birlikte gelebilir. Bu, hizmetler ve ürünler için sağlık ve zindelik indirimlerini, nakit ödüller kazanabileceğiniz teşvik programlarını ve sağlıklı aktiviteleri tamamladığınızda diğer ödülleri ve daha fazlasını içerebilir.

İşvereniniz, işinizin bir parçası olarak size bir sağlık planı sunabilir. Size sundukları sağlık planlarını tasarlamak için sigorta şirketi ile birlikte çalışırlar. İşvereniniz ayrıca belirli programları ve hizmetleri de avantajlarınıza eklemeyi seçebilir. İşvereniniz aracılığıyla bir plan almazsanız, kendi başınıza özel bir sağlık sigortası planı satın alabilirsiniz. Özel ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olacak çeşitli plan seçenekleri bulacaksınız.

tamamlayıcı-sağlık-sigortası-nedir

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigorta nedir? Tamamlayıcı sağlık poliçesi, ürün özel ve genel şartları kapsamında SGK ile anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarından alacağınız sağlık hizmetlerini kapsar. 

Sigortalının, SGK’nın anlaşmalı olduğu özel sağlık kuruluşlarından sağlık hizmetleri karşılığında ödeyebileceği ek ücretlerin, ürüne ilişkin özel ve genel hüküm ve koşullarda karşılanması poliçesidir. Bu poliçeyi satın alarak SGK ile anlaşmalı geniş kurum ağından faydalanabilir, özel hastanelerde ek ücret ödemeden tedavi olabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Doğum Paketi Hizmeti Var Mı?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının nedir, neleri kapsar, tamamlayıcı sağlık sigortası kullanımı nasıldır diye düşünürken doğum paketi hizmeti olup olmadığını sorgulamanız çok doğal. Cevap ise; evet var!

Tamamlayıcı sağlık sigortası, yapısı gereği SGK tarafından destek görmektedir.  Bu da hamilelik hizmetlerini kapsayacak sağlık hizmetleri planlarını gerektirdiğinden, annelik kapsamı son yıllarda büyük ölçüde iyileşmiştir. En iyi tamamlayıcı sağlık sigortası, doğum öncesi testler, kan tetkikleri, ultrasonlar, aylık veya haftalık doktor ziyaretleri ve bebeğin doğumu ve doğumu dahil olmak üzere tüm hamilelik masraflarını karşılayacaktır. Bu tıbbi faturalar, sigortasız olarak 9,000 ila 200,000 Türk lirası arasında değişen ortalama hamilelik maliyeti ile hızlı bir şekilde toplanabilir. Hastane tazminat poliçeleri gibi daha uygun fiyatlı planlar da mevcuttur, ancak diğer doğum teminatları kadar fazla fayda içermezler. Tamamlayıcı sağlık sigortası hamile kadınlar için farklı paketler sunmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortası 2022 fiyatları ile paketlere göre değişmektedir. Paketler içinde tamamlayıcı sağlık sigortası doğum tazminatı bilgileri de dahildir.

doğum-sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neler Kapsar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası kullanımı neleri kapsadığına gelince, buna dair kafanızda çok fazla soru olabilir. Tamamlayıcı sağlık sigortasının neleri kapsadığı ise sıkça sorulan bir sorudur. Bu sigortaya sahipseniz, tamamlayıcı sağlık sigortasının geçtiği hastanelerde sigorta dahilinde tahlil verebilir, muayene olabilir ve kompleks olmayan cerrahi müdahaleler yaptırabilirsiniz. Bu sigorta türü ayrıca içeriğinde ayakta tedavi hizmetlerinin yanı sıra, bazı yatarak tedavi hizmetlerini de karşılar. Bunlar arasında tahsis edilen oda, refakatçi, yemek ve diyaliz de vardır. Tamamlayıcı sağlık sigortasının geçerli olduğu hastaneler arasında ise; Acıbadem Hastanesi, Özel Can Hastanesi, Dünya Göz Hastanesi, Medical Park Hastanesi, Batı Göz Tıp Merkezi bulunmaktadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Avantajları Nelerdir?

 • Önleyici bakım: Yıllık kontroller, rutin sağlık taramaları (mamogram, kolonoskopi, kolesterol taraması) ve bazı aşılar sağlık sigortanız tarafından tamamen ödenir. Bu, rutin bakım almanın size hiçbir maliyeti olmadığı anlamına gelir. Bunu kendi başınıza ödemek zorunda kalsaydınız, her yıl kendi birikiminizden büyük bütçeler ödemek zorunda kalırdınız. Ya da daha kötüsü doktora gitmeme kararı alabilirdiniz, bu da kendinizin ve ailenizin sağlığına olası etkileri olurdu.
 • Hastaneye yatış ve kanser gibi ciddi bir hastalığın bakımı veya bir kaza veya ciddi yaralanma durumunda bakım gibi beklenmedik maliyetli tıbbi bakım kapsamı: Bu, sizin için hiçbir maliyeti olmadığı anlamına gelmez, ancak bir kez muafiyetinizi karşıladığınızda, planınız maliyetin büyük bir kısmını ödemenize yardımcı olur. Yıllık cepten maksimum tutarınıza (bir yıl içinde ödemeniz gereken en yüksek tutar) ulaşırsanız, planınız tüm bakımınız için ödeme yapmaya başlar.
 • İçiniz daha rahat olacak: Bir sağlık planına sahip olmak, maliyetli tıbbi bakım için cebinizden ödemeniz gereken miktarın bir sınırı olduğunu bilme konusunda size biraz rahatlık verebilir. Tamamlayıcı sağlık sigortasının faydalarına ek olarak, sağlık planınız en fazla önleyici bakımı ödediğinden, sizin ve ailenizin tüm rutin bakımınızı çok az veya hiç ek ücret ödemeden alabileceğiniz konusunda içiniz rahat olabilir. (Bazı planlar, ziyaret sırasında küçük bir ortak ödeme gerektirebilir).
 • Sağlık harcamalarına karşı teminat: Sağlık sigortasının temel amacı, mali durumunuzu zorlamadan en iyi tıbbi bakımı almaktır. Sağlık sigortası planları, yüksek tıbbi maliyetlere karşı koruma sağlar. Hastane masrafları, gündüz bakım işlemleri, ev masrafları ve ambulans masraflarını ve diğer birçok masrafı kapsar. Bu nedenle, bu kadar yüksek maliyetler hakkında endişelenmek yerine hızlı iyileşmenize odaklanabilirsiniz. 
 •  Kritik hastalıklara karşı teminat: Sigorta sağlayıcıları günümüzde ya bağımsız bir plan olarak ya da bir binici olarak kritik hastalık sigortası sunmaktadır. Böyle bir sigorta poliçesi, diğerleri arasında böbrek yetmezliği, kemik iliği nakli, felç ve uzuv kaybı gibi hayatı tehdit eden hastalıklara karşı teminat sağlar. Poliçenizin önceden belirlenmiş listesinden herhangi bir kritik hastalık teşhisi konduğunda, toplu ödeme alma hakkınız vardır. Bu miktar, hastalıkla ilgili tedavi masraflarınızı, günlük harcamalarınızı ve diğer mali yükümlülüklerinizi karşılamak için kullanılabilir. 
 • Nakitsiz talep avantajı: Birçok sigorta sağlayıcısı nakitsiz talep imkanı sunar. Böyle bir düzenlemede, cepten ödeme yapmanız gerekmez. Hastanede yatış masrafları sigortacınız ile hastane arasında halledilir. Bu avantajdan yararlanmak için, sigorta şirketinin ağ hastanelerinden herhangi birine kabul edilmek zorunludur. Nakitsiz olanaktan yararlanmak için ön provizyon formu doldurabilir ve sağlık sigortası kartınızı görüntüleyebilirsiniz.
 •  İşveren güvencenizin üzerinde ek koruma: Birçok kuruluş, çalışanlarını bir grup sigortası planıyla kapsar. Ancak, bu tür politikalar her bireyin ihtiyaçlarına göre özel olarak oluşturulmamaktadır. Ayrıca iş kaybı veya iş değişikliği gibi durumlarda sigortasız kalabilirsiniz. Kendinizi böyle bir olaydan korumak için bireysel olarak bir tamamlayıcı sağlık sigortası edinmeniz gerekir.

tamamlayıcı-sağlık-sigortası-avantajları

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Karşılamadığı Durumlar Nelerdir?

Sağlık sigortası kapsamında olmayanlar da plana bağlı olarak değişebilir. Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsam dışı hastalıklar ise şunlardır:

 • Alternatif tıp: masaj, akupunktur, bitkisel şifa ve daha fazlası gibi.
 • Estetik cerrahi: plastik cerrahi, lazerle cilt çıkarma, liposuction, rinoplasti (burun estetiği) vb.
 • Kilo verme ameliyatı: gastrik bypass ve bariatrik cerrahi gibi şeyler kapsanmayabilir. Yine de bu, aldığınız plana bağlıdır. Tıbbi olarak gerekliyse bazı prosedürler kapsanabilir, bu nedenle plan belgelerinizi dikkatlice kontrol edin.
 • Damar cerrahisi: Damarları düzeltmek için yapılan lazer cerrahisi genellikle kozmetik olarak kabul edilir ve doktor tıbbi olarak gerekli olduğunu göstermedikçe kapsanmayabilir.
 • Elektif ameliyatlar: özellikle bir doktorun tıbbi bir ihtiyacı kanıtlayamadığı ameliyatlar.
 • Onaylanmamış tıbbi bakım: bakım veya hizmet için gerekli bir ön sertifikayı alamazsanız, sağlık planınız kapsamınızı reddedebilir. Ön sertifika, sağlık sigortanızdan ön onaydır. Birçok sağlık planı, belirli türdeki prosedürler veya tedaviler için bu tür bir ön onay gerektirir.
 • Deneysel tedaviler veya prosedürler: örneğin, kanıtlanmış sonuçları olmayan yeni teknoloji veya yöntemler kullanan ameliyatlar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ortalama Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası kullanımı ne kadar tutar? Türkiye Cumhuriyeti’nde, vatandaşlar, sağlık sigortası için aylık olarak birbirinden farklı primler ödüyorlar. Bu primler, yasalar sayesinde cinsiyete veya önceden var olan sağlık koşullarına göre belirlenmese de, ödeyeceğiniz miktarı etkileyen başka faktörler de vardır. Tamamlayıcı sağlık sigortası için ne kadar ödeyebileceğinizi ve nedenini anlamanıza yardımcı olması için aşağıdaki faktörleri inceliyoruz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası planları için ödenen ortalama oranlar, sağladıkları teminat miktarıyla ters orantılıdır. Sağlık sigortası için ne kadar ödeyeceğiniz tahmin edebileceğiniz bir rakam değil. Birkaçını kontrol edebileceğiniz birçok faktörden etkilenir. Satın aldığınız planın neleri kapsadığı, kaç yaşında olduğunuz, çalışma süreniz gibi pek çok faktör buna dahildir. 500 Türk Lirasından başlayan fiyatlar 6000 Türk Lirası gibi rakamlara da ulaşabilir. Bunların hepsi neyi satın aldığınızla ilişkindir.

İşvereniniz aracılığıyla sigorta satın alıyorsanız, seçeneklerinizi gözden geçirmek, herhangi bir bilgi oturumuna katılmak ve işvereninizin sunduğu karşılaştırma araçlarını kullanmak için bolca zamanınız olması için, açık kayıt bilgilerinizi mümkün olan en kısa sürede gözden geçirin. Herkesin karşılayabileceği bir tamamlayıcı sağlık sigortası vardır. En uygun tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatlarını bulmak içinse bir araştırma yapmanız gerekir. 

tamamlayıcı-sağlık-sigortası-fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsamaz?

Tamamlayıcı Sağlık sigortası kullanımı kapsamında olmayanlar da plana bağlı olarak değişebilir. Tipik olarak kapsanmayan bazı hizmet türleri şunlardır: 

 • Altenatif tıp
 • Estetik cerrahi
 • Elektif ameliyatlar
 • Deneysel tedavi ve prosedürler
 • Onaylanmamış tıbbi bakım
 • Keyfi kilo verme ameliyatları

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak mantıklı mı?

Beklenmedik bir hastalık veya yaralanmanın masraflarını karşılayamazsanız, sağlık sigortası yaptırmalısınız. Çok zenginseniz, belki sağlık sigortanız olmadan da yaşayabilirsiniz. ancak çoğu insan gibiyseniz, büyük bir hastalık veya kaza, kendi başınıza kolayca ödeyebileceğiniz bir masraf değildir. Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatlarını göz önünde bulundurursanız bu seçim daha uyguna gelecektir. Bakmakla yükümlü olduğunuz bir aileniz varsa, onlar için sağlık sigortasına sahip olmamanın olası maliyetlerini göz önünde bulundurun.

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaş sınırı kaç?

Türkiye sınırları içinde herhangi bir özel sağlık sigortasının ne kadar tutacağı pek çok şarta bağlıdır. Tercih edilen şirkete ve kişinin bulunduğu yaş grubuna göre farklılık gösterir. Tamamlayıcı sağlık sigortasında bir yaş sınırı vardır. Yaş grupları genellikle aşağıdaki sıraya ayrılır:

18 yaşından 25 yaşına kadar

 26 yaşından 35 yaşına kadar.

 36 yaşından 45 yaşına kadar.

 46 yaşından 50 yaşına kadar. 

 51 yaşından 55 yaşına kadar.

56 yaşından 60 yaşına kadar.

61 yaşından 65 yaşına kadar.

Türkiye’de 18 yaş altı ve 65 yaş üstü yaş gruplarına mensup kişiler sağlık sigortasından muaftır.

BENZER İÇERİKLER

özel sağlık sigortası satın al
Özel Sağlık Sigortası Satın Alma Nasıl Yapılır?
Sağlık harcamalarınızı koruyun! Özel sağlık sigortası satın alarak beklenmedik sağlık [...]
riskli hastalıklar sigortası nedir
Riskli Hastalıklar Sigortası Nedir?
Riskli hastalıklar sigortası nedir sorusunun cevabı olarak, sağlık harcamalarınızı koruyan [...]
tamamlayıcı sağlık sigortası nedir
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?
Tamamlayıcı sağlık sigortası nedir sorusunun cevabı, temel sağlık sigortanızın ötesinde [...]
Tamamlayıcı sağlık sigortası acilde geçer mi
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Acilde Geçer Mi?
Tamamlayıcı sağlık sigortası acilde geçer mi? Acil sağlık hizmetleriniz için [...]
Sağlık sigortası kapsam dışı hastalıklar
Sağlık Sigortası Kapsam Dışı Hastalıklar
Sağlık sigortası kapsam dışı hastalıklar konusunda detaylı bilgi almak için [...]
çocuk sağlık sigortası
Çocuk Sağlık Sigortası
Çocuk sağlık sigortası, ailenizin güvencesi. Özel sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırır, [...]

Share this post

× Merhaba nasıl yardımcı olabiliriz?