/
/
Ev Sigortası Nedir? En Uygun Konut Sigortası

Ev Sigortası Nedir? En Uygun Konut Sigortası

Hemen Teklif Al!

İhtiyacınız Olan Pek Çok Üründen Hemen Ücretsiz Teklif Al

Yıllık Ev sigortası ev sahibi olanların dikkat etmesi gereken ve evlerini belirli durumlar karşısında koruma altına alması gereken sözleşmeleri kapsar. Bununla birlikte ev sahiplerinin ev sigortası zorunlu mu? konut sigortası zorunlu mu, ev sigortası neyi kapsar?, ev sigortası neleri karşılar? gibi sorulara cevap aradıkları bilinmektedir. Aslında bu sorular yaptıracakları sigortaların neleri kapsadığını ve ne kadar gerekli olduğunu öğrenmeleri ile cevap bulacak sorulardır. Bununla birlikte konut sigortası neleri kapsar sorusunun cevabı da bulunmuş olmaktadır.

Konut sigortası ev kapsamında değerlendirilen yapıların belirli şartlar alında güvence altına alınmasıdır. Böylece konut sahipleri ülkemizde sık görülen depremlere karşı deprem sigortası ya da kısa adıyla DASK sigorta yaptırabilirken diğer yaşanabilecek olumsuzluklara karşıda yine farklı sigorta adları ile evlerini sigortalayabilirler. Genelde insanların akıllarına yaygın olarak deprem sigortası gelse de yangınlara, hırsızlıklara, su basmalarına ve başka sebeplere yönelik olarak sigorta yaptırılabilir. Tabi bununla birlikte genel olarak kapsamlı sigortada yaptırılabilir.

konut-sigortası

Ev Sigortası Nedir?

Ev sigortası konut statüsünde geçen yapılarınızın fiziksel, doğal veya insan faktör ile göreceği herhangi bir zararı karşılamak ve konutunuzu eski halinize getirmenize yardımcı olan ödemeleri ifade eder. Böylece yangın, deprem ve hırsızlık gibi evinize zarar verecek herhangi bir olumsuz durumunda zararınızın belli bir kısmının ya da tamamının karşılanması söz konusu olacaktır. Burada ücretin belli bir kısmından kasıt yaptırdığınız sigortanın kapsamı ve geri ödeme boyutu ile ilgilidir. En alt limitten yaptırılan sigorta ile tam kapsamlı sigortanın aynı getiriyi yapamayacağı muhakkaktır.

Bununla birlikte evinizin için yaptıracağınız sigorta için farklı sigorta firmalarından fiyat almanızda fayda olacaktır. Her sigorta firmasının kendi ödemeleri kapsamında fiyatları değişmektedir. Bundan dolayı farklı şirketlerden fiyat almak ve kapsamları karşılaştırmak ev sahibi olan sizler için iyi olacaktır. Aynı zamanda bankalarda borç verdikleri müşterilerine borç süresi boyunca belirli alanlarda sigorta yaptırmalarının şart koşarlar. Bunlarda deprem ve yangın sigortalarıdır. Bu sayede yaşanacak olumsuzluklarda etkilenmemek için verdikleri parayı garanti altına almış olurlar.

Ev Sigortası Neleri Karşılar?

Ev sigortası kapsamında birçok seviye ve içerik mevcuttur. Bundan dolayı yaptıracağınız sigortanın ve sigorta şirketinin sizlere taahhüt ettiği geri ödeme miktarlarına ve konutunuzun ne şartlar altında sigortaya tabii olacağına sözleşmeyi inceleyerek bakabilirsiniz. Bununla birlikte ev sigortaları;

  • Yangın
  • Deprem
  • Hırsızlık
  • Kira kaybı
  • Enkaz kaldırma
  • Eve zarar veren durumlar ve diğer mesuliyetler

olmak üzere temel konularda konut sigortası sizlere gereken desteği sunmakta ve kayıpları karşılamaktadır. Bunlar için doğal afetlerde yüksek meblağlarda karşı ödeme yaparken insani faktörlerden kaynaklanan problemler ve hasarlar için düşük meblağlarla ödeme yapmaktadır. Bu durumda başınıza gelen durumu iyi bir şekilde açıklamalı ve sigorta şirketinize uygun bir diller raporlamalısınız. Böylece istediğiniz gibi sigorta şirketinden hasarınızın karşılanmasını talep edebilir ve sonucunda en az zararla olumsuz durumun üstünden gelebilirsiniz. Burada sigorta şirketinin karşılayacağı ücret maddi kayıplar içindir.

ev-sigortası-kapsamı

Deprem Sigortası ile Ev Sigortası Arasındaki Farklar

Bireyler sigorta yaptırırken bazen yaptırdıkları sigortaların amaçlarını ve kapsamlarını bilmezler. Bu aşamalarda ister istemez yaşanan sıkıntılarda sigorta kapsamı sorunu çıkabilir. Bankalar bu durumların önüne geçmek için destek sağladıkları konut finansmanlarında kendilerini güvenceye alacakları sigortaları müşterilerine yaptırmaktadırlar. Bu kapsamda ülkemizin üzerinde bulunduğu deprem kuşağı sebebi ile zorunlu deprem sigortası olan DASK konut sahipleri tarafından yaptırılmaktadır. Aynı zamanda bankalarında istediği yangın sigortaları müşterileri tarafından zorunlu olarak yılda bir kere yaptırılmaktadır.

Sigorta yaptırırken kapsama göre farklılık gösteren fiyat tarifesi yüzünden bazı durumlarda ev sahipleri en düşük sigorta pirimi üzerinden işlemi gerçekleştirebilirler. Yalnız bu durumun getirdiği bazı dezavantajlar olabilir. Örneğin yangın sigortaları en az limitten yaptırıldığında yaklaşık 200 bin tl kadar bir geri ödeme sağlıyor. Eğer evinizde birkaç yüz kitaplık kütüphane varsa geri ödenen sigorta parası kitapları geri almaya bile yetmeyecek olabilir.

Son olarak deprem sigortası sadece deprem ve depreme bağlı yaşanan sorunların düzeltilmesi için kullanılabilirken konut sigortası ise deprem harici birçok alanda konutunuz ile ilgili meydana gelen sorunlar ve zararlar için kullanılmaktadır. Böylece konutunuz için yaşadığınız olumsuzlukları en azından maddi olarak en aza indirebilir ve sonucunda en az zararlar kurtulabilirsiniz.

deprem-sigortası-ile-ev-sigortası-farkı

Ev Sigortası Nasıl Yapılır?

Ev sigortası yaptırmak için farklı yöntem ve teknikler mevcuttur. Özellikle son gelişen teknoloji ve web sitesi ağı ile birçok insan sigortalarını web ortamında kendileri yapmaya başladığı görülmüştür. Burada şöyle bir sıkıntı olabilir. Sonuçta sigorta konusunda uzman olmayan birisi belirli yönlendirmelerle yaptırdığı sigortadan sonrasında istediği verimi ve sonucu alamayabilir. Bununla birlikte kapsamı düşük olan sigortalar yüzünden zorluk yaşayabilir.

Sigorta yaptırırken bu konu hakkında uzman olan ve sigorta şirketleri tarafından tanınan insanlarla sigorta yaptırmak her zaman için avantajdır. Çünkü bu tür sigortacılar elleri alında bulunan şirketlerin ev olsun araç olsun sigorta tekliflerini karşılaştırıp en uygun olanı müşterilere sunabilirler. Bu sayede müşteri hepsini araştırmaya fırsatı olmadığı sigorta şirketlerinden en iyisini ve uygununu seçip sigorta yaptırma işini tamamlayabilir. Bununla birlikte sigortada ortaya çıkan herhangi bir sorunda sigortacınızı muhatap olarak bulup sorunları rahat bir şekilde çözebilirsiniz. Unutmayın ki bazı sigortacılar 7/24 çalışmaktadır ve müşteri memnuniyetini en ön planda tutmaktadırlar.

En Uygun Konut Sigortası Nasıl Yapılır?

Sigorta yaptıracaklar genel olarak en uygun konut sigortası, ev sigortası en uygun, ev sigortası fiyatları ne kadar gibi web tarayıcıları üzerinden aramalar yaparak kendileri için en uygun konut sigortasını seçmek için uğraşmaktadırlar. Bunun sebebi ise farklı firmaların benzer kapsamlarda farklı fiyatlar belirleyip müşterilere sunmasından kaynaklanmaktadır. Böyle olunca ister istemez müşterilerde en kazançlı çıkacakları paketi seçmek için arayış içine giriyorlar. 

En uygun konut sigortası yaptırmak için;

  • Sigortacınız ile irtibata geçip yaptırmak istediğiniz kapsamı belirleyip daha sonrasında işin tüm yükünü sigortacınıza bırakabilirsiniz. Unutmayın ki eğer iyi bir sigortacı ile çalışıyorsanız yaptırmış olduğu sigorta sayısından dolayı sigorta şirketlerinin bazı avantajlarından yararlanarak size uygun fiyatlar çıkarabilecektir. Bu da sigortacınızın tecrübesinin rahat şekilde kullanabileceğiniz anlamına gelmektedir.
  • İnternet aracılığı ile arama yaparak en uygun ev sigortasını yaptırabilirsiniz. Burada seçeceğiniz sektörde önemli belirli siteler aracılığı ile güvenilir bir şekilde işlemi yapmanı önemlidir. Malumunuz internet teknolojilerinin bazı durumlarda insanları yanlış yönlendirdikleri, zararlı kişilerin yaptıkları saldırılar ve dolandırıcıların hedefi olabilirsiniz. Bu durumları engellemek için sigortanızı yaptırmadan her aşamayı tekrardan gözden geçirmenizi öneririz. 

en-uygun-konut-sigortası

Ev Sigortası Zorunlu Bir Sigorta Çeşidi Midir?

Ev sigortası hakkında bilinmesi gereken önemli konulardan bir tanesi de zorunluluk meselesidir. Bu konu hakkında farklı görüşler ev sahiplerini farklı uygulamalara yönlendirmektedir. Bunun sebebi ise konu ile ilgili yeterli bilginin bilinmemesidir. Ev ya da konut sigortası zorunlu sigorta türleri arasında geçmemektedir. Yani araç sigortası gibi yapılmadığın da kullanamayacağınız ayrı bir statüsü yoktur. Yalnız bunun yanında bankalardan ya da farklı kurumsal firmalardan alınan borçlar karşısında ipotek altına alınan evler için sözleşmelerin hemen hepsinde konuta sigorta yapılmasını istemektedir. Bunun sebebi ise ev sahiplerine borç veren kurumsal firmaların doğal olarak ipotek aldıkları evlerin güvence altına olmasını istemeleridir. 

Ev sigortası zorunlu olmamakla birlikte doğal veya insanı sebeplerden kaynaklı olarak evleri zarar görenler için bir kurtarıcı olarak tanımlanabilir. Bahsetmiş olduğumuz gibi borçlu kişiler için firmalar zorunlu kılarken evi kullanmak için sigorta yaptırılması zorunlu değildir. Bu durumlar göz önüne alındığında borçlu olan kişiler için ev sigortası zorunlu olurken normal bireyler için zorunlu değildir. Bunun yanında belirli bir bedelle evinizi güvence altına almak sizin için iyi olabilir.

Ev Sigortası Fiyatları Ne Kadardır?

Bahsedilen durumlar çerçevesinde ev sigortası fiyatları ve ev sigortası fiyatları 2022 şeklinde yapılan araştırmalar için web sitelerinde aramalar yapılmaktadır. Aynı şekilde sigortacısı olanlar içinde arama yolu ile fiyat soranlar olmaktadır. Güncel olarak sigorta fiyatları ilinize ve bulunduğu bölgeye göre değişmekle birlikte evinizin büyüklüğüne ve fiyatına göre de belirlendiğini unutmayın.

Genel olarak evler için yıllık alınan bu fiyat konut ve eşya için 519 tl olarak belirlenmiştir. Bu fiyatlar hemen hemen tüm firmalarda benzer şekilde verilse de sigortacınızın ulaşabildiği sigorta şirketlerine ve tecrübesine göre değişiklik göstermektedir. 

Bina bedeli 300.000 tl olarak gösterilen konutlar için sigorta ücreti 355 tl iken eşyalar için 217 tl olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte hırsızlık, cam binalar, yangın gibi farklı durumlar içinde karşılanan bedeller mevcuttur. Doğal afetlerde 370 bin ₺ lere kadar çıkan karşılama fiyatları başka eksiklik ve mağduriyetlerden dolayı daha düşük karşılama bedellerine sahiptir. 

Bununla birlikte evinize özel durumları bildirerek farklı sigorta pirimleri de alabilirsiniz. Bu farklılıkların ayrıntısını oturduğunuz yere ve bulunduğunuz bölgeye göre sigortacınız size söyleyecek olup sizin en iyi tekliften yararlanmanızı sağlayacaktır.

ev-sigortası-fiyatları

BENZER İÇERİKLER

bursa konut sigortası
Bursa Konut Sigortası
Bursa konut sigortası, evlerin doğal afetler, hırsızlık ve diğer risklere [...]
işyeri deprem sigortası
İşyeri Deprem Sigortası Yapılır Mı?
İşyeri deprem sigortası ile işinizi deprem risklerine karşı güvence altına [...]
daire sigortası
Daire Sigortası Nedir?
Daire sigortası ile evinizi güvence altına alın. Yangın, su baskını [...]
zds poliçesi nedir
ZDS Poliçesi Nedir?
ZDS Poliçesi nedir? Türkiye’de zorunlu deprem sigortası olarak bilinen ZDS [...]
yıllık ev sigortası
Yıllık Ev Sigortası Ne İşe Yarar?
Yıllık ev sigortası, ev sahiplerine bir yıl boyunca süregelen güvence [...]
depremde sigortanın önemi
Depremde Sigortanın Önemi, Yararları Nelerdir?
Deprem, yaşandığı coğrafyalarda büyük yıkımlara neden olabilen doğal bir felakettir. [...]

Share this post

× Merhaba nasıl yardımcı olabiliriz?